79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
25.08.09 Справа№ 26/171
За позовом: Прокурора Буського району в інтересах держави в особі Буської міської ради та Управління держкомзему у Буському районі, м. Буськ Львівської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім Геосистеми”, м. Львів
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору1: Буська районна рада, м. Буськ Львівської області
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору2: Львівська обласна рада, м. Львів
про: стягнення 586 171,00 грн.
Суддя Деркач Ю.Б.
при секретарі Боровець Я.
Представники:
від прокуратури Яворський Я.Т. -старший прокурор відділу прокуратури Львівської області
від позивача1 Бублик Н.Я. -юрисконсульт (довіреність № 197 від 20.07.2009 р.)
від позивача2 Кіндратів В.О. -головний спеціаліст (довіреність № 534 від 10.08.2009 р.)
від відповідача не з'явився
від третіх осіб1,2 не з'явився
Представникам прокуратури та позивачів роз'яснено їх права та обов'язки
передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Суть спору: Прокурор Буського району в інтересах держави в особі Буської міської ради та Управління держкомзему у Буському районі, м. Буськ Львівської області звернувся до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім Геосистеми”, м. Львів про стягнення 586 171,00 грн.
Ухвалою суду від 22.06.2009 р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 21.07.2009 р. Ухвалою суду від 21.07.2009 р. розгляд справи відкладався до 11.08.2009 р. Ухвалою суду від 11.08.2009 р. залучено до участі у розгляді справи в якості третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору -Буську районну раду і Львівську обласну раду та розгляд справи відкладався до 25.08.2009 р.
17.08.2009 р. на адресу суду надійшла заява № 701вих-09 від 13.08.2009 р. від прокуратури Буського району Львівської області про уточнення (зменшення) позовних вимог, відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача 486 171,00 грн. втрат земель сільськогосподарського виробництва, із подальшим зарахуванням суми відшкодування на спеціальні рахунки відповідних місцевих рад у таких розмірах: Львівській обласній раді -25% від загальної суми втрат сільськогосподарського виробництва, а саме -121 542,75 грн.; Буській районній раді -15% від загальної суми втрат сільськогосподарського виробництва, а саме -72 925,65 грн.; Буській міській раді -60% від загальної суми втрат сільськогосподарського виробництва, а саме -291 702,60 грн.
Представники прокуратури та позивачів1,2 в судове засідання з'явилися, позовні вимоги з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог підтримали повністю.
Відповідач явки повноважного представника у судове засідання не забезпечив, вимог ухвал суду від 22.06.2009 р., 21.07.2009 р. та 11.08.2009 р. не виконав, проти позовних вимог у встановленому порядку не заперечив.
Треті особи1,2 явки повноважних представників в судове засідання не забезпечили.
Відповідно до ст. 75 ГПК України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників відповідача та третіх осіб за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивачів, повно та об'єктивно дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне:
Проведеною прокуратурою Буського району Львівської області перевіркою додержання вимог земельного законодавства України, встановлено, що відповідачем, в порушення вимог ст.ст. 207, 209 ЗК України, не відшкодовано втрати земель сільськогосподарського виробництва.
Статтею 5 ЗК України встановлено принцип поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва.
Принцип використання землі як основного засобу виробництва визначений у гл. 5 ЗК України, зокрема ст. 23, за якою землі, придатні для потреб сільськогосподарського виробництва, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання.
Втрати земель сільськогосподарського виробництва, внаслідок вилучення їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським використанням підлягають відшкодуванню на підставі ч. 2 ст. 207 ЗК України.
Окрім того, п. 4 «Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1279 від 17.11.1997 року відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського та лісового господарства, проводиться юридичними і фізичними особами у двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.
У вищезгаданому випадку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачу в м. Буську по вул. Львівській, площею 1,5 га під будівництво готельно-туристичного комплексу (готель, стоянка, кафе-бар, АЗС), затверджений рішенням сесії Буської міської ради від 29.10.2008 року, і відповідачем повинно було в термін до 29.12.2008 року сплатити нараховану суму втрат сільськогосподарського виробництва.
Львівським обласним головним управлінням земельних ресурсів проведено розрахунок втрат, розмір якого становить 586 171,00 грн. Відповідачем частково відшкодовано втрати сільськогосподарського виробництва на загальну суму 100 000,00 грн. Таким чином, заборгованість відповідача з відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва склала суму в розмірі 486 171,00 грн.
Відшкодування втрат здійснюється незалежно від того, у якій власності перебувають зазначені угіддя, оскільки рілля, багаторічні насадження, перелоги, сінокоси, пасовища, лісові землі та землі під чагарниками втрачають свою функцію головного засобу виробництва та вибувають з господарського обігу. Відшкодування здійснюється громадянами і юридичними особами, яким надаються чи продаються сільськогосподарські та лісові угіддя.
Норми щодо відшкодування втрат спрямовані на забезпечення раціонального використання і охорони цінних земель сільськогосподарського призначення та земель лісового фонду з метою збереження їх кількісного та якісного стану, а також передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного та екологічного характеру, що настають внаслідок переведення таких земель до інших категорій.
Законом закріплено лише одну форму проведення компенсації втрат -грошову, а також загальні засади, розміри і порядок використання цих коштів. Так, у ст. 209 ЗК України зазначається, що на спеціальні бюджетні рахунки відповідних місцевих рад зараховуються вищезазначені втрати.
У відповідності до ст. 14 Конституції України та ст. 1 ЗК України -земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Використання права власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Згідно вимог ст. 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належить: контроль за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади та місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані, підставні та такі, що підлягають до задоволення повністю.
З огляду на викладене, керуючись Конституцією України, ст.ст. 1, 5, 207, 209 ЗК України та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, господарський суд -
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім Геосистеми”, м. Львів, пр. Чорновола, буд. 45а, корпус 7 (р/р 26007395901 в ЛФ АБ „Банк Регіонального Розвитку”, МФО 325224, код ЄДРПОУ 33169642) на користь Буської міської ради, м. Буськ, вул. 900-річчя м. Буська, 1 (код ЄДРПОУ 22342907) 486 171 грн. 00 коп. втрат земель сільськогосподарського виробництва, із подальшим зарахуванням суми відшкодування на спеціальні рахунки відповідних місцевих рад у таких розмірах: Львівській обласній раді (рахунок 3151090170001 в ГУДК у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 22342907) 25%, а саме: 121 542 грн. 75 коп.; Буській районній раді (рахунок 3151790170048 в ГУДК у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 22342907 15%, а саме: 72 925 грн. 65 коп.; Буській міській раді (рахунок 3151690170049 в ГУДК у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 22342907) 60%, а саме: 291 702 грн. 60 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Торговий дім Геосистеми”, м. Львів, пр. Чорновола, буд. 45а, корпус 7 (р/р 26007395901 в ЛФ АБ „Банк Регіонального Розвитку”, МФО 325224, код ЄДРПОУ 33169642) в дохід державного бюджету 4 861 грн. 71 коп. державного мита та 312 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя