Постанова від 17.09.2015 по справі 820/6362/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2015 р. Справа № 820/6362/15

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Перцової Т.С.

Суддів: Калитки О. М. , Жигилія С.П.

за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.

представників сторін : позивача - Нетеса Т.В., відповідача - Тимошенко Г.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2015р. по справі № 820/6362/15

за позовом Громадської організації " Фельдман Еко-Парк"

до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю " Оздоровчий Комплекс" Сонячна Галявина"

про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА

Громадська організація "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК" (далі по тексту - позивач, ГО "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК"), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації (далі по тексту - Департамент екології та природних ресурсів ХОДА, відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.07.2015р., прийнятої судом, просить суд зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації затвердити Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК».

Ухвалою суду від 20.07.2015 року залучено до участі у справі в якості третьої особи Товариство з обмеженою відповідальністю "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС" СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА" (далі по тексту - ТОВ "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС" СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА").

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2015р. по справі № 820/6362/15 адміністративний позов Громадської організації "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК" до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС" СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА" про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено у повному обсязі.

Зобов'язано Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації затвердити Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК», яке погоджено 10.04.2015 року Головою Дергачівської районної державної адміністрації, 07.04.2015 року директором державного підприємства "Харківська лісова науково - дослідна станція" УкрНДІЛГА ім. Г.М.Висоцького, 02.04.2015 року директором ТОВ "Оздоровчий комплекс "Сонячна галявина".

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення з підстав неправильного застосування норм процесуального та матеріального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2015р. по справі № 820/6362/15 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що при вирішенні справи судом першої інстанції не враховано, що Департамент екології та природних ресурсів Х/о не наділений повноваженнями щодо затвердження положень про регіональні парки місцевого значення. Про те, в порушення ч.1 ст.5 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та Положення про Департамент екології та природних ресурсів Х/о, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 18.08.2014 року № 432, ч.1 ст.9 КАС України зобов'язав відповідача затвердити Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК». Крім того вказане Положення, за твердженням апелянта, не може бути затверджено у запропонованій редакції, оскільки окремі його положення суперечать чинному законодавству України. Також має місце порушення порядку розроблення Положення.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала вимоги апеляційної скарги з підстав та мотивів, викладених в останній та просила суд апеляційної інстанції їх задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечувала, просила суд апеляційної інстанції їх відхилити, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Громадська організація "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК" зареєстрована в якості громадської організації, що підтверджується копією Свідоцтва про об'єднання громадян №3767 від 25.05.2012р. та копією Свідоцтва про реєстрацію громадського об'єднання, як громадської організації чи громадської спілки від 25.05.12р. №3767/1362492.

Відповідно до Статуту Громадської організації "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК", який затверджено Установчими зборами Міжнародної громадської організації "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК", загальними зборами громадської організації "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК", ГО "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК" є неприбутковою громадською організацією, що створена відповідно до Закону України "Про громадські об'єднання" та створена з метою об'єднання зусиль її членів щодо задоволення та захисту соціальних, економічних, професійних, культурних та інших спільних інтересів членів Організації та надання членам Організації всебічної підтримки у їх діяльності щодо сприяння у забезпеченні захисту, охорони, збереженні та розведенні рідких та вимираючих видів тварин, формування необхідних умов для гідного існування та життєдіяльності рідких та вимираючих видів тварин в рамках людського суспільства, захисту навколишнього природного середовища, реабілітації дітей з особливими потребами, соціального, релігійного та міжконфесійного діалогу, науково- дослідницьких програм у сфері здоров'я людей та тварин.

Міжнародною громадською організацією "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК" та ТОВ "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС "СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА" укладено Договір про спільну діяльність від 11.03.2013р., предметом якого є те, що сторони зобов'язуються шляхом об'єднання вкладів (майна, зусиль, тощо) спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення визначеної цим договором мети. Метою спільної діяльності за цим договором є захист навколишнього природного середовища та забезпечення рекреаційної діяльності шляхом створення належних умов утримання у неволі тварин, у т.ч. рідких та вимираючих видів, для забезпечення їх демонстрації та проведення екологічно - виховної роботи при організації дозвілля, реабілітації, розведення та подальшої реінтродукції, проведення наукових досліджень, а також створення пов'язаних з цим умов для відпочинку населення.

П.1.5 Договору про спільну діяльність від 11.03.2013р. закріплено, що спільна діяльність за цим договором не передбачає одержання прибутку від неї. Спільна діяльність за цим договором здійснюється у місцях, що визначаються Сторонами, у т.ч. на земельній ділянці площею 3,000 га, що знаходиться на території Черкасько - Лозівської ради Дергачівського району Харківської області, та належить ТОВ "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС "СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА" на праві користування.

20.06.2013р. Харківською обласною радою на ХХІІ сесії VІ скликання було прийнято Рішення про створення регіонального ландшафтного парку "ЕКОПАРК" №762-VI.

Згідно п. 1 Рішення про створення регіонального ландшафтного парку "ЕКОПАРК", вирішено створити на території Дергачівського району Харківської області регіональний ландшафтний парк "ЕКОПАРК" орієнтованою площею 140,5 га за рахунок земель, що включаються до його території, згідно з додатком, у тому числі з вилученням у порядку, встановленому чинними законодавством України, у постійного землекористувача - Данилівського дослідного держлісгоспу Українського ордену "знак пошани" науково - дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького - земель орієнтованою площею 37,7 га.

Також п. 2.1, 2.2 Рішення про створення регіонального ландшафтного парку "ЕКОПАРК" закріплено, що уповноваженому органу необхідно розробити та затвердити положення про створену заповідну територію, передати її під охорону з оформлення відповідних охоронних зобов'язань, вжити заходів щодо забезпечення затвердження проекту організації території регіонального ландшафтного парку "ЕКОПАРК", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів.

Відповідно до додатку до рішення обласної ради №762-VI від 20.06.2013р. визначено перелік земель, що включаються до території регіонального ландшафтного парку "ЕКОПАРК".

Так, у зазначеному переліку визначено користувачів земель, що включаються до території регіонального ландшафтного парку "ЕКОПАРК", а саме: Данилівський дослідний держлісгосп УкрНДІЛГА ім. Г.М. Висоцького, ТОВ "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС "СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА", Табір відпочинку "Юність", Харківська обласна державна адміністрація, Дергачівська районна державна адміністрація.

До рішення від 20.06.2013р. №762-VI складено схему регіонального ландшафтного парку "ЕКОПАРК", яку затверджено головою Дергачівської райдержадміністрації, директором ДП "Данилівського дослідного держлісгоспу" УкрНДІЛГА ім. Г.М. Висоцького, директором ТОВ "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС "СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА".

Також Харківською обласною радою 29.08.2013р. на ХХІІІ сесії VІ скликання було прийнято Рішення про внесення змін до рішення обласної ради від 20.06.2013р. №762-VI, згідно якого вирішено внести зміни до рішення обласної ради від 20.06.2013р. №762-VI "Про створення регіонального ландшафтного парку "ЕКОПАРК"", замінивши в рішенні та в додатку до нього слова "ЕКОПАРК" на «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК».

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №309 від 12.07.2013р. затверджено методичні рекомендації щодо розробки Положень про території та об'єкти природно - заповідного фонду України.

Після прийняття вищевказаних рішень, першим заступником директора з наукової роботи УкрНДІЕП 25.04.2013р. затверджено Проект створення регіонального ландшафтного парку "Екопарк", складений Українським науково - дослідним інститутом екологічних проблем Міністерства екології та природних ресурсів України. Також Українським науково - дослідним інститутом екологічних проблем Міністерства екології та природних ресурсів України у відповідності до Методичних рекомендацій складено Проект Положення про регіональний ландшафтний парк "Екопарк".

На виконання роз'яснень Міністерства екології та природних ресурсів України від 07.05.2015р. №9-03/426-15 позивач звернувся з листом від 18.05.2015р. №1805/1 до Директора Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації, в якому просив розглянути документи та затвердити Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК», розроблене згідно норм чинного законодавства, що надасть можливість реалізовувати юридичне право зазначеного регіонального ландшафтного парку, що має величезну соціальну та наукову цінність (а.с.7).

Департаментом екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації листом від 16.06.15р. №05.02-18-3706 повідомлено Директору ГО "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК", що до цього часу чинним законодавством не внесено зміни до Закону України "Про природно - заповідний фонд України" в частині передачі повноважень територіальних органів центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища обласним державним адміністраціям, у зв'язку з чим забезпечення виконання завдань, покладених на територіальні органи центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища обласним державними адміністраціями, неможливо до врегулювання на законодавчому рівні питання передачі зазначених повноважень у сфері заповідної справи (а.с.8).

Таким чином, відповідачем фактично було відмовлено у затвердженні вказаного Положення з тих підстав, що на законодавчому рівні не врегульовано питання передачі повноважень територіальних органів центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища обласним державним адміністраціям.

Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги про зобов'язання Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації затвердити Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК» суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості та правомірності.

З огляду на ч.7 ст.9 КАС України, суд першої інстанції зазначив, що наразі Положення про об'єкти природно - заповідного фонду місцевого значення мають затверджувати місцеві державні адміністрації, до яких законодавцем віднесено і відповідача по справі.

Відсутність такого Положення у регіонального ландшафтного парку «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК» позбавляє можливості бути зареєстрованим, як юридична особа, отже по суті позбавляє можливості здійснювати свою діяльність.

При цьому, суд першої інстанції встановив, що позивачем вчинено всі належні дії для затвердження такого Положення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про порушення права позивача у спірних відносинах на розгляд його документів відповідачем по справі, як уповноваженим на це органом, однак вважає, що зобов'язавши Департамент екології та природних ресурсів Х/о погодити Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК», суд перебрав на себе повноваження державного органу, що є підставою для скасування судового рішення з огляду на наступне.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" від 16.06.1992р. №2456-ХІІ, зі змінами та доповненнями, завданням законодавства України про природно-заповідний фонд України є регулювання суспільних відносин щодо організації, охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення їх природних комплексів, управління у цій галузі.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" від 16.06.1992р. №2456-ХІІ, зі змінами та доповненнями, до природно-заповідного фонду України належать природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.

За приписами ч. 1 ст. 23 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" регіональні ландшафтні парки є природоохоронними рекреаційними установами місцевого чи регіонального значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об'єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що у відповідності до п.1.1 Положення регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК» буде діяти на підставі рішення Харківської обласної ради від 20.06.2013р. №762-VІ, зі змінами внесеними рішенням Харківської обласної ради від 29.08.2013р. №826-VІ, відповідно до ст.53 Закону України "Про природно - заповідний фонд України".

Регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК» оголошений з метою збереження, відтворення та ефективного використання природних комплексів Лівобережного Лісостепу на території Дергачівського району, а також збереження умов для організації відпочинку населення (п.21 Положення).

Як вбачається з матеріалів справи, Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК» погоджено 10.04.2015 року головою Дергачівської районної державної адміністрації, 07.04.2015 року - директором державного підприємства "Харківська лісова науково - дослідна станція" УкрНДІЛГА ім. Г.М.Висоцького, 02.04.2015 року - директором ТОВ "Оздоровчий комплекс "Сонячна галявина" (а.с. 11-18).

Також у Положенні визначено, що регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК» буде юридичною особою, матиме самостійний баланс, що входить до консолідованого балансу ТОВ "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС "СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА", матиме розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку (п.1.5 Положення).

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що Регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК» у розумінні ч. 1 ст. 23 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" є регіональним ландшафтним парком.

Згідно з ст. 5 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" від 16.06.1992р. №2456-ХІІ, зі змінами та доповненнями, завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об'єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до цього Закону, і затверджуються:

- Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення;

- органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області було органом центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища у Харківській області та припинило свої повноваження 17.05.2013р. у зв'язку з його ліквідацією, а на даний час на законодавчому рівні не внесено змін щодо передачі повноважень зазначеного органу виконавчої влади іншому державного органу. Наведене не заперечується і відповідачем по справі.

Відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про природно - заповідний фонд України", управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, для яких не створюються спеціальні адміністрації, здійснюється підприємствами, установами та організаціями, у віданні яких перебувають ці території та об'єкти.

Як вбачається зі змісту листа Міністерства екології та природних ресурсів України від 07.05.2015р. №9-03/426-15, яким розглянуто лист позивача від 21.04.2015 року № 01-12-32 щодо затвердження Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК», відповідно до повноважень Міністерство екології та природних ресурсів України затверджує положення про території та об'єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Повноваження щодо затвердження Положень про об'єкти природно - заповідного фонду місцевого значення на цей час належать місцевим державним адміністраціям. Отже, на рівні центрального органу виконавчої влади державою визнано повноваження місцевих державних адміністрацій щодо затвердження Положення про об'єкти природно - заповідного фонду місцевого значення.

За приписами ст.2 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" відносини в галузі охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, відтворення його природних комплексів регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Законом та іншими актами законодавства України.

Положеннями п."а" ч.1 ст.20-4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264 - ХІІ закріплено, що до компетенції обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері охорони навколишнього природного середовища належить забезпечення реалізації державної політики у сфері заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі, здійснення управління та регулювання у сфері охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду України на відповідній території.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи міністерства утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників міністерства і коштів, передбачених на утримання міністерства, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра Кабінетом Міністрів України.

