Запорізької області
Іменем України
01.03.10 № 17/424/08-АП
суддя Корсун В.Л.
11 год. 55 хв.
01.03.10
за позовною заявою: Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області, 69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164
до відповідача: відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14
про стягнення 29 795,37 грн. економічних санкцій
Суддя Корсун В.Л.
секретар судового засідання Козлова А.В.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: не прибув
від відповідача: не прибув
12.08.08 до господарського суду Запорізької області в порядку, передбаченому КАС України, звернулась Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області (надалі - Держінспекція) з позовною заявою до відкритого акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” (далі за текстом - ВАТ “Запоріжжяобленерго”) про стягнення з відповідача 29 795,37 грн. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Ухвалою від 12.08.08 судом відкрито провадження в адміністративній справі № 17/424/08-АП. Судове засідання призначено на 26.09.08. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.
Ухвалою від 26.09.08 провадження у справі зупинено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України до розгляду господарським судом Запорізької області адміністративної справи № 27/530/08-АП.
Ухвалою від 28.04.09 провадження у справі 17/424/08-АП поновлено, судове засідання призначено на 23.06.09.
Ухвалою від 23.06.09 провадження у справі зупинено на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України до розгляду Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом адміністративної справи № 27/530/08-АП.
Ухвалою від 08.02.10 провадження у справі 17/424/08-АП судом поновлено, судове засідання призначено на 01.03.10.
В судове засідання 01.03.10 представники сторін не з'явились надавши через канцелярію суду заяву б/н від 01.03.10 про розгляд цієї справи в порядку письмового провадження на підставі ст. 122 КАС України. Суд розглянувши вказану заяву задовольнив її.
В судовому засіданні 01.03.10, на підставі ч. 4 ст. 167 КАС України, судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач підтримував позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у адміністративному позові за вих. від 19.03.08 № 01-04/589. Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначив, що в період з 26.10.07 по 16.11.07 в ході проведення планової перевірки з питань дотримання порядку застосування тарифів на електроенергію позивачем було встановлено завищення нарахування плати за послуги енергопостачання мешканцям 3-х житлових будинків, які утримуються на балансі Веселівського психоневрологічного інтернату. Внаслідок чого, враховуючи обсяг спожитої електроенергії, мешканцям даних будинків - 80020,0 кВт. год. за період з 01.11.06 по 31.10.07, відповідачем нараховано до сплати 27 016,07 грн., тоді як за тарифом для населених пунктів у сільській місцевості згідно з постановою НКРЕ України від 10.03.99 № 309 слід було нарахувати 17 084,24 грн. Таким чином, ВАТ “Запоріжжяобленерго” надлишково нараховано підприємству 9 931,79 грн., які оплачені у повному обсязі. За вказане вище порушення позивачем на підставі ст. ст. 13, 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення” та Інструкції про порядок застосування економічних санкцій та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України до відповідача застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, про що прийнято рішення від 25.12.07 № 234 та направлено претензію за вих. від 25.12.07 № 01-15/2943 на суму 29 795,37 грн., тобто сума порушення 9 931,79 грн. і штраф у розмірі 200 % від суми порушення - 19 863,58 грн. На підставі викладеного, позивач просить суд позов задовольнити та стягнути з відповідача 29 795,37 грн. економічних санкцій.
Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву від 26.09.08 № 83-83/5976. Крім того, зазначив, що постановою господарського суду Запорізької області від 25.02.09 у справі № 27/530/08-АП судом визнано протиправним та скасовано рішення державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області “Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін” від 25.12.07 № 234. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.09.09 у справі № 27/530/08-АП апеляційну скаргу держінспекції залишено без задоволення, а постанову господарського суду Запорізької області від 25.02.09 у справі № 27/530/08-АП - без змін. З огляду на викладене, у зв'язку з відсутністю у позивача правових підстав для стягнення економічних санкцій в розмірі 29 795,37 грн., просить суд відмовити позивачеві в задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Згідно з пунктами 1, 2, 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області (затверджено наказом Державної інспекції з контролю за цінами України від 29.03.01 № 9), Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй. В межах своєї компетенції зазначена держінспекція організовує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією (…). Основними завданнями державної інспекції з контролю за цінами є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Пунктами 5, 6 вказаного Положення передбачено, що держінспекція цін має право приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету необґрунтовано одержаної підприємством, установою та організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу в двохкратному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Начальник держінспекції та його заступник від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету всієї необґрунтовано одержаної суми виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу в двохкратному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки (…).
В період з 26.10.07 по 16.11.07 Держінспекцією проведено планову перевірку ВАТ “Запоріжжяобленерго” з питання дотримання порядку застосування тарифів на електроенергію, за результатами якої складено акт від 16.11.07 № 1109.
