Справа № 2а-4466/09/1770
12год. 08хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шевчук С.М. за участю секретаря судового засідання Анікушина В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: представник ОСОБА_1
відповідача: представник ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
ОСОБА_3
до
Державна податкова інспекція в м.Рівне
про визнання нечинним рішення
Позивач -ОСОБА_3звернулася з позовом Державної податкової інспекції у м. Рівне про визнання нечинним рішення ДПІ у м.Рівне про застосування фінансових санкцій №0001361742/0 від 06.05.2008року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, пославшись на обставини, викладені у позовній заяві, а зокрема вказала, що в період 2007року позивач перебувала на спрощеній системі оподаткування, на неї поширювалось положення Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», а відтак позивач мала право здійснювати свою діяльність з продажу товарів громадського харчування (за готівкові кошти) без застосування реєстратора розрахункових операцій. Реалізація позивачем алкогольних напоїв за готівкові кошти, без ліцензії та без застосування реєстратора розрахункових операцій мала місце лише разово - 09.01.2007року. За наведене порушення до позивача застосовувались заходи відповідальності. Штрафну санкцію за вказане порушення позивач сплатила. Представник позивача вважає, що відповідачем безпідставно притягнуто позивача спірним рішенням повторно до відповідальності за одне й теж правопорушення.
Відповідач проти позову заперечує. В обґрунтування своїх заперечень вказує на те, що факти порушень встановлені в ході проведення перевірки позивача, вважає, що ним правомірно винесено рішення. Також вказує, що позивача притягнуто спірним рішенням до відповідальності за реалізацію позивачем товарів за готівкові кошти без застосування реєстратора розрахункових операцій за період з 09.01.2007року по 31.03.2007року, оскільки 09.01.2007року позивач здійснив реалізацію алкогольних напоїв, а відтак на нього при подальшій реалізації товарів (з 09.01.2007року по 31.03.2007року) не поширюються положення Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» та відповідно положення п. 6 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Представник відповідача просив суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задоволити.
При цьому суд виходив з такого.
ОСОБА_3 зареєстрована, як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа. В період 2007року позивач перебувала на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, сплачуючи єдиний податок за ставкою 200грн. за видом діяльності роздрібна торгівля у сфері громадського харчування у кафе «Мандарин». Зазначені обставини підтверджуються поясненнями представників сторін, наданими в ході розгляду справи, та стор. 1-4 акту планової документальної перевірки від 21.04.2008року (а.с. 7-10).
З вище обумовленого акту планової документальної перевірки від 21.04.2008року (а.с. 12,13) також вбачаться, що 09.01.2007року позивачем здійснено реалізацію алкогольних напоїв (підакцизних товарів) без ліцензії на право торгівлі алкогольними напоями. За дане порушення, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до позивача було застосовано рішенням №0000332343/0/23-235 від 16.01.07р фінансову санкцію на суму 1700грн. Також позивачу, рішенням відповідача №0000352343/0/23-235 від 16.01.2007року було визначено штрафну санкцію в розмірі 26 грн., за порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що полягає здійсненні розрахункових операцій в готівковій формі при реалізації алкогольних напоїв без застосування реєстратора розрахункових операцій. Сума застосованих санкцій сплачена позивачем. Названі обставини підтверджені представниками сторін в ході розгляду справи.
Відповідно до книги обліку доходів і витрат позивача за 2007рік та даних акту перевірки від 21.04.2008року (а.с. 11, 13), сума виручки позивача за період з 09.01.2007року по 31.03.2007року від реалізації товарів за готівкові кошти становить 10 338,95грн. Реалізація товарів на обумовлену суму проведена позивачем без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до п. 7 Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», дія цього Указу не поширюється на фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами.
Пункт 6 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат.
Однак, відповідно до п. 7 Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», дія цього Указу, щодо застосування спрощеної системи оподаткування не поширюється на фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами.
Оскільки позивач, здійснила реалізацію алкогольних напоїв, то дія вищеназваного Указу, щодо застосування спрощеної системи оподаткування на позивача не поширюється.
06.05.2008року відповідач за порушення п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (яке полягає в реалізації позивачем в період з 09.01.2007року по 31.03.2007року товарів за готівкові кошти на суму 10 338,95грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій) виніс рішення №0001361742/0 про застосування до позивача, як до суб'єкта підприємницької діяльності штрафних (фінансових) санкцій на суму 51 694,75грн. (10 338,95грн. х 5).
Застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції є адміністративно-господарськими санкціями, порядок застосування яких визначений главою 27 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не містить положень щодо інших строків застосування штрафних санкцій за порушення положень названого Закону.
А відтак, штрафні санкції визначені вищеназваним законом повинні бути застосовані з врахуванням строків визначених ст. 250 ГК України.
Відповідачем в акті перевірки встановлено, що порушення позивачем встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності (за яке позивача притягнуто спірним рішенням до відповідальності) мало місце в період з 09.01.2007року по 31.03.2007року. Річний термін, визначений ст. 250 ГК України, для вказаного порушення сплинув 31.03.2008року.
За таких обставин, спірне рішення про застосування фінансової санкції винесено відповідачем з порушенням строків обумовлених ст. 250 ГК України, тобто пізніше ніж через один рік з дня вчинення порушення, а зокрема 06.05.2008року.
Таким чином, суд вважає, що адміністративний позов позивача слід задоволити повністю.
Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій суб'єкта владних повноважень - Державна податкова інспекція в м.Рівне від 06 травня 2008 р. за № 0001361742/0 - визнати нечинним.
Присудити на користь позивачаОСОБА_3із Державного бюджету судовий збір у розмірі 3,40грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шевчук С.М.
Повний текст постанови складено 28.08.2009року