Територіальні органи міністерства можуть утворюватися, ліквідовуватися, реорганізовуватися міністром як структурні підрозділи апарату міністерства, що не мають статусу юридичної особи, за погодженням із Кабінетом Міністрів України.

Територіальні органи міністерства утворюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про міністерство, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації діє на підставі Положення про Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації, яке затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 18.08.14р. №432 (а.с.29-32).

У відповідності до ч. 4 Положення про Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації, Департамент у межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на території Харківської області.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає, що у рамках забезпечення реалізації державної політики у сфері заповідної справи та здійснення управління та регулювання у сфері охорони та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду України на відповідній території, до компетенції, зокрема, Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА входить виконання усіх завдань, визначених у Законі "Про природно-заповідний фонд України" для ліквідованих територіальних органів центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, окрім тих, реалізація яких віднесена до повноважень Міністерства екології та природних ресурсів України.

Таким чином, саме Департамент екології та природних ресурсів ХОДА у межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, у тому числі і здійснює затвердження Положень про об'єкти природно-заповідного фонду місцевого значення. А тому посилання відповідача на неврегульованість на законодавчому рівні питання передачі повноважень територіальних органів центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища обласним державним адміністраціям, як на відмову у затвердженні вказаного Положення, є необґрунтованими та не заслуговують на увагу.

Отже, позивач у спірних відносинах звернувся до належного органу, який і повинен був розглянути документи, подані Громадською організацією «Фельдман Еко-Парк» для затвердження положення про регіональний ландшафтний парк «Фельдман-Екопарк» та прийняти за наслідками розгляду відповідне рішення.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у розгляді документів, поданих Громадською організацією «Фельдман Еко-Парк» для затвердження положення про регіональний ландшафтний парк «Фельдман-Екопарк» з підстав відсутності повноважень.

Колегія суддів зазначає, що прийняття відповідачем рішення про затвердження Положення про регіональний ландшафтний парк або відмову в ній законодавцем віднесено до виключної компетенції відповідача.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Колегією суддів встановлено та не заперечується відповідачем по справі, що подані позивачем документи Департаментом екології та природних ресурсів ХОДА на предмет їх відповідності нормам чинного законодавства не розглядалися, рішення за наслідками розгляду по змісту документів не приймалося, а відтак зобов'язання судом першої інстанції Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА затвердити Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК» є неправомірним, оскільки це призведе до підміни судом органу виконавчої влади, що суперечить конституційному принципу поділу влад на законодавчу, виконавчу та судову.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, вказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.

Колегія суддів зауважує, що обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права в частині зобов'язання Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА затвердити Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК», у розумінні ч.4 ст.105 КАС України не є належним та достатнім способом належного судового захисту такого права у спірних правовідносинах.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Таким чином, враховуючи те, що відповідач, відмовивши у розгляді документів та затвердженні Положення про регіональний ландшафтний парк «ФЕЛЬДМАН-ЕКОПАРК», діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законами України, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позову та зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації розглянути документи, подані Громадською організацією «Фельдман Еко-Парк» для затвердження Положення про регіональний ландшафтний парк «Фельдман-Екопарк», за наслідками чого прийняти відповідне рішення.

Колегія суддів відхиляє доводи апелянта щодо невідповідності Положення про регіональний парк "Фельдман-Екопарк" чинному законодавству України, порушення порядку розроблення вказаного Положення, оскільки такі доводи не були підставою для вчинення спірних дій відповідача; по суті документи розглянуті не були.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА

Апеляційну скаргу Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2015р. по справі № 820/6362/15 скасувати.

Прийняти нову постанову, позов Громадської організації "ФЕЛЬДМАН ЕКО-ПАРК" до Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОЗДОРОВЧИЙ КОМПЛЕКС "СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА" про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації щодо відмови у розгляді документів, поданих Громадською організацією «Фельдман Еко-Парк» для затвердження Положення про регіональний ландшафтний парк «Фельдман-Екопарк».

Зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації розглянути документи, подані Громадською організацією «Фельдман Еко-Парк» для затвердження Положення про регіональний ландшафтний парк «Фельдман-Екопарк», та прийняти відповідне рішення.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Перцова Т.С.

Судді(підпис) (підпис) Калитка О.М. Жигилій С.П.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22.09.2015 р.