16 вересня 2015 року Справа № 876/5748/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Бруновської Н.В. та Кузьмича С.М.,
з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,
а також сторін (їх представників):
від відповідача - Мандзь В.І.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської обл. та ОСОБА_3 на постанову Бродівського районного суду Львівської обл. від 15.05.2015р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської обл., третя особа без самостійних вимог на предмет спору Бродівський районний центр зайнятості, про визнання відмови протиправною і зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця,-
10.03.2015р. позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням поданих під час розгляду справи змін та уточнень позовних вимог, просила зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської обл. провести перерахунок розміру її пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, індексації заробітної плати, які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; перерахунок та виплату провести з дня призначення пенсії, тобто, з 22.09.2012р., у розмірі 80 відсотків (за наявності 21 повного року роботи на державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією (а.с.2-7, 38, 59).
Ухвалою суду від 30.04.2015р. залучено до участі в справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Бродівський районний центр зайнятості (а.с.65).
Постановою Бродівського районного суду Львівської обл. від 15.05.2015р. заявлений позов задоволено частково; зобов'язано пенсійний орган нарахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію, включивши до середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування чи єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 10.09.2014р., з врахуванням виплачених сум; перерахунок пенсії провести відповідно до ч.1 та ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії; позовні вимоги за період з 22.09.2012р. по 09.09.2014р. включно залишити без розгляду (а.с.80-85).
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржили сторони.
У поданій апеляційній скарзі позивач ОСОБА_3, покликаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права в частині визначення строку, з якого повинен бути здійснений перерахунок пенсії, просить постанову суду змінити в частині визначення початкового періоду перерахунку пенсії (а.с.98-100).
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що її право на отримання пенсії у належному розмірі було порушено з моменту призначення пенсії, тобто з 22.09.2012р., а тому заявлені вимоги підлягають задоволенню з 22.09.2012р.
У своїй апеляційній скарзі відповідач Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської обл., покликаючись на неповне з'ясування обставин, що мають істотне значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.88-90).
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід враховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу». Оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, тому вона не включається до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.
Також такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії; факт утримання з вказаних допомог та індексації збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, представника відповідача на підтримання поданої скарги та його заперечення стосовної іншої скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційні скарги в межах наведених у них доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають до часткового задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ст.201 КАС України підставами для зміни постанови суду першої інстанції є:
1) правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права;
2) вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції, починаючи з 20.07.2012р., позивачу ОСОБА_3 призначена пенсія за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (а.с.12-16).
Загальний стаж роботи позивача становить 37 років 07 місяців 23 дні, з яких стаж державної служби складає 21 рік 04 місяці; загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку складає 80 відсотків.
Відповідно до довідки Бродівського районного центру зайнятості Львівського обласного центру зайнятості № 3024/06 від 24.12.2014р. позивачу в період з 01.07.2010р. до 30.06.2012р. виплачені матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова винагорода за безперервну працю (а.с.8-11).
Також листом Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської обл. № 113/03 від 13.01.2015р. відмовлено позивачу у перерахунку пенсії із врахуванням сум виплачених матеріальних допомог, індексації та грошової винагороди за безперервну працю (а.с.12-13).
Частково задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що на підставі ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати, доходу), на які відповідно до вказаних Законів нараховуються страхові внески, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці, при цьому враховується основна і додаткова заробітна плата, визначена Законом України «Про оплату праці».
Таким чином, матеріальні допомоги та індексація враховуються під час обчислення середнього заробітку, на неї нараховуються страхові внески, а тому останні повинні враховуватися при обчисленні пенсії державного службовця.
Також судом вирішено здійснити перерахунок пенсії позивача з 10.09.2014р., оскільки останнім пропущений без поважних причин строк звернення до суду, передбачений ст.99 КАС України; решта позовних вимог залишено без розгляду.
Між тим, на думку колегії суддів, вірно вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції допустив помилкове застосування вимог матеріального та процесуального права, що стверджується наступним.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати і грошова винагорода за безперервну працю входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, твердження відповідача про те, що матеріальні допомоги та індексація, грошова винагорода за безперервну працю, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу надано пенсійним органом положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В частині вимог, які стосуються індексації заробітної плати, колегія суддів враховує, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р.).
Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці»).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з пп.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затв. наказом Держкомстату України № 5 від 13.01.2004р.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
Разом з тим, з огляду на положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про необхідність зміни оскаржуваної постанови шляхом доповнення резолютивної частини постанови положеннями про визнання протиправною відмови Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської обл., яка викладена у листі № 113/03 від 13.01.2015р., від проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 із включенням до середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування чи єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; у решті постанову суду слід залишити без змін.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно по суті вирішив розглядуваний спір, однак із помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, через що оскаржувану постанову слід змінити.
Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.2 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.201, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської обл. та ОСОБА_3 задоволити частково.
Постанову Бродівського районного суду Львівської обл. від 15.05.2015р. змінити, доповнивши резолютивну частину постанови після слів «Позов ОСОБА_3 задоволити частково.» реченням наступного змісту:
«Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської обл., яка викладена у листі № 113/03 від 13.01.2015р., від проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 із включенням до середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування чи єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, - протиправною.».
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя: Р.М.Шавель
Судді: Н.В.Бруновська
С.М.Кузьмич