Постанова від 17.09.2009 по справі 22/110

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА

17.09.09 Справа № 22/110

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого-судді

Кравчук Н.М.

суддів

Гнатюк Г.М.

Мирутенко О.Л.

розглянувши апеляційну скаргу Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго»за № 539-2/09 від 21.05.2009р.

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 14.05.2009р.

у справі № 22/110

за позовом: Державного міського підприємства «Івано-Франківськ-теплокомуненерго», м. Івано-Франківськ

до відповідача: Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ВАТ «Прикарпаттяобленерго», м. Івано-Франківськ

про визнання недійсним пунктів 1 та 2 рішення Івано-Франківської міської ради «Про зняття з балансу»від 02.12.2008р.

за участю учасників судового процесу:

від позивача: Мануляк Ю.В. -представник (довіреність у матеріалах справи)

від відповідача: Буджак В.М. -головний спеціаліст ( довіреність від 12.07.2006р. № 1059/05-17/07-в)

від третьої особи: Гурова О.М. -представник (довіреність у матеріалах справи)

Права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 28, ГПК України представникам сторін роз'яснено. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу від сторін не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 14.05.2009р. у справі № 22/110 (головуючий суддя Малєєва О.В. судді: Грица Ю.І., Фанда О.М.) відмовлено у задоволенні позовних вимог ДМП «Івано-Франківськ-теплокомуненерго»до Івано-Франківської міської ради про визнання недійсним пунктів 1 та 2 рішення Івано-Франківської міської ради «Про зняття з балансу»від 02.12.2008р., з участю третьої особи: ВАТ «Прикарпаттяобленерго».

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Державним міським підприємством «Івано-Фрнаківськтеплокомуненерго»подано апеляційну скаргу, в якій рішення суду першої інстанції вважає незаконним, необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки викладені в рішенні, не відповідають фактичним обставинам справи, просить його скасувати, прийняти нове рішення, яким задоволити позовні вимоги. Зокрема, скаржник зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що Івано-Франківська міська рада, приймаючи оспорюване рішення від 02.12.2008р. повинна була зобов'язати зняти з балансу приміщення районної котельні з тепловими мережами не позивача, а Центральну клінічну лікарню м. Івано-Фрнаківська, яка, як зазначено у рішенні господарського суду Івано-Франківської області від 20.05.2005р. (у справі № 9/41) є балансоутримувачем об'єкта теплопостачання. Крім того, скаржник в діях відповідача вбачає порушення ч. 2 ст. 136 ГК України, відповідно до якої власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Відповідач в судовому засіданні заперечив проти доводів, наведених в апеляційній скарзі, рішення господарського суду вважає законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ВАТ «Прикарпаттяобленерго»в судовому засіданні також не погоджується з твердженнями скаржника з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, рішення господарського суду вважає законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Розглянувши подану апеляційну скаргу, матеріали справи та, заслухавши пояснення учасників судового засідання, Львівський апеляційний господарський суд встановив наступне.

Між Івано-Франківською міською радою та ВАТ «Прикарпаттяобленерго»01.04.1999р. було укладено договір про передачу до комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська районної котельні з тепловими мережами, відповідно до п. 1 якого органу місцевого самоврядування на безоплатній основі було передано районну котельню встановленою потужністю 308Гкал/год. з основним та допоміжним обладнанням та теплові магістралі і розводящі мережі. Пунктом 4 вказаного договору сторони констатували закріплення Івано-Франківською міською радою за Державним міським підприємством «Івано-Франківськтеплокомуненерго»на праві повного господарського відання майна, що було предметом даного договору.

Згідно з п. 1.1. Статуту Державного міського підприємства «Івано-Франківськтеплокомуненерго», затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 12.09.2006р. та зареєстрованого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 28.02.1996р. (зі змінами, зареєстрованими 01.11.2006р.) дане підприємство позивача створене Івано-Франківською міською радою для здійснення господарської діяльності. Відповідно до п. 5.4. вказаного Статуту, власником майна підприємства є територіальна громада м.Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради. Джерелом формування майна підприємства, є, зокрема, майно, передане власником та уповноваженими ним органами (п. 5.5. Статуту). Крім того, п. 3.2. та п. 5.3. Статуту визначено, що майно підприємства належить йому на праві повного господарського відання.

