16 вересня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/2926/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Цюрупинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - ДПІ, позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП, відповідач) про стягнення боргу по єдиному податку з фізичних осіб у сумі 3633,35 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що податковий борг виник в результаті несплати самостійно задекларованих зобов'язань відповідно до поданої відповідачем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 23.01.2012, а також штрафних санкції та пені застосованих до відповідача за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань. Податковий борг відповідачем добровільно не сплачений тому, на думку позивача, підлягає стягненню в судовому порядку.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не прибув, заперечень на позов не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі. Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення ст.ст. 122, 128 КАС України, суд розглядає дану справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Згідно п. 291.3. ст.291 ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до ст.299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку. Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає заяву до органу державної податкової служби, таким чином він погоджується на сплату єдиного податку та узгоджує дану суму єдиного податку.
На підставі поданої заяви від 25.01.2012 ФОП ОСОБА_1 є платником єдиного податку II групи з 01.01.2012.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 Податкового України: - платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Статтею 300 Податкового кодексу України передбачено, що платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
ФОП ОСОБА_1 у відповідності до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України є платником податків та згідно п. п. 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 цього Кодексу зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
ФОП ОСОБА_1 порушено порядок та строки сплати єдиного податку. Відповідно до облікової картки платника податків відповідач станом на 21.08.2015 має заборгованість по сплаті єдиного податку в розмірі 3633,35грн. ( недоїмка -3619,14 грн. пені 14,21 грн.).
Вищевказана заборгованість виникла внаслідок несплати у встановлені законодавством терміни узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 25.01.2012 за період: серпень 2013 у сумі 228,94 грн., за вересень 2013 у сумі 229,40 грн., за жовтень 2013 у сумі 229,40 грн., за листопад 2013 у сумі 229,40 грн., за грудень 2013 у сумі 229,40 грн., за січень 2014 у сумі 243,60 грн., за лютий 2014 у сумі 243,60 грн., за березень 2014 у сумі 243,60 грн.
Крім того, 05.11.2014 податковим органом проведено перевірку дотримання граничних строків сплати єдиного податку ФОП ОСОБА_1, за результатами якої складено акт №629/17-0. Перевіркою встановлено несплата відповідачем сум авансових внесків єдиного податку в порядку та строки визначені п.295.1 ст. 295 ПКУ. Відповідальність за таке порушення передбачене п.122.1 ст. 122 ПКУ.
Згідно п.122.1 ст. 122 ПКУ несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення 18.11.2014 № НОМЕР_1 згідно якого відповідачу нарахований штраф у сумі 1741,80 грн.
Згідно п.п 129.1.2 п. 129.1 статті 129 ПКУ нарахована пеня в сумі 14,21 грн.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
На виконання вимог ст. 59 ПК України Цюрупинською ОДПІ ФОП ОСОБА_1 направлено податкову вимогу №618-25 від 14.03.2014, яка направлена на адресу відповідача 02.04.2014.
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивач довів суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Враховуючи, що сума податкового боргу підтверджена наявними у справі документами, а саме, витягом з особового рахунку платника податків; актом перевірки від 05.11.2014, податковим повідомленням-рішенням від 18.11.2014 №0008811700, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 боргу по єдиному податку з фізичних осіб у сумі 3633,35 грн.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Задовольнити адміністративний позов.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) заборгованість по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 3633 (три тисячі шістсот тридцять три гривні) 35 коп. на р/р 31418699700284, МФО 852010, одержувач ГУДКСУ у Цюрупинському районі, код ЄДРПОУ 38045231, код платежу 18050400.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.2.3