Справа №2а-271/2009
03 березня 2009 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд у складі:
головуючого - судді Логінової С.М.,
при секретарі - Галиш М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, недоотриманої грошової допомоги при народженні дитини,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5321 грн. 66 коп., стягнення недоотриманої грошової допомоги при народженні дитини у розмірі 1963, 80 коп., про визнання дій відповідача незаконними, зобов'язання його провести виплату та перерахування допомоги.
У своїй заяві позивач зазначила, що вона 9.2007 р. народила сина ОСОБА_2 З 09.11.2007 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у зв'язку з чим перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
Позивачу була призначена одноразова виплата допомоги при народження дитини з 01.09.2007 р. по 30.09.2007 р. у розмірі 3400 грн., щомісячна допомога при народженні дитини з 01.10.2007 р. по 30.09.2007 р. у розмірі 425 грн. Загальна сума отриманої нею допомоги при народженні дитини склала 8500 грн. Крім цього, позивачці була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.11.07р. по 06.09.2010 р. у розмірі: у листопаді 2007 р. - 102,70 грн., у грудні 144,10 грн., з січня 2008 р. - 144,10 грн. Всього за 2007 р. позивачка отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 246,80 грн., за 2008 р. - 1729,20 грн.
Позивач посилається на те, що рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. визнано неконституційним положення статті Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Положення пункту 25 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» визнано неконституційним на підставі рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р.
Позивач вважає, що допомога при народженні дитини повинна нараховуватися та виплачуватися у розмірі, встановленому ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а саме - у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини - з 01.04.2007 р. - 463 грн. Виплата допомоги повинна була здійснюватися одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 р.р. повинна була нараховуватися відповідно до ст. 43 означеного Закону, а саме: у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Розмір прожиткового мінімуму на одну особу для дітей віком до 6 років на 2007 рік затверджений статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 19.12.2006 року у таких розмірах: з 1 січня 2007 р. - 434 грн., з 1 квітня 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн. А Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» - з 01 січня 2008 р. - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн.
Таким чином, позивач вважає, що допомога при народженні дитини повинна виплачуватися у розмірі 10 463,80 грн. (463х22,6), а сума одноразової допомоги - 4167 грн. (463х9), тобто сума допомоги, яка повинна була виплачуватися протягом 12 місяців становить 524 грн. 73 коп. Загальна сума недоотриманої грошової допомоги при народженні дитини склала 1963 грн. 80 коп. (4167 грн. - 3400 грн. = 767 грн. - одноразова допомога при народженні дитини, 524,73 грн. - 425 грн. = 99,73х12 = 1196,80 грн. - щомісячна допомога при народженні дитини). Сума недоотриманої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.11.2007 р. по 31.12. 2007 р. склала 567,86 грн. (241,96+325,90). Сума недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 р., на думку позивачки, становить - 4753,80 грн. (381,90х3+393,9х3+395,9х3+412,9х3).
Загальна сума недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007-2008 р.р. складає 5321,66 грн. (567,86+4753,80), а всього сума недоотриманих позивачкою грошової допомоги складає 7285 грн. 46 коп. (1963,80+5321,66). Просить поновити пропущений строк для звернення до суду, визнати дії відповідача неправомірними та стягнути недоотримані виплати.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві. Вважає, що слід визнати дії управління неправомірними, стягнути на користь позивача недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, недоотриману грошову допомогу при народженні дитини. Представник позивача вважає, що строк позовної давності ними не пропущений, оскільки про порушення прав позивачу стало відомо із засобів масової інформації у жовтні 2008 року.
Представник відповідача проти позову заперечив, пояснивши, що позовні вимоги щодо стягнення допомоги за 2007 рік не підлягає задоволенню, оскільки позивачем пропущений річний строк звернення до суду. Не підлягають до задоволення вимоги позивачки про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 р., оскільки така допомога виплачена згідно чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Згідно повідомлення про надання державної допомоги сім'ям з дітьми від 16.06.2007р. ОСОБА_1 стало відомо про розмір призначеної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, одноразової допомоги при народженні дитини та щомісячної одноразової допомоги при народженні дитини. Суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 пропустила річний строк для звернення до суду.
Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 28.12.2007р. №1105-14 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Положення означеної статті не було визнано неконституційним Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 р.
Судом також встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку за 2008 рік нараховувалась та виплачувалась відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 в цій частині відсутні.
Оскільки допомоги призначались та виплачувались позивачці на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги у частині визнання дій управління праці неправомірними не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163, 186, 99-100, 254 КАС України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008р., суд
постановив:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, недоотриманої грошової допомоги при народженні дитини відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подасться протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або на протязі 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження через суд першої інстанції з одночасним наданням копії апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Логінова С.М.
Повний текст постанови виготовлений 06.03.2009 р.