09.09.2015
Справа № 2-а-1380/2011 рік
17 лютого 2011 року Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі Фільчаговій Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Семенівка Чернігівської області адміністративну справу за позовами
позивачів: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, - до
відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області
про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_25, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24 звернулися до суду з вищезазначеними позовами до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області про стягнення не отриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
В позовних заявах позивачі зазначають, що вони є дітьми війни тому згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» їм повинна виплачуватися щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата підвищення до пенсії мала здійснюватися відповідачем. їх право на державну соціальну допомогу, як дітям війни було обмежено в 2006, 2007, 2008, 2009 та 2010 роках чим грубо порушуються їх права
Вважають таку бездіяльність відповідача незаконною та протиправною оскільки відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державно: влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією України та законами України.
Просять визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області щодо нарахування і виплати їм державної соціальної допомоги як дітям війни за 2010 рік незаконними, стягнути з відповідача на їх користь невиплачену соціальну допомогу за останні шість місяців 2010 року, які передують дню подання адміністративного позову з подальшим нарахуванням та виплатою відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та стягнути з відповідача на їх користь понесені судові витрати.
Позивачі в судове засідання не з'явилися, але надали до суду письмові заяви в яких просять розглянути справу без їхньої участі. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області, в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою в якій просить розглянути справу без участі представника. Позовні вимоги відповідач не визнає повністю. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У запереченні відповідач зазначає, що зазначені позивачі мають статус дітей війни і відповідно до положень ст. 6 Закону України № 2195- IV від 18 листопада 2004 року дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідач вважає, що з його боку не було допущено бездіяльності, про яку стверджують позивачі. У запереченнях відповідач зазначає що Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області діє в межах повноважень у порядку та у спосіб, що передбачено Конституцією України та законами України, просить в задоволенні позовних вимог пред'явлених позивачами до Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області відмовити в повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали по справі приходить до слідуючих висновків. Дані правовідносини регулюються ст. 6 Закону України № 2195-1V від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» та нормами Кодекс) адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні було встановлено, що позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_25, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_26, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24 мають статус дітей війни та право на отримання державної соціальної підтримки встановленої Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Цей факт відповідачем визнається беззаперечно.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 р.) Другої світової війни було менше 18 років.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина закріплені Конституцією гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, враховуючи преюдиційне значення рішення Конституційного суду України для судів загальної юрисдикції і при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок положень статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку про обов'язок відповідача перерахувати та виплатити позивачам підвищення до пенсії у розмірі, встановленому ст. 6 Закону України № 2195-1V від 18 листопада 2004 року. У 2010 році дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не призупинялось. Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки розмір підвищення пенсії визначений Законом України «Про соціальний захист дітей війни», який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України, а інших законів, які б регулювали ці правовідносини, просто не існує.
З матеріалів справи та письмових заперечень відповідача вбачається, що перерахунок пенсії позивачам в частині її підвищення відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у 2010 році не здійснювався та не проводились виплати. В зв'язку з цим суд вважає, що дії відповідача є незаконними щодо не нарахування надбавки до пенсії в розмірі передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
З заперечення відповідача та довідок про отримання надбавки як дітям війни вбачається, що відповідач виплачував щомісячно позивачам як дітям війни підвищення до пенсії з 01 жовтня 2008 року по теперішній час в розмірі 49 гривень 80 копійок.
Виходячи з наведених та досліджених доказів суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо невиконання законодавчо визначеного обов'язку нарахування та виплати надбавок до пенсії позивачам як дітям війни у розмірі, встановленому ст.
6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є незаконним в межах строку позовної давності передбаченого ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вирішуючи вимоги позивачів про стягнення невиплаченої суми суд керується ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить за межі заявлених вимог для повного захисту прав позивачів і вважає за необхідне зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити суму надбавки враховуючи, що ця сума не нарахована в повному обсязі.
Доводи відповідача про відсутність коштів для соціальних виплат у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не можуть прийматися судом до уваги.
Ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інших інтересів. Позивачі про свої порушені права знали понад зазначеного строку оскільки не тільки отримували допомогу в мінімальному розмірі протягом багатьох років, але до суду звернулися тільки в грудні 2010 року.
За таких обставин суд вважає за можливе визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області щодо перерахування і виплати державної соціальної допомоги позивачам - дітям війни за останні шість місяців 2010 року, які передують дню подання адміністративного позову, незаконними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату за останні шість місяців 2010 року, які передують дню подання адміністративного позову, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8. ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13. ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_26, ОСОБА_17, ОСОБА_18. ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 Ганн:^ Олександрівні, ОСОБА_22, ОСОБА_23. ОСОБА_24, надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» : урахуванням фактично сплачених сум у цій частині та стягнути з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 03 гривні 40 копійок на користь ОСОБА_25, ОСОБА_5, ОСОБА_8: Петровича, ОСОБА_12, ОСОБА_17.
Суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовів в частині зобов'язання відповідача в подальшому проводити нарахування та виплату позивачам доплати до пенсії та додаткової пенсії, оскільки відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а тому, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивачки в майбутньому.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 3, 7, 11, 17, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративні позови ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_26, ОСОБА_28, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24 - задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24 щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Чернігівської області провести перерахунок пенсії і виплатити: ОСОБА_1 як дитині війни за період з 16 червня 2010 року по 14 грудня 2010 року, ОСОБА_2 як дитині війни за період з 17 червня 2010 року по 07 грудня 2010 року, ОСОБА_3 як дитині війни за період з 17 червня 2010 року по 09 грудня 2010 року, ОСОБА_4 як дитині війни за період з 17 червня 2010 року по 13 грудня 2010 року, ОСОБА_5:-: ОСОБА_29 як дитині війни за період з 17 червня 2010 року по 13 грудня 201С року, ОСОБА_6 як дитині війни за період з 17 червня 2010 року по
14 грудня 2010 року, ОСОБА_7 як дитині війни за період з
14 червня 2010 року по 09 грудня 2010 року, ОСОБА_8 я: дитині війни за період з 17 червня 2010 року по 14 грудня 2010 року, ОСОБА_9 як дитині війни за період з 14 червня 2010 року по 03 грудня 2010 року, ОСОБА_10 як дитині війни за період з 14 червня 2010 року по 09 грудня 2010 року, ОСОБА_11 як дитині війни за період з 16 червня 2010 року по 15 грудня 2010 року, ОСОБА_12 як дитині війни за період з 16 червня 2010 року по 23 листопада 2010 року, ОСОБА_13 як дитині війни за період з 16 червня 2010 рок; по 15 грудня 2010 року, ОСОБА_14 як дитині війни за період з 01 липня 2010 року по 18 грудня 2010 року, ОСОБА_15 як дитині війні: за період з 17 червня 2010 року по 15 грудня 2010 року, ОСОБА_26 як дитині війни за період з 01 липня 2010 року по 15 грудня 2010 року, ОСОБА_17 як дитині війни за період з 17 червня 2010 року по 17 грудня 2010 року, ОСОБА_18 як дитині війни за період з 01 липня 2010 року по 03 грудня 2010 року, ОСОБА_19, як дитині війни за період з 16 червня 2010 року по 14 грудня 2010 року, ОСОБА_20 як дитині війни за період з 16 червня 2010 року по 14 грудня 2010 року, ОСОБА_21 як дитині війни за період з 16 червня 201( року по 14 грудня 2010 року, ОСОБА_22 як дитині війни за період з 16 червня 2010 року по 09 грудня 2010 року, ОСОБА_23 як дитині війни за період з 16 червня 2010 року по 09 грудня 2010 року, ОСОБА_30 як дитині війни за період з 01 липня 2010 року по 15 грудня 2010 року передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням фактично сплачених сум у цей період, здійснивши відповідні виплати на користь позивачів за вказаний період.
Стягнути з Державного бюджету на користь позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_12, ОСОБА_17 03 (три) гривні 40 копійок судових витрат кожному.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження. У разі подання в цей строк апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарженої буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: С.В.Смага