30 вересня 2009 р.
№ 40/245
Вищий господарський суд України у складі колегії:
головуючого - судді Козир Т.П.,
суддів: Мамонтової О.М.,
Малетича М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Територіальне міжгосподарче об'єднання “Ліко-Холдінг” на постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.02.2009р. у справі № 40/245 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Територіальне міжгосподарче об'єднання “Ліко-Холдінг” до Київської міської ради про скасування рішення частково,
за участю представників:
Позивача: Бойчак В.О., довіреність № 126 від 28.09.2009р.,
Ландишева С.М., довіреність б/н від 21.08.2009р.,
Відповідача: Безносик А.О., довіреність № 225-КР-934 від 18.09.2009р.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Територіальне міжгосподарче об'єднання “Ліко-Холдінг” (далі -ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг”, Позивач) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (далі -КМР, Відповідач) про скасування пункту 1 рішення КМР № 92/92 від 28.08.2008р. “Про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду на конкурсних засадах”, в частині пунктів 7 - 9 додатку до цього рішення.
Рішенням господарського суду міста Києва від 13.01.2009р. позов ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” було задоволено повністю.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.02.2009р. рішення господарського суду міста Києва від 13.01.2009р. було скасовано, а в позові ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг”, відмовлено.
В поданій касаційній скарзі та доповненні до неї, Позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову останньої та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як видно з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 15.07.2004р. КМР прийняла рішення № 456/1866 “Про передачу земельної ділянки ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлового та громадського призначення з паркінгом на вул. Червоноармійській, 137, 139 у Печерському районі м. Києва”, згідно п. 3 якого Відповідач вирішив передати Позивачу, за умови виконання п. 4 цього рішення, в довгострокову оренду строком на 15 років земельну ділянку загальною площею 6,14 га для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлового та громадського призначення з паркінгом на вул. Червоноармійській, 137, 139 у Печерському районі м. Києва.
В подальшому, на підставі зазначеного рішення між ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” та КМР було укладено договір оренди земельної ділянки від 21.07.2005р., зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу КМР (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено відповідний запис за № 82-6-60308 від 27.07.2005р. у книзі записів державної реєстрації договорів, згідно умов якого (п.п. 2., 3.) об'єктом оренди відповідно є земельна ділянка з наступними характеристиками: місце розташування -вул. Червоноармійська, 137, 139 у Печерському районі м.Києва, розміром -6,1353 га, з цільовим призначенням -для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів житлового та громадського призначення з паркінгом, строком -на 15 років.
Крім того, 05.05.2004р. Київська міська державна адміністрація (далі -КМДА) своїм розпорядженням за № 874 “Про надання дозволу на проектування і будівництво тролейбусного депо по вул. Трутенка, об'єктів забудови житлового та громадського призначення на вул. Червоноармійській, 137, 139” дозволила Позивачу будівництво за власні кошти нового тролейбусного депо і забезпечення енергопостачання насосної станції “Буслівська”, каналізаційної насосної станції “Наводницька” ВАТ “АК “Київводоканал”, автозаправної станції “Лукойл-Київ” та забудову ділянок по вул. Червоноармійській, 137, 139 в м. Києві, а функції замовника проектування та будівництва тролейбусного депо по вул. Трутенка було покладено на Комунальне підприємство “Київпастранс”.
У зв'язку з цим, на виконання зазначеного розпорядження, між Позивачем (Інвестор) та Комунальним підприємством “Київпастранс” (Замовник) було укладено Інвестиційний договір № 01-09-04 на будівництво тролейбусного депо по вул. Трутенка, який було затверджено заступником Київського міського голови-начальником Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 28.09.2004р.
Згідно п. 1.1. Інвестиційного договору Інвестор (Позивач) взяв на себе зобов'язання здійснювати фінансування усіх витрат, пов'язаних з проектуванням та будівництвом тролейбусного депо по вул. Трутенка (Об'єкт інвестування) згідно проектно-кошторисної документації, затвердженої у встановленому порядку, а після виконання ним усіх зобов'язань за Договором, завершення будівництва та введення в експлуатацію Об'єкта інвестування відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, Позивач набуває права власності на будівлі і споруди тролейбусного депо № 1, які розташовані по вул. Червоноармійській, 139, в порядку, визначеному чинним законодавством України (п.п. 1.4, 3.1.1.).
Також, відповідно до умов Інвестиційного договору (п. 3.1.5.), після введення в експлуатацію Об'єкту інвестування, Інвестор спільно з Замовником готують Акт Державної приймальної комісії по прийняттю в експлуатацію Об'єкту інвестування.
Згідно Акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, затвердженого розпорядженням Солом'янської районної державної адміністрації № 66 від 26.01.2008р., тролейбусне депо по вул. Трутенка, 32-А у Солом'янському районі м. Києва передано експлуатаційній організації - КП “Київпастранс”.
У свою чергу, КМР, з урахуванням свого рішення № 465/1866 від 15.07.2004р. та розпорядження КМДА № 874 від 05.05.2004р., прийняла рішення № 74/4546 від 31.01.2008р. “Про надання дозволу на знесення будівель і споруд, що підпадають під пляму забудови об'єктів житлового та громадського призначення по вул. Червоноармійській, 137, 139”, яким вирішила (п. 1.) надати дозвіл на знесення будівель та споруд комунальної власності територіальної громади м. Києва, що підпадають під пляму забудови об'єктів житлового та громадського призначення з паркінгом по вул. Червоноармійській 137, 139 за умови передачі інвестором -ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” новозбудованого за власні кошти тролейбусного депо, розташованого на вул. Трутенка у Голосіївському районі м. Києва, до комунальної власності територіальної громади м. Києва та, водночас (п. 2.) доручила Головному управлінню комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київради (КМДА): прийняти в установленому порядку новозбудоване тролейбусне депо та передати у господарське відання Комунальному підприємству “Киїпастранс”, оформити у встановленому порядку передачу у власність інвестора -ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” будівель і споруд, що підпадають під пляму забудови об'єктів житлового та громадського призначення по вул. Червоноармійській, 137, 139 згідно з додатком, а також провести експертну оцінку будівель і споруд, зазначених у пункті 2.2. цього рішення, для зазначення ринкової (справедливої) вартості (п.п. 2.1., 2.2.).
Крім того, згідно п.п. 5., 6. вказаного рішення, ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” дозволено, після виконання п. 2. цього рішення, знести зазначені будинки та споруди, що розташовані на вул. Червоноармійській 137, 139, а контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію Київради з питань власності.
В подальшому, на виконання п. 2. рішення КМР № 74/4546 від 31.01.2008р. Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київради (КМДА) видало наказ № 397-ПР від 10.09.2008р. “Про проведення незалежної оцінки майна -нежилих будівель і споруд, розташованих на вул. Червоноармійській, 137, 139”.
Разом з тим, новим рішенням за № 92/92 від 28.08.2008р. (п. 1.) “Про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду на конкурсних засадах”, КМР вирішила передати майно, перелік якого вказано в додатку до цього рішення, зокрема, його пунктах 7-9, і яке повинно було передаватись у власність ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” та підлагало знесенню, в оренду переможцям конкурсу.
Предметом спору у даній справі є вимоги Позивача про скасування пункту 1 вказаного рішення КМР № 92/92 від 28.08.2008р., в частині пунктів 7 - 9 додатку до цього рішення, оскільки, на його думку, передача вказаного в переліку майна, цього додатку, в оренду іншим юридичним особам, в тому числі -і на конкурсних засадах, порушує право Позивача, як орендаря та інвестора земельної ділянки по вул. Червоноармійській, 137, 139 в м. Києві.
Суд першої інстанції посилаючись на те, що ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” належним чином виконувались умови, як договору оренди земельної ділянки від 21.07.2005р., так і Інвестиційного договору № 01-09-04 від 28.09.2004р. на будівництво тролейбусного депо, в той час, як рішення КМР № 92/92 від 28.08.2008р., в частині пунктів 7 - 9 додатку до цього рішення, суперечить своїм раніше прийнятим рішенням -№ 456/1866 від 15.07.2004р. та № 74/4546 від 30.09.2008р., а також, порушує права та законні інтереси Позивача, як орендаря та інвестора земельної ділянки по вул.Червоноармійській, 137, 139 в м. Києві, і суперечить вимогам п. 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування”, дійшов висновку про задоволення позову.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції, посилаючись на те, що Позивачем не було повністю виконано зобов'язання за інвестиційним договором, а саме те, що об'єкт будівництва не був переданий до комунальної власності територіальної громади міста, а значить -не набув право власності на спірні будівлі, тому КМР правомірно прийняла рішення про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду на конкурсних засадах.
Разом з тим, на думку колегії суддів, в порушення ст. 43 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України), такі висновки суду апеляційної інстанції не відповідають в повній мірі обставинам справи та зроблені з порушенням норм матеріального і процесуального права, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 144 Конституції також визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
При цьому, згідно п. 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування”, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції та законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
В даному випадку, як вказувалось вище, КМДА своїм розпорядженням № 874 від 05.05.2004р. дозволила Позивачу будівництво за власні кошти нового тролейбусного депо і забезпечення енергопостачання насосної станції “Буслівська”, каналізаційної насосної станції “Наводницька” ВАТ “АК “Київводоканал”, автозаправної станції “Лукойл-Київ” та забудову ділянок по вул. Червоноармійській, 137, 139 в м. Києві, на підставі якого між Позивачем (Інвестор) та Комунальним підприємством “Київпастранс” (Замовник) було укладено Інвестиційний договір № 01-09-04 на будівництво тролейбусного депо по вул. Трутенка, а після такого будівництва Об'єкту інвестування та введення його в експлуатацію, Інвестор спільно із Замовником готують Акт Державної приймальної комісії по прийняттю в експлуатацію Об'єкту інвестування.
В подальшому, як видно з Акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, затвердженого розпорядженням Солом'янської районної держадміністрації № 66 від 26.01.2008р., тролейбусне депо по вул. Трутенка, 32-А у Солом'янському районі м. Києва було передано експлуатаційній організації -КП “Київпастранс”.
Тобто, умови Інвестиційного договору, Позивачем було виконано.
Незважаючи на це, суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нове рішення про відмову в позові, вказав на те, що Позивач не виконав взяті на себе зобов'язання за Інвестиційним договором, в частині передачі об'єкту будівництва -новозбудованого тролейбусного депо, до комунальної власності територіальної громади.
При цьому суд апеляційної інстанції не звернув належної уваги на те, що рішенням № 456/1866 від 15.07.2004р. КМР доручила саме Головному управлінню комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київради (КМДА) прийняти в установленому порядку новозбудоване тролейбусне депо та передати у господарське відання комунальному підприємству ”Киїпастранс” (п.2.1.), а також оформити у встановленому порядку передачу у власність інвестора -ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” будівель і споруд, що підпадають під пляму забудови об'єктів житлового та громадського призначення по вул. Червоноармійській, 137,139 згідно з додатком (п. 2.2.), та провести експертну оцінку будівель і споруд, зазначених у пункті 2.2. цього рішення, для зазначення ринкової (справедливої) вартості.
Також, зазначеним рішенням (п.п. 5., 6.) саме ТОВ “ТМО “Ліко-Холдінг” дозволено, після виконання п. 2. цього рішення, знести зазначені будинки та споруди, що розташовані на вул. Червоноармійській 137, 139, а контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію Київради з питань власності.
Тому, як правильно зазначив суд першої інстанції, рішення КМР №92/92 від 28.08.2008р., в частині пунктів 7 - 9 додатку до цього рішення, суперечить своїм раніше прийнятим рішенням -№ 456/1866 від 15.07.2004р. та № 74/4546 від 30.09.2008р., а також, порушує права та законні інтереси Позивача, як орендаря та інвестора земельної ділянки по вул.Червоноармійській, 137, 139 в м. Києві, і суперечить вимогам п. 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування”.
Встановивши вказані обставини справи та правильно застосувавши норми матеріального права, з дотриманням процесуальних норм, місцевий господарський суд дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову.
За таких обставин, постанову апеляційного господарського суду у даній справі, висновки якого не відповідають в повній мірі обставинам справи і були зроблені з порушенням норм матеріального та процесуального права, необхідно скасувати, а рішення суду першої інстанції -залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Територіальне міжгосподарче об'єднання “Ліко-Холдінг” задовольнити.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.02.2009р. скасувати, а рішення господарського суду міста Києва від 13.01.2009р. у справі № 40/245 залишити без змін.
Головуючий - суддя Козир Т.П.
Судді Мамонтова О.М.
Малетич М.М.