15 вересня 2015 рокусправа № 199/72638/15 (2-а/199/86/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Чепурнова Д.В. Поплавського В.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська на постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 13 травня 2015 року у справі № 199/72638/15 (2-а/199/86/15) за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про неправомірні дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
07 квітня 2015 року позивач звернулася до суду з вказаним позовом до відповідача Управління пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про неправомірні дії та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог посилався на те, що вона вийшла на пенсію державного службовця 10.03.2011 року з Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Знаходиться на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська. Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 15.10.2014 року у справі № 199/8150/14 (2а/199/211/14) , яку ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2015 року залишено без змін, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити їй перерахунок і виплату пенсії з 06.06.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 13 травня 2015 року Позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про неправомірні дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська щодо зменшення ОСОБА_2 в ході виконання судового рішення від 15.10.2014 року загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 85 відсотків на 70 відсотків та недоплати з 06.06.2014 року 15 відсотків пенсії. Скасовано розпорядження управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська 10.03.2015 року № 186230. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити ОСОБА_2 починаючи з 06.06.2014 року нарахування та виплату пенсії державного службовця у розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням підвищення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги позивачки залишити без задоволення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що сума матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, повинні враховуватись під час обчислення пенсії, і ця обставина вже встановлена судовими рішеннями, які виконуються відповідачем з порушенням, без врахування належного відсоткового розміру заробітної плати з якого необхідно провадити перерахунок. Судом першої інстанції зазначено, що роблячи перерахунок пенсії з урахуванням нижчого відсоткового показника, відповідач порушив право пенсіонера на відповідну пенсію. До правовідносин щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії слід застосовувати норму Закону України «Про державну службу» дійсну на час призначення їй пенсії, без урахування змін, що не стосуються пенсійних виплат позивачу та у часі не розповсюджуються на питання відсоткового показника.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка ОСОБА_2. 10.03.2011 року вийшла на пенсію державного службовця з Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та знаходиться на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська.
Встановлено, що постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 15.10.2014 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити їй перерахунок і виплату пенсії з 06.06.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної-плати.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 13 травня 2015 року у справі № 199/72638/15 (2-а/199/86/15) було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська здійснити їй перерахунок і виплату пенсії з 06.06.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної-плати.
Постанова Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 13 травня 2015 року у справі № 199/72638/15 (2-а/199/86/15) є такою, що підлягає виконанню. Цю обставину відповідно до ст. 72 КАС України слід враховувати як доказ.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла станом на момент призначення позивачеві пенсії - жовтень 2006 року), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Колегія суддів вказує, що зміни відсоткового показника від заробітної плати при перерахунку пенсії не передбачено.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У випадку позивача, перерахунок пенсії державного службовця здійснюється на виконання постанови суду, яким відновлюється порушене право пенсіонера на пенсію, тому застосування відповідачем при перерахунку пенсії норм ст. 37 Закону України «Про державну службу» із змінами, які вступили в дію лише з 01.05.2014 року є не обґрунтованим, перерахунок мав бути зроблений з розрахунку 85%, а не 70% від заробітної плати. Здійснюючи зменшення відсоткового показника від заробітної плати відповідач діяв протиправно, оскільки до перерахунку пенсії слід брати той показник, який використовувався при призначенні пенсії. Менший показник (70%), який взято Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська при перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу» встановлюється лише при призначенні пенсії державним службовцям вперше, у даному випадку відповідачу слід здійснити перерахунок а ні призначення пенсії. Перерахунок пенсії повинен здійснюватись на виконання рішення суду, яким збільшено показники заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, інші показники пенсії судовим рішенням не змінювались.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 13 травня 2015 року у справі № 199/72638/15 (2-а/199/86/15) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський