Постанова від 18.09.2015 по справі 804/10946/15

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2015 р. Справа № 804/10946/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С.

при секретаріСкупейко І.М.

за участю:

представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 Гагарського А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

20 серпня 2015 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_5 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - відповідач) з вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми (Ф) № 17-17 від 16.06.2015 р. Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОСОБА_5 належить на праві власності автомобіль ToyotaHighlander, об'єм двигуна 3456 куб. см., рік випуску - 2011.

01.08.2015 р. позивачем отримано оскаржуване податкове повідомлення-рішення про нарахування транспортного податку в розмірі 25 000,00 грн. При цьому, відповідно до вимог ст. 267 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення про сплату транспортного податку вручається платнику податку до 01 липня базового (звітного) періоду (року). Таким чином, податкове повідомлення-рішення вручено ОСОБА_5 з порушенням встановленого Податковим кодексом України строку.

Крім того, відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

23.03.2015 р. Новомосковською міською радою прийнято рішення, яким встановлено на території м. Новомосковськ транспортний податок. Відповідно до вимог законодавства таке рішення мало бути прийнято до 15 липня 2014 р. Сплата транспортного податку за 2015 р. можлива тільки в разі оприлюднення цього рішення у наступному звітному періоді, тобто в 2016 р.

В оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні податковий орган намагається стягнути транспортний податок наперед, так як при нарахуванні податку не враховано час фактичного володіння позивачем транспортним засобом в 2015 р. В разі стягнення податку за весь 2015 р. податкове повідомлення-рішення мало бути складено та направлено в 2016 р.

Також, до податкового повідомлення-рішення не додано розрахунку.

Враховуючи наведене, податкове повідомлення-рішення № 17-17 від 16.06.2015 р. Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив в задоволенні позову відмовити.В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Податкове повідомлення-рішення винесено у відповідності до вимог ст. 267 Податкового кодексу України. Порушення, допущені при направленні рішення, не звільняють платника від обов'язку сплачувати податок. Період нарахування, строк сплати, розмір податку встановлені Податковим кодексом. Ставка податку є чітко визначеною і становить 25 000,00 грн., тому немає необхідності складати розрахунок. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 автомобіль ToyotaHighlander, об'єм двигуна 3456, 2011 р. випуску належить на праві власності ОСОБА_5

16.06.2015 р. Новомосковською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення № 17-17, яким ОСОБА_5 нараховано суму транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 25 000,00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення направлено платнику податку 24.07.2015 р. та отримано 01.08.2015 р.

Згідно до ст. 67 КонституціїУкраїникожензобов'язанийсплачуватиподатки і зборив порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

З 01 січня 2015 р. набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України, було введено новий податок з громадян України.

Відповідно до ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієїстатті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Транспортний податок сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожнасторона повинна довести тіобставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 є власником транспортного засобу - автомобіля ToyotaHighlander, об'єм двигуна 3456, 2011 р. випуску.

Обов'язок щодо сплати фізичними особами транспортного податку встановлений положеннями ст. 267 Податкового кодексу України.

Транспортний засіб, належний позивачу, відповідає вимогам, які визначені ст. 267 Податкового кодексу України - є легковим автомобілем, використовувався до 5 років, має об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., тобто є об'єктом оподаткування транспортним податком.

Доводи позивача стосовно порушення строків надіслання податкового повідомлення-рішення, як підстава для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, не приймаються судом до уваги, оскільки не є обставиною, яка нівелює обов'язок платника податку сплачувати встановлений законодавством вид податку.

Посилання позивача на ст. 58 Конституції України є безпідставними, оскільки Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесеннязмін до Податкового кодексу України та деякихзаконодавчихактівУкраїнищодоподатковоїреформи» не змінює вид податку, а запроваджуєновий, зміни ж внесеніще у 2014 р.,заздалегітьвстановили, що з 2015 р.власникивказанихавтомобілівмаютьсплачуватиданий вид податку, отже, в даномувипадку не маєзворотностідії в часі.

Твердження позивача щодо передчасного стягнення суми податку та не надіслання розрахунку є необґрунтованими.

Норми ст. 267 Податкового кодексу України не визнано такими, що суперечать Конституції, отже, вони є діючими та такими, що підлягають виконанню на всій території України. Кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Податковим кодексом України податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Положеннями ст. 267 Податкового кодексу України встановлена ставка податку - 25 000,00 грн. Податковий орган при складанні податкового повідомлення-рішення не здійснює самостійно будь-яких розрахунків суми податкового зобов'язання платника податку.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_5 є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Згідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа).

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» 3674-VIвід08.07.2011 р. (чинного на момент звернення позивача до суду) ставки судового зборувстановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позовумайнового характеру 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.

Згідно до ч. 3 ст. 4 вказаного Закону України під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

На момент подачі позову до суду мінімальний розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становив 1 827,00грн.

Позивачем, відповідно до вимог ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» сплачено частково судовий збір за позовні вимоги майнового характеру в розмірі 182,70 грн.

В зв'язку з тим, що в задоволенні позову позивачу відмовлено, сума судового збору в розмірі1 644,30 грн. підлягає стягненню з ОСОБА_5 до Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 128, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Судові витрати в розмірі 1 644,30 грн. стягнути з ОСОБА_5 до Державного бюджету України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 21 вересня 2015 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 21.09.2015 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук О.С.Рябчук М.М.Бухтіярова