копія
26 грудня 2011 р. Справа № 2a-1870/8380/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про скасування вимоги,-
Приватний підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ПП ОСОБА_1І.) звернулася до суду із позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (далі - відповідач, УПФУ в м. Сумах) про скасування вимоги №Ф-1963 від 29.08.2011 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що у відповідача не було підстав для винесення вимоги про сплату боргу №Ф-1963 від 29.08.2011 року, якою позивачу була визначена заборгованість у розмірі 1756 грн. 80 коп.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити, зазначила, що суму боргу не має можливості сплатити, в зв'язку з тяжким фінансовим становищем.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, в письмовому відзиві, поданому до суду зазначив, що позивач в 2010 році працювала на спрощеній системі оподаткування (фіксований податок). Заборгованість утворилась в зв'язку з тим, що ПП ОСОБА_1 не було сплачено в повному обсязі мінімальний страховий внесок за ІІІ та VI квартал 2010 року. Головним спеціалістом відділу по роботі з фізичними особами було складено розрахунок суми страхових внесків, які підлягають сплаті та було направлено позивачу вимогу №Ф-1963 від 29.08.2011 року про сплату суми недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 1756,80 грн.
Заслухавши позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач, ПП ОСОБА_1, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності та є платником фіксованого податку, що підтверджується довідкою Державної податкової інспекції в м. Суми (а.с.51) та поясненнями представника позивача.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України, від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на час виникнення правовідносин), страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент).
Страхувальниками, відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Підпунктом 6 п. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на час виникнення правовідносин), передбачено, що страхувальник зобов'язаний: нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 3, 4 та 6 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на час виникнення правовідносин), страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Згідно п.п. 4 п. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на час виникнення правовідносин), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, придбання спеціального торгового патенту), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом у фіксованому розмірі
Законом України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08 липня 2010 року № 2461-VI , який набрав чинності з 17 липня 2010 року, підпункт 4 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 року, NN 49 - 51, ст. 376) було викладено в такій редакції:
"4) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески”.
Як вбачається із пояснень позивача як і в 2010 році, так і в 2011 році нею було сплачено 480,00 грн. фіксованого податку (по 60 грн. щомісяця).
Таким чином, саме з 17.07.2010 по 01.10.2010 року позивач зобов'язаний був сплачувати страхові внески у відповідності до підпункту 4 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції яка діяла з 17 липня 2010 року).
Статтею 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати, що становить з 01.07.2010 року - 888 грн. 00 коп., з 01.10.2010 року - 907 грн. 00 коп. та з 01.12.2010 року - 922 грн. 00 коп. На підставі даних показників мінімальний розмір страхового внеску у 2010 році у місячному розмірі становить: з 1 липня - 294,82 грн. 00 коп., з 1 жовтня - 301,12 грн. 00 коп., з 1 грудня - 306 грн. 10 коп.
Також необхідно зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 року №803 "Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України" було створено управління Пенсійного фонду України в м. Сумах шляхом злиття управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми та управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми.
Як вбачається з розрахунку сум страхових внесків, які підлягають сплаті за III та VI квартал 2010 року (а.с.10), управлінням Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми (на даний час - управління Пенсійного фонду України в м. Сумах) проведено розрахунок сум доплат до мінімального розміру страхового внеску за III та VI квартал 2010 року ПП ОСОБА_1, яка протягом III та VI кварталу 2010 року сплачувала фіксований податок та визначено, що сума внеску, яка підлягає сплаті за III квартал 2010 року складає 866,46 грн., за VI квартал 2010 року - 890,34 грн.
Ставка фіксованого податку у 2010 році, встановлена для позивача, складала 60,00 грн., що підтверджується, поясненнями позивача, представника відповідача та розрахунком сум страхових внесків (а.с.10).
Частка єдиного податку, яка згідно Закону України "Про внесення змін до Декрету Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів підприємницької діяльності" перераховується органами Державного казначейства України на рахунок Пенсійного фонду, складає 42%.
Розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на відповідний період - з липня 2010 року дорівнює 888 грн. 00 коп. (згідно Закону України від 20.10.2009p.№1646-VI).
Ставка пенсійних внесків - 33,2% (п.4.7 Інструкції від 19.12.2003 року).
Відповідно до п.4.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, розмір мінімального страхового внеску визначається шляхом множення мінімального розміру заробітної плати, установленої законом на той час, за який здійснюється розрахунок сум страхових внесків, на розмір страхового внеску, що складає для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно 33,2%.
Таким чином, розмір мінімального страхового внеску в липні становить: 888 грн. 00 коп. грн. х 33,2 : 100 = 294 грн. 82 коп.
Сума внесків, які надходять до пенсійного фонду у складі єдиного податку, становить: 60,00 х 10 % = 6,00 грн.
Сума, що підлягає доплаті кожного місяця: 294 грн. 82 коп. - 6,00 грн. = 288,82 грн.
Отже, сума, що підлягає сплаті до Пенсійного фонду позивачем кожного місяця, складає 288 грн. 82 коп.
Однак, оскільки Закон "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" набрав чинності лише 17.07.2010 року, то сума страхового внеску позивача за липень 2010 року має бути обрахована наступним чином:
1. 288 грн. 82 коп. : 31 день = 9,32 грн. за кожен день.
2. В липні вищезазначений закон діяв з 17 по 31 липня, тобто 15 діб, таким чином сума внеску за липень 2010 року має складати 139 грн. 80 коп. (15 x 9,32 = 139 грн. 80 коп.).
Відповідно до ч. 6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі тих, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та членів сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, базовим звітним періодом є квартал.
Таким чином, сума страхового внеску, що підлягає сплаті позивачем за базовий період, дорівнює 717 грн. 44 коп. (139 грн. 80 коп. + 288 грн. 82 коп. + 288 грн. 82 коп.).
Суд не може прийняти до уваги твердження відповідача про те, що згідно із законодавством мінімальний розмір страхового внеску встановлено на календарний місяць, страховий стаж особам для призначення пенсії обчислюється в місяцях, то і сплата страхових внесків за липень 2010 року здійснюється у розмірі не менше мінімального страхового внеску, оскільки дана позиція суперечить положенням ст. 58 Конституції України.
Отже, вимога управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми (на даний час - управління Пенсійного фонду України в м. Сумах) про сплату боргу №Ф-1963 від 29.08.2011 року в частині нарахування ПП ОСОБА_1 недоїмки на суму 139 грн. 80 коп. була винесена відповідачем без дотриманням вимог ч. 3 ст. 2 КАС України та з порушенням вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому вимоги позивача щодо визнання протиправною вимоги та її скасування в цій частині підлягають задоволенню, інша частина позовних вимог є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, позивачу пропорційно розміру задоволених позовних вимог відшкодовується із державного бюджету сума судового збору в розмірі 2 грн. 25 коп., шляхом безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача (лист Вищого адміністративного суду України №2135/11/13-11 від 21.11.2011 року).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов приватного підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про скасування вимоги - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу №Ф-1963 від 29.08.2011 року в частині нарахування приватному підприємцю ОСОБА_1 (м. Суми, пр. Суворова,10, і.к. НОМЕР_1) недоїмки на суму 139 грн. 80 коп.
Стягнути з Державного бюджету України (шляхом списання із рахунку Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (м. Суми, вул. Харківська, 35, і.к. 3729970) на користь приватного підприємця ОСОБА_1 (м. Суми, пр. Суворова, 10, і.к. НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 2,25 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити. < Сума стягнення (цифрами) > < Текст >
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) С.М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета
Повний текст постанови складено та підписано 29.12.2011 року