Справа № 2-а-4799/11
06 вересня 2011 року
суддя Святошинського районного суду м. Києва Петренко Н. О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва з 01.06.2011 року перерахувати та виплатити йому пенсію та додаткову пенсію, мотивуючи свої вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та отримує пенсію, призначену йому у відповідності з Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Згідно ст. 54 Закону призначений розмір пенсії для інвалідів ІІ групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст. 50 Закону інвалідам ІІ групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Оскільки відповідач виплачує пенсії у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом, позивач просить суд перерахувати розмір пенсій та здійснити відповідні виплати.
Представник відповідача надав суду заперечення проти адміністративного позову від 01.08.2011 року, в яких просить відмовити позивачу в повному обсязі.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач належить до І категорії, як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А №129407. Згідно вкладки № 133542 до посвідчення серії А № 129407 від 25.05.1998 року позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно ст.54 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, призначеної у відповідності до цього Закону повинна бути не нижча 8 мінімальних пенсій за віком, а у відповідності до ст.50 даного Закону інвалідам ІІ групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю України є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави(ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними(ст.21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (ст. 22).
За змістом положень ч.ч.2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватися від прийняття будь-яких актів, які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 9 Кодексу Адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно - правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. У зв'язку з цим при визначенні розміру пенсії позивачеві підлягають застосуванню саме ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанова Кабінету Міністрів, на яку посилається відповідач в листі і яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.
Зі ст. ст. 50, 54 ЗУ” „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС” випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір немає.
Зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, суд вважає за можливе застосувати саме ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для розрахунку розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується як розрахункова величина для визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії, передбаченої Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС”, оскільки даний Закон передбачає в якості критерію визначення розміру саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить ч.3 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Як вбачається з матеріалів справи до 20.06.2011 року позивач перебував на іншому виді пенсійного забезпечення, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання провести перерахунок державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з 01.06.2011 року по 20.06.2011 року.
Зважаючи на ту обставину, що відповідно до заяви позивача від 20.06.2011 року йому було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС”, а тому позовна вимога про перерахунок державної пенсії підлягає задоволенню з 20 червня 2011 року по 22 липня 2011 року (включно), оскільки пунктом 7 Закону України вiд 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пункт 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», наступного змісту: "4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Позовна вимога про перерахунок додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає задоволенню з 01.06.2011 року по 22.07.2011 року.
06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (яка набрала законної сили 22 липня 2011 року) відповідно до п. 3 якої, у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році інвалідів 2 групи - 1090 грн.; для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження інвалідів 2 групи - 820 грн.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст. 64 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС”, Законом України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, ст. ст. 7-11, 9, 69-71, 94, 97, 100, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з 20 червня 2011 року по 22 липня 2011 року (включно) за виключенням проведених виплат та щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01 червня 2011 року по 22 липня 2011 року (включно) за виключенням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
.Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: