Провадження №5/2523/130/2012
Єдиний унікальний № 2523/2520/2012
28 листопада 2012 року м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі: головуючого - судді Криворученка Д.П., секретарі Микитченко К.Г., за участю дільничного інспектора міліції Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові подання начальника Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області про встановлення адміністративного нагляду у відношенні:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працюючого, не одруженого, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, раніше судимого за вироком Чернігівського районного суду Чернігівської області від 18.02.2008 року за ч.1 ст.121 КК України до покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років, звільненого 06.09.2011 року умовно-достроково на не відбуту частину покарання 1 рік 5 місяців 19 днів, -
Начальник Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_2, терміном на один рік, із встановленням наступних обмежень: заборони виходу з будинку з 22 00 год до 0600 год, заборони відвідування об'єктів з масовим скупченням людей: кафе, бари, ресторани, клуби; заборони виїзду без письмової згоди начальника міліції за межі Чернігівського району; встановлення обов'язку реєстрації в Чернігівському РВ УМВС України в Чернігівській області першого вівторка кожного місяця.
У судовому засіданні дільничний інспектор міліції Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області підтримав подання, вважав, що відносно ОСОБА_2 доцільно встановити адміністративний нагляд, оскільки він після звільнення з місць позбавлення волі зловживає спиртними напоями, систематично порушує громадський порядок, за що притягувався до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_2 у судовому засіданні не заперечував проти встановлення адміністративного нагляду.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи викладені в поданні начальника міліції, вислухавши представника органу внутрішніх справ та особи у відношенні якої надійшло це подання, суд приходить до висновку про доцільність встановлення адміністративного нагляду, з наступних підстав та міркувань.
18.02.2008 року за вироком Чернігівського районного суду Чернігівської області ОСОБА_2 був засуджений за ч.1 ст.121 КК України до позбавлення волі строком на 5 років.
06.09.2011 року ОСОБА_2 звільнений з місць позбавлення волі на підставі ст.81 КК України умовно-достроково, за постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 29.08.2011 року на не відбуту частину покарання 1 рік 5 місяців 19 днів.
Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_2 на шлях виправлення не став, протягом року тричі притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1, ч.2 ст.178, ст.173 КУпАП (а.с.5, 7,9). Він був неодноразово попереджений органами внутрішніх справ про неприпустимість повторних порушень громадського порядку, вчинення злочинів та правопорушень, про що свідчать протоколи офіційного застереження (а.с.6, 8,10).
У відповідності до п.«в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
З урахуванням вказаного, суд рахує за необхідне встановити у відношенні ОСОБА_2 адміністративний нагляд, з метою запобігання вчиненню ним нових злочинів і правопорушень та виховного впливу на нього, оскільки об'єктивні дані свідчать, що він залишається небезпечним для суспільства та на шлях виправлення не став.
На підставі викладеного, керуючись п.«в» ст.3, п.«в» ст.4, ст.ст.5-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 р. №264/94-ВР, суд,-
Подання начальника Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області про встановлення адміністративного нагляду у відношенні ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити у відношенні ОСОБА_2, адміністративний нагляд строком на один рік, із застосуванням наступних обмежень нагляду:
не виїжджати за межі Чернігівського району, Чернігівської області без дозволу начальника міліції;
з'являтися першого вівторка кожного місяця на реєстрацію до Чернігівського РВ УМВС України Чернігівської області (вулиця Шевченка, 116а, м. Чернігів);
не відвідувати об'єкти з масовим скупченням людей: кафе, бари, ресторани, клуби, не виходити з будинку з 2200 год до 0600 год.
Постанову направити на виконання до Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області.
На постанову може бути подана апеляція до Апеляційного суду Чернігівської області протягом семи діб з дня її винесення.
Суддя Д.П. Криворученко