29 лютого 2012 р. Справа № 2a-1870/7694/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Олійника А.В.,
представника відповідача 1 - ОСОБА_1,
представника відповідача 2 - ОСОБА_2
представника третьої особи 1 - ОСОБА_3,
представника третьої особи 2 - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Тростянецької міської ради до фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації, Тростянецької районної ради, треті особи: відділ культури і туризму Тростянецької районної державної адміністрації, комунальний заклад Тростянецької районної ради Сумської області "Тростянецький районний будинок культури" про визнання дій незаконними та скасування рішення,-
Тростянецька міська рада звернулась із позовом до Тростянецької районної ради,фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації, треті особи: відділ культури і туризму Тростянецької районної державної адміністрації, комунальний заклад Тростянецької районної ради Сумської області "Тростянецький районний будинок культури" про визнання незаконним та скасування рішення.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 12.10.2011 року 12 позачерговою сесією 6 скликання Тростянецької районної ради прийнято рішення «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік».
Позивач вважає, що вказане рішення прийняте із порушення вимог чинного законодавства та суперечить вимогам ст.101 Бюджетного кодексу України і порушує законні права та інтереси територіальної громади м. Тростянець. Позивач вважає, що згідно пп.5 ч.3 ст.101 Бюджетного кодексу України якщо на території міста недостатньо бюджетних закладів для надання соціальних послуг і вони надаються бюджетними установами, що фінансуються з іншого бюджету, обрахунок трансфертів здійснюється з урахуванням перерахунку відповідної кількості споживачів гарантованих послуг. Перерахунок кількості споживачів здійснюється на підставі спільних рішень відповідних територіальних громаді укладених угод. Крім того, угоди про перерахунок споживачів не був укладений до 1 серпня 2010 року, що передує плановому.
Також на території м.Тростянець працює 6 клубних закладів Тростянецької міської ради-міські клуби Смородянський, Радомлянський, Гаєвський, Цукрозаводський, “Ветеран”, і “Культурно-дозвіллєвий комплекс Тростянецький”, які включені до державної мережі клубних закладів.
Відповідно до п. а ч.1 ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження управління закладами освіти, охорони здоров», культури, спорту та інші.
Позивач зазначає, що відповідачем порушено також вимоги ст.86 Бюджетного кодексу України, оскільки видатки першої групи здійснюються із бюджетів сіл, селищ, міст на утримання закладів культури та охорони здоров'я, які належать до комунальної власності територіальної громади, а видатки другої групи здійснюються, здійснюється, зокрема із районного бюджету, на направлені на фінансування бюджетних установ та заходів, які забезпечують надання основних соціальних послуг, гарантованих державою для всіх громадян України. Позивач вважає, що Тростянецька районна рада вийшла за межі своїх повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, порушила процес його прийняття, та прийняла його безпідставно.
Крім того, позивач просив суд визнати незаконними дії Фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації щодо підготовки на сесію Тростянецької районної ради 12.10.2011 проекту рішення “Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік” з огляду на його необгрунтованість та його підготовку без проведення відповідних розрахунків.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача - Тростянецької районної ради, надав суду заперечення проти адміністративного позову (а.с. 83-84), яке обгрунтовується тим, що декілька останніх років рішення про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг приймаються районною радою, оскільки міська рада категорично заперечує про проведення перерахунку кількості споживачів посилаючись на те, що на території міста достатньо клубних закладів для надання послуг населенню.
Доведений Міністерством фінансів контрольний показник по галузі культури розподіляється відповідно до формули визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2010 року № 1149 «Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів». Прийняття районною радою рішення про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг необхідно для визначення контрольних показників по галузі культури між клубними закладами району та забезпечення фінансування комунального закладу Тростянецької районної ради «Тростянецький районний будинок культури».
Тростянецький районний будинок культури здійснює не тільки заходи передбачені державними культурно-освітніми програмами, а також надає послуги у галузі культури безпосередньо мешканцям міста Тростянець. Надання таких послуг передбачено статутом закладу.
Тростянецьким районним будинком культури для жителів міста проводяться культурно-масові заходи, виїзні концерти, вечори відпочинку, що підтверджується довідкою КЗ районної ради «Тростянецький районний Будинок культури».
У зв'язку з цим та на підставі п.5 ч.3 ст.101 Бюджетного кодексу України, яким передбачено, що якщо в установлений термін договори не укладено, рішення про перерахунок кількості споживачів гарантованих послуг приймається районною радою, районною радою було прийняте рішення про прикріплення 70% населення міста до комунального закладу Тростянецької районної ради «Тростянецький районний будинок культури».
В 2011 році контрольний показник для міських закладів культури складав 415,9 тис. грн., в 2012 році - 536 тис. грн., що є на 28,8% більше.
