Справа № 2а-4558/09/1770
18 червня 2009 р.
10год. 15хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Запорожець А.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: Микулін В.І..
позивача: представник не з'явився,
відповідача: представник не з'явився,
третьої особи: представник ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Рівненський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Державна податкова інспекція в м. Рівне третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головавтотрансінспекції в Рівненській області
до
ОСОБА_2
про стягнення фінансової санкції , -
Рівненський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Рівне, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Рівненській області звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 510 грн. - штрафу за порушення вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт.
Прокурор, представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.
Позивач та відповідач в судове засідання не з'явилися, про причини неприбуття суд не повідомили. Про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів.
Заслухавши прокурора та представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 10 липня 2008 року в ході перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, інспекторами Територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області було виявлено, що водій автомобіля Daewoo Sens T13110, номерний знакНОМЕР_1ОСОБА_2, який є і власником автомобіля, експлуатував даний автомобіль, облаштований як таксі, без наявності ліцензійної картки, за що передбачена відповідальність абз. 4 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.07.2008 року за №1561.
14 серпня 2008 року за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області у відповідності до вимог п.п. 25, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567 (далі - Порядок), було винесено постанову №1154 про застосування до перевізника фінансових санкцій в сумі 510 грн.
Дані обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №1561 від 10.07.2008 р. (а.с.8), копією постанови про застосування фінансових санкцій № 1154 від 14.08.2008 р.(а.с.5), копією повідомлення відповідача про розгляд справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту (а.с.7).
Частина 6 статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року за № 2344-ІІІ передбачає перелік документів для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі, а саме: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
При проведенні перевірки інспектори Територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області встановили, що відповідач здійснював перевезення пасажирів на таксі без наявності ліцензійної картки, чим порушив норми статті 39 Закону № 2344-ІІІ.
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки, до автомобільних перевізників застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На виконання п. 29 Порядку Територіальне управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області 14 серпня 2008 року листом за № 447 надіслало відповідачу копію постанови про застосування фінансових санкцій №1154 від 14.08.2008 року.
Пунктом 28 Порядку встановлено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Однак, на час розгляду даної справи судом, відповідач фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 510 грн., на зазначений в постанові рахунок не перерахував.
Постанову про застосування фінансових санкцій №1154 від 14 серпня 2008 року відповідач не оскаржив, а тому фінансові санкції в сумі 510 грн. підлягають до стягнення.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - ОСОБА_2АДРЕСА_1до Державного бюджету України на р/р 31113106700002, в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, одержувач ВДКУ у м. Рівне, код ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер підприємницької діяльності) - 22586331) код платежу 21081100, фінансову санкцію за порушення законодавства про автомобільний транспорт в сумі 510 (п'ятсот десять) грн. 00коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 22 червня 2009 року
Головуючий суддя Шарапа В.М.