Відповідно до ч. 3 ст. 78 ГК України, майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство). Виходячи з норм цієї статті, позивач є комунальним унітарним підприємством, що і визначає особливості правового режиму майна даного суб'єкта господарювання.

Згідно з ч. 1 ст. 136 ГК України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

З правового аналізу наведених нормативних положень вбачається, що право власності на котельню і право господарського відання цією котельнею є різними за юридичним змістом поняттями. Так, право власності -це речове право, а право господарського відання -це правовий режим володіння, користування та розпорядження майном. Підставою для знаходження на балансі комунального підприємства котельні повинно бути знаходження її у власності територіальної громади міста.

Івано-Франківською міською радою 02.12.2008р. було прийнято рішення «Про зняття з балансу», пунктом 1 якого було зобов'язано Державне міське підприємство «Івано-Франківськтеплокомуненерго»до 10 грудня 2008р. зняти з балансу районну котельню, розташовану у м.Івано-Франківську по вул.Індустріальній, 34 та прилеглі до неї теплові мережі. Пунктом 2 вказаного рішення позивача зобов'язано до 10 грудня 2008р. укласти з ВАТ «Прикарпаттяобленерго»договір оренди районної котельні з допоміжними мережами та додаткову угоду до цього договору у редакції, затвердженій рішенням Івано-Франківської міської ради від 29.08.2008р.

Згідно з ч. 2 ст. 136 ГК України власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства слід зазначити наступне.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування»відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

В статті 30 даного Закону визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відноситься управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами жилого-комунального господарства.

Як вбачається з матеріалів справи, питання врегулювання порядку використання районної котельні неодноразово розглядалось Івано-Франківською міською радою та її виконавчими органами. Про це свідчать рішення Івано-Франківської міської ради від 08.07.2008р. «Про інформацію посадових осіб виконавчого комітету, директора ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», голови правління ВАТ «Прикарпаттяобленерго»щодо вилучення з власності територіальної громади міста котельні по вул.Індустріальній, 34»; розпорядження міського голови № 463-р від 22.07.2008р. «Про робочу групу з питання підготовки котельні з тепловими мережами по вул.Індустріальній, 34 до роботи в осінньо-зимовий період 2008-2009р.р.»; рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 371 від 01.08.2008р. «Про підготовку котельні з тепловими мережами по вул.Індустріальній, 34 до роботи в осінньо-зимовий період 2008-2009р.р.»; рішення Івано-Франківської міської ради від 29.08.2008р. «Про погодженння умов договору оренди майна районної котельні з тепловими мережами по вул.Індустріальній, 34 в м.Івано-Франківську, що укладається між ВАТ «Прикарпаттяобленерго та ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Дані рішення вказують на те, що ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго»ігнорувало рішення свого Засновника -Івано-Франківської міської ради, щодо належного оформлення правовідносин по експлуатації котельні із її власником -ВАТ «Прикарпаттяобленерго»(а.с. 72 -76).

Як передбачено ч. 2 ст 145 ГК України, зміна правового режиму майна суб»єкта господарювання здійснюється на рішенням власника у спосіб, передбачений цим кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законами.

Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд вважає, що правомірним є висновок суду першої інстанції про те, що вирішення Івано-Франківською міською радою питання використання ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго»даної районної котельні є не втручанням в оперативно -господарську діяльність підприємства, а прийняття власником рішення щодо правового режиму майна суб'єкта господарювання в господарській діяльності (ст. 133 ГК України).

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що місцевий господарський суд прийняв рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому рішення слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись, ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

1. Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 14.05.2009р. у справі № 22/110 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 ГПК України.

3. Справу передати в місцевий господарський суд Івано-Франківської області.

Головуючий суддя Н.М. Кравчук

судді Г.М. Гнатюк

О.Л. Мирутенко