08 лютого 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-6847/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Вовченко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -
23 грудня 2010 року Полтавський міський центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 725 грн. 81 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на момент реєстрації відповідача у Полтавському міському центрі зайнятості як безробітного та отримання статусу безробітного відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, чим порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Полтавському міському центрі зайнятості у період з 01.05.2009 року по 02.07.2009 року відповідач незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 725 грн. 81 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника центру зайнятості.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, клопотань та заперечень не надав.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 05.05.2009 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує, на підставі чого відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі -Закон № 1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-ХІІ (далі -Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Як вбачається з персональної картки ОСОБА_1 він зареєстрований у Полтавському міському центрі зайнятості як безробітний 01.05.2009 року.
Відповідно до підпункту "б" пункту 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів.
На підставі вказаної правової норми Полтавським міським центром зайнятості здійснено перевірку достовірності даних стосовно ОСОБА_1 та встановлено, що ОСОБА_1 був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа та одночасно у період з 01.05.2009 року по 02.07.2009 року перебував на обліку в Полтавському міському центрі зайнятості і отримував допомогу по безробіттю.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач 24.01.2001 року зареєстрований виконавчим комітетом Полтавської міської ради як фізична особа - підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до частини 3 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року N 755-IV фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстрація припинення підприємницької діяльності відповідача здійснена лише 27.07.2009 року.
Згідно пункту 6 Порядку № 60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
19.08.2010 року Полтавським міським центром зайнятості видано наказ № 215 про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1
Згідно поданої позивачем довідки за період з 01.05.2009 року по 02.07.2009 року відповідачем отримано допомогу по безробіттю у розмірі 725 грн. 81 коп.
На виконання наказу № 215 від 19.08.2010 року Полтавським міським центром зайнятості ОСОБА_2 надіслано повідомлення щодо повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 725 грн. 81 коп. Проте, на момент розгляду справи судом кошти на розрахунковий рахунок позивача від ОСОБА_1 не надійшли.
З огляду на викладене, позовні вимоги Полтавського міського центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_1 допомоги по безробіттю у розмірі 725 грн. 81 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позовом Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Полтавського міського центру зайнятості кошти у розмірі 725 грн. 81 коп. (сімсот двадцять п'ять гривень 81 копійка).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 14 лютого 2011 року.
Суддя А.Б. Головко