Згідно з цим актом перевірки, перевіряючими встановлено завищення плати за електроенергію мешканця 3-х житлових будинків, які утримуються на балансі Веселівського психоневрологічного інтернату (які розташовані с. Урицьке, вул. Бойко № 1,2,3) за період з 01.11.06 по 31.10.07 за тарифами для інших споживачів: від 0,3185 до 0,3735 грн./кВт. Год. Замість 0,2178 грн./кВт.год. Так, до сплати нараховано 27 016,07 грн., тоді як за тарифом для населення слід нарахувати 17 084,28 грн., тобто більше на 9 931,79 грн., які оплачено повністю.
Статтею 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” від 03.12.90 № 507 визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому, контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 14 цього Закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Згідно з п. 1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.01 за № 1047/6238 (надалі Інструкція), яка є чинною на час спірних правовідносин, необґрунтовано отримана підприємством, організацією виручка в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.
Пунктом 3.8. зазначеної Інструкції визначено, що відповідно до наданих повноважень державна інспекція з контролю за цінами, державні інспекції з контролю за цінами в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі на підставі проведених ними перевірок суб'єктів господарювання приймають рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення вимог законодавства, яким такі санкції та їх розміри передбачено. Суми за зазначеними санкціями стягуються із суб'єктів господарювання і зараховуються за належністю в порядку визначеному законодавством, з урахуванням вимог цієї Інструкції (п. 3.8.1.). Рішення складається за формою згідно з додатком № 2 у трьох примірниках (...).
Таким чином, на підставі акту від 16.11.07 № 1109 Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області прийнято рішення від 25.12.07 № 234 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Згідно з цим рішенням, за необґрунтоване отримання виручки у сумі 9 931,79 грн. внаслідок того, що при розрахунках з мешканцями житлових будинків, які знаходяться на балансі Веселівського психоневрологічного диспансеру за спожиту електроенергію нараховувалась плата за тарифами для інших споживачів, начальник державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області, відповідно до п. 15 ст. 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 14 Закону України “Про ціни та ціноутворення” та п. 1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами вирішив: вилучити у ВАТ “Запоріжжяобленерго” 29 795,37 грн., у т.ч. в доход державного бюджету м. Запоріжжя - 9 931,79 грн., яка є сумою порушення та 19 863,58 грн. штрафу. Рішення направлено для виконання в 10-ти денний термін ВАТ “Запоріжжяобленерго”.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до відповідача направлено претензію за вих. від 25.12.07 № 01-15/2943 з вимогою про необхідність перерахування відповідачем в доход державного бюджету м. Запоріжжя суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін згідно з рішенням від 25.12.07 № 234. Про виконання рішення слід письмово проінформувати Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області у місячний термін з дня отримання.
При цьому, як встановлено судом, 17.09.08 до господарського суду Запорізької області в порядку, передбаченому нормами КАС України, звернулось ВАТ “Запоріжжяобленерго” з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення Держінспекції про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 25.12.07 № 234.
Постановою господарського суду Запорізької області від 25.02.09 у справі № 27/530/08-АП судом визнано протиправним та скасовано рішення державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області “Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін” від 25.12.07 № 234. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.09.09 у справі № 27/530/08-АП апеляційну скаргу Держінспекції залишено без задоволення, а постанову господарського суду Запорізької області від 25.02.09 у справі № 27/530/08-АП - без змін.
Таким чином, постанова господарського суду Запорізької області від 25.02.09 у справі № 27/530/08-АП набрала законної сили 30.09.09, відповідно до норм ч. 3 ст. 254 КАС України.
Частиною 1 ст. 255 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх право наступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових, інших фізичних осіб і підлягає виконання на всій території України.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Предметом даного спору є стягнення з ВАТ “Запоріжжяобленерго” 29 795,37 грн. економічних санкцій на підставі рішення Держінспекції про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 25.12.07 № 234.
Оскільки постановою господарського суду Запорізької області від 25.02.09 у справі № 27/530/08-АП зазначене вище рішення від 25.12.07 № 234 скасовано, то застосування до відповідача економічних санкцій в сумі 29 795,37 грн. за порушення державної дисципліни цін є безпідставним, необґрунтованим та неправомірним.
За таких обставин, у задоволені адміністративного позову слід відмовити.
У відповідності до ст. 94 КАС України, судовій збір до відшкодування не присуджується.
На підставі викладеного, керуючись ч. ч. 1, 2, ст. 11, ст. 51, ч. 1 ст. 71, ч. 1 ст. 72, ст. ст. 94, 122, 158, 160 - 163, 167, а також ч. 6 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Суддя В.Л. Корсун
Постанову у повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС
України оформлено і підписано 05.03.2010
Згідно з оригіналом:
спеціаліст ОСОБА_1