Перевірка правильності розрахунку міжбюджетних трансфертів на 2012 рік була проведена Головним фінансовим управлінням Сумської обласної державної адміністрації.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив у повному обсязі та вказав, що рішення ради було прийняте у відповідності із вимогами ст.101 Бюджетного кодексу України та підстав для його скасування немає.
Фінансове управління Тростянецької районної ради надало суду письмові заперечення проти позову (а.с. 73) та доповнення до заперечення (а.с. 113-114, 138-140), які обґрунтовані тим, що фінансове управління Тростянецької райдержадміністрації готуючи проект рішення «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік» діяло відповідно чинного законодавства, враховуючи необхідність визначення контрольних показників по галузям для бюджетів Тростянецького району, а тому рішення районної ради від 12.10.2011 року «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік» є законним.
Представник фінансового управління Тростянецької РДА в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив у повному обсязі та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Представники третіх осіб - відділу культури і туризму Тростянецької РДА та Комунального закладу «Тростянецький районний будинок культури» в судовому засіданні вказали, що Районний будинок культури надає рівень послуг населенню, який не може надати будь-який заклад міської ради. Всі культурно-мистецькі заходи проводяться для переважної більшості глядачів - жителів міста Тростянець. Крім того, представники третіх осіб зауважили, що заклади культури покликані забезпечити потреби споживачів у таких соціальних послугах, та рішення відповідачем було прийняте саме із такою метою, і ніяким чином не впливає на зниження рівня надання цих послуг.
У судовому засіданні представники третіх осіб просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав викладених у запереченнях на адміністративний позов.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши докази, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з протоколу засідання постійної комісії з питань бюджету, фінансів, планування, інвестиційної політики, енергозбереження, ринкових реформ, управління комунальною власністю та торгівельно-побутового обслуговування населення від 10.10.2011 № 12 (а.с. 142-143) та рішення постійної комісії з питань бюджету, фінансів, планування, інвестиційної політики, енергозбереження, ринкових реформ, управління комунальною власністю та торгівельно-побутового обслуговування населення від 10.10.2011 «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік» (а.с. 144) на відповідному засіданні постійної комісії заслухано та обговорено інформацію начальника фінансового управління Тростянецької райдержадміністрації ОСОБА_1 про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік та на підставі статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішила: інформацію взяти до відома; погодити проект рішення районної ради наданий райдержадміністрацією; рекомендовано голові районної ради винести дане питання на сесію районної ради.
Відповідно до рішення президії Тростянецької районної ради шостого скликання «Про розгляд матеріалів, що виносяться на 12 (позачергову) сесію районної ради» від 12 жовтня 2011 року вирішено рекомендувати внести зміни до проекту рішення районної ради «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік»: прикріпити населення міста у кількості 15 106 чол. до Тростянецького районного будинку культури (а.с. 148).
12.10.2011 року 12 позачерговою сесією 6 скликання Рішенням Тростянецької районної ради “Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік” згідно ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування», пункту 5 частини 3 статті 101 Бюджетного кодексу України вирішено затвердити на 2012 рік перерахунок кількості споживачів соціальних послуг між адміністративно-територіальними одиницями по галузі:
- «Культура і мистецтво» - населення міста у кількості 15 106 чол., Боромлянської сільської ради у кількості 1300 чол., Білківської сільської ради - 500 чол. прикріпити до Комунального закладу «Тростянецький районний будинок культури» Тростянецької районної ради;
- «Охорона здоров'я» - населення міста у кількості 21 580 чол. та сільських рад у кількості 15 896 чол. прикріпити до комунального закладу Тростянецької районної ради «Тростянецька Центральна районна лікарня» (а.с. 5).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Бюджетного кодексу України Міністерство фінансів України доводить Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям,виконавчим органам відповідних місцевих рад особливості складання розрахунків до проектів бюджетів на наступний бюджетний період. Відповідно до ч. 5 ст. 75 Бюджетного кодексу України місцеві фінансові органи на будь-якому етапі складання і розгляду проектів місцевих бюджетів здійснюють аналіз бюджетного запиту, поданого головним розпорядником бюджетних коштів, з точки зору його відповідності меті, пріоритетності, а також дієвості та ефективності використання бюджетних коштів. На основі результатів аналізу керівник місцевого фінансового органу приймає рішення про включення бюджетного запиту до пропозиції проекту місцевого бюджету перед поданням його на розгляд відповідно Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям, виконавчим органам відповідних місцевих рад.
Згідно із ч. 4 ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», видатки місцевого бюджету формуються відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України, для виконання повноважень органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Бюджетного кодексу України, розмежування видів видатків, визначених пунктами 2 і 3 частини першої статті 82 цього Кодексу, між місцевими бюджетами здійснюється на основі принципу субсидіарності з урахуванням критеріїв повноти надання гарантованих послуг та наближення їх до безпосереднього споживача. Відповідно до цих критеріїв види видатків поділяються на такі групи:
1) перша група - видатки на функціонування бюджетних установ та реалізацію заходів, які забезпечують необхідне першочергове надання гарантованих послуг і які розташовані найближче до споживачів;
2) друга група - видатки на функціонування бюджетних установ та реалізацію заходів, які забезпечують надання основних гарантованих послуг для всіх громадян України.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст.101 Бюджетного кодексу України, якщо на території села,селища, міста районного значення недостатньо бюджетних установ, які забезпечують надання гарантованих послуг, визначених пунктом 1 частини 1 статті 86 цього кодексу, в обсязі, визначеному фінансовими нормативами бюджетної забезпеченості, обсяг міжбюджетного трансферту для відповідного бюджету місцевого самоврядування визначається з урахуванням перерахунку кількості споживачів гарантованих послуг, здійсненого на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору. Такі договори укладаються до 1 серпня року, що передує плановому. Якщо в установлений термін договори не укладено, рішення щодо перерахунку кількості споживачів гарантованих послуг приймається районною радою.
Таким чином, законодавством України, яке діяло у період прийняття спірного рішення, було надане право районним радам приймати рішення щодо перерахунку споживачів, у разі не укладення угод в термін до 1 серпня року, що передує плановому.
Як встановлено в судовому засіданні та не заперечувалось сторонами по справі, між позивачем та відповідачем - Тростянецькою районною радою в установлений термін (до 1 серпня 2011 року) договори про перерахунок кількості споживачів укладено не було.
За таких обставин суд вважає, що Тростянецька районна рада мала право відповідно до п. 5 ч. 3 ст.101 Бюджетного кодексу України, прийняти рішення щодо перерахунку відповідної кількості споживачів.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що оскаржуване рішення прийнято з дотриманням вимог діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, є законним та обґрунтованим, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Щодо позовних вимог стосовно визнання дій фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації щодо підготовки на сесію Тростянецької районної ради 12.10.2011 проекту рішення «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік» суд зазначає наступне.
З пояснень представника фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації вбачається, що в проекті рішення розробленому фінансовим управлінням згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2010 року № 1149 «Деякі питання розподілу обсягів міжбюджетних трансфертів» пропонувалося прикріпити до районного будинку культури населення в кількості 10911 чол. Даний проект попередньо було розглянуто на засіданні постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, інвестиційної політики, енергозбереження, ринкових реформ, управління комунальною власністю та торгівельно-побутового обслуговування населення, що підтверджується протоколом засідання постійної комісії з питань бюджету, фінансів, планування, інвестиційної політики, енергозбереження, ринкових реформ, управління комунальною власністю та торгівельно-побутового обслуговування населення від 10.10.2011 № 12 та рішенням постійної комісії з питань бюджету, фінансів, планування, інвестиційної політики, енергозбереження, ринкових реформ, управління комунальною власністю та торгівельно-побутового обслуговування населення від 10.10.2011 «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік».
На засіданні президії було запропоновано та підтримано пропозицію внести зміни до проекту та прикріпити до районного будинку культури населення в кількості 15106 чол., що підтверджується рішенням президії Тростянецької районної ради шостого скликання «Про розгляд матеріалів, що виносяться на 12 (позачергову) сесію районної ради» від 12 жовтня 2011 року.
Проект рішення з урахуванням запропонованих змін було подано на розгляд сесії районної ради.
На думку суду, проект рішення - це лише службовий документ, компетентна, обґрунтована та розрахована позиція, яка викладена для використання уповноваженим органом при прийнятті конкретного управлінського рішення. Уповноважена службова особа при прийнятті управлінського рішення на підставі проекту рішення може як погодитися з ним, так і відхилити його.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За наведених обставин суд вважає, що складення проекту рішення «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік» не є діями у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, не є обов'язковими до виконання, самі по собі не тягнуть для позивача ніяких правових наслідків, а тому не можуть бути оскаржені та визнані незаконними.
Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної чи юридичної особи прав (чи інтересів).
Позивачем доказів незаконності дій фінансового управління Тростянецької районної ради при підготовці проекту рішення «Про перерахунок кількості споживачів соціальних послуг на 2012 рік» надано не було.
За таких обставин, суд дійшов висновку що позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
З приписів ст.ст.71, 86 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Тростянецької міської ради до фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації, Тростянецької районної ради треті особи: відділ культури і туризму Тростянецької районної державної адміністрації, комунальний заклад Тростянецької районної ради Сумської області "Тростянецький районний будинок культури" про визнання дій незаконними та скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складено та підписано 2 березня 2012 року.