Постанова від 16.09.2015 по справі 810/3719/15

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2015 року справа №810/3719/15

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управлінння Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Промінь"

про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

до суду з позовом до СГВК "Промінь" звернулось УПФУ у Іванківському районі Київської області, пред'явивши вимоги про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 1049 грн.

Позивачем до спірного розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №847/02 від 20.01.2015 року, які підлягають до відшкодування з 2015 року, були включені витрати у розмірі 1049 грн. на виплату та доставку пенсії гр. ОСОБА_1, призначеній на пільгових умовах на підставі п. "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Розрахунок був надісланий на адресу відповідача, проте ним своєчасно не сплачений, у зв'язку з чим утворився борг з цього виду платежу у сумі 1049 грн., який позивач просив стягнути на його користь.

У судове засідання прибула представник позивача.

Представник відповідача, повідомлений належним чином про дату та місце розгляду справи, до суду не з'явився з невідомих причин, заяв чи клопотань про розгляд справи за його відсутності не надав.

З огляду на викладене, суд розглянув справу у порядку письмового провадження, згідно ст.128 КАСУ.

У письмових запереченнях, надісланих на адресу суду (вх. №13747 від 07.09.2015 р.), відповідач заявлені вимоги не визнав та пояснив, що він не повинен відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгової пенсії гр. ОСОБА_1 тому, що остання набула таке право на підставі п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а відтак покриття таких витрат має проводитись за рахунок коштів Державного бюджету України.

Дослідивши наявні у справі матеріали, встановивши фактичні обставини справи, якими обґрунтовано позов, вивчивши заперечення до позовної заяви та, надавши оцінку доказам, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, з урахуванням наступного:

відповідач - сільськогосподарський виробничий кооператив "Промінь", зареєстрований у якості юридичної особи 13.03.2000 р.

28.02.2015 р. та 11.04.2015 р., останній отримав від управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 2015 року, до якого позивач включив витрати на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1 в сумі 1049 грн., призначеної з 27.05.2005 р. на пільгових умовах на підставі п. "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Не визнаючи позовні вимоги, СГВК "Промінь" виходило з того, що абзацом п'ятим підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені особливості фінансування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та пенсій, призначених відповідно до пунктів "в" - "є" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Вказаною нормою Закону передбачено, що виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, тому і витрати на виплату та доставку вказаних пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду та Державного бюджету України відповідно.

Надаючи правової оцінки, відносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке:

за змістом пункту "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 1992 p. N 244 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" передбачено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу. Право на пенсію на вказаних у пункті 1 цієї постанови пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподаpському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання (п.2 цієї Постанови).

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Таким чином, доводи відповідача про обов'язок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за рахунок коштів Державного бюджету України є безпідставними, оскільки вказаною вище нормою права врегульовано виключно порядок виплати таких пенсій (за рахунок коштів Державного бюджету України), проте не стосуються відшкодування фактичних витрат на їх виплату та доставку.

Згідно п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз.1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пункт 1 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до ст.2 цього Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З аналізу вказаних норм законодавства, суд дійшов висновку, що у відповідача наявний обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Крім того, суд враховує, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VІІ в Податковому кодексі главу 2 "Фіксований сільськогосподарський податок" виключено, у зв'язку з чим Позивач з моменту набрання чинності цим Законом (01.01.2015) є платником збору - фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Промінь" на користь управлінння Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області 1049 (одну тисячу сорок дев'ять ) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Брагіна О.Є.