Ухвала від 26.10.2010 по справі 2а-8003/10/1270

Головуючий у 1 інстанції - Ципко О.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2010 року справа №2а-8003/10/1270

приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Нікуліна О.А. Радіоновій О.О., при секретарі Дегтярьовій А.М., за участю представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача та третьої особи - ОСОБА_3, розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата на посаду міського голови м. Краснодона ОСОБА_4 Володимировичана постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року у справі № 2а-8003/10/1270 за позовом кандидата на посаду міського голови м. Краснодона ОСОБА_4 до виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку відповідача, Краснодонська міська рада Луганської області про визнання дій та рішення виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області № 723 від 19.10.2010 року протиправним, скасування рішення виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області № 723 від 19.10.2010 року, -

ВСТАНОВИЛА:

21 жовтня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку відповідача, Краснодонська міська рада Луганської області про визнання дій та рішення виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області № 723 від 19.10.2010 року протиправним, скасування рішення виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області № 723 від 19.10.2010 року.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року у справі № 2а-8003/10/1270 у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема не дана належна правова оцінка порушенню позивачем ч.10 ст. 49 Закону України 10.07.2010 року № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі Закон № 2487), та ст.ст. 16.25,26,45,51 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21 червня 1997 року за № 280/97-ВР (далі Закон № 280). Апелянт просив скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року у справі № 2а-8003/10/1270, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача у судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити. Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Колегія суддів апеляційного суду, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, представника відповідача та третьої особи, вивчивши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, встановила наступне.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” № 2487, зі змінами та доповненнями.

Відповідно до статті 11 Закону № 2487 виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Позивач - ОСОБА_4, зареєстрований кандидатом на посаду міського голови м. Краснодона, що підтверджується посвідченням Краснодонської міської виборчої комісії Луганської області № 3 від 01.10.2010 року та є суб'єктом виборчого процесу в розумінні статті 12 Закону № 2487 (а.с. 6).

Частиною 10 статті 49 Закону № 2487 встановлено, що друковані та інші агітаційні матеріали розміщуються лише у місцях, визначених і обладнаних місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування. Відповідні місця мають бути визначені та обладнані не пізніш як за 45 днів до дня виборів.

17.08.2010 року виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області було прийнято рішення № 540 «Про виділення та обладнання місць для розміщення матеріалів перевиборної агітації», 5 пунктом якого було вирішено довести дане рішення до відома виборців, керівників партій та громадський організацій через засоби масові інформації.

14 жовтня 2010 року Краснодонська міська виборча комісія Луганської області звернулась до відповідача з листом про доповнення місць для розміщення агітаційних матеріалів, встановлених рішенням виконавчого комітету Краснодонської міської ради від 17.08.2010 року № 540 іншими спеціально обладнаними місяцями.

19 жовтня 2010 року на засіданні виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області було розглянуто лист виборчої комісії, що підтверджується протоколом № 30 від 19 жовтня 2010 року та прийнято рішення № 723 від 19.10.2010 року, яким були визначені та відведені додаткові місця для розміщення матеріалів передвиборної агітації, яке є предметом оскарження.

Згідно статті 1 Закону № 280 зазначено, що виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно до статті 5 Закону № 280 система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 280 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 11 наведеного Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Згідно статті 51 Закону № 280 виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Частиною 1 статті 52 Закону № 280 передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Із системного аналізу зазначених норм Закону вбачається, що до органів місцевого самоврядування, зокрема, віднесені, виконавчі органи ради, які в межах делегованих повноважень, можуть приймати відповідні рішення.

Таким чином, виконавчі органи ради у межах делегованих повноважень мають право приймати рішення щодо визначення місць розміщення реклами, оголошень, матеріалів передвиборної агітації в період підготовки виборів усіх рівнів. Зазначені повноваження виконавчого комітету Краснодонської міської ради визначені рішенням Краснодонської міської ради № 29/2075 від 27.06.2008 року «Про затвердження Правил благоустрою території міста». Рішення № 29/2075 від 27.06.2008 року у судовому порядку не скасовано та є чинним. Суд апеляційної інстанції вважає помилковим твердження представника позивача про те, що прийняте рішення № 723 від 19.10.2010 року на виконання п.10 ст.49 Закону № 2487 відноситься до виключної компетенції міської ради, які не можуть бути делеговані виконавчому комітету цієї ради, оскільки це спростовується нормами Закону № 280.

Згідно пункту 19 частини 1 статті 26 Закону № 280 до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, серед інших, належить прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів та виборів органів державної влади, місцевого самоврядування та сільського, селищного, міського голови.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що на Двадцять дев'ятої сесії П'ятого скликання Краснодонської міської ради Луганської області було прийнято рішення № 29/2075 від 27.06.2008 року «Про затвердження Правил благоустрою території міста Краснодону». Згідно абзацу 2 пункту 6.10.23 Правил благоустрою території міста Краснодону, Краснодонська міська рада Луганської області надала виконавчому комітету Краснодонської міської ради Луганської області право визначати місця розміщення реклами, оголошень, матеріалів передвиборної агітації в період підготовки виборів усіх рівнів. Це рішення не скасовано, а тому є чинним.

Таким чином, судова колегія зазначає, що виконавчий комітет Краснодонської міської ради Луганської області, приймаючи рішення № 723 від 19.10.2010 року «Про визначення та виділення додаткових місць для розміщення матеріалів передвиборної агітації» діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами № 2487 та № 280.

Перевіряючи, чи прийняте спірне рішення виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області № 723 від 19.10.2010 року з порушенням встановленого законом строку, судова колегія звертає увагу на наступне.

Частиною 10 статті 49 Закону № 2487 передбачено, що друковані та інші агітаційні матеріали розміщуються лише у місцях, визначених і обладнаних місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування. Відповідні місця мають бути визначені та обладнані не пізніш як за 45 днів до дня виборів.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що на виконання вказаної норми Закону, рішенням виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області № 540 від 17.08.2010 року були визначені та обладнані місця для розміщення матеріалів передвиборної агітації, яке не оскаржено, не визнавалось незаконним та є чинним.

Приймаючи 17.08.2010 року рішення за № 540 відповідачем не було порушено строків, передбачених ч. 10 ст. 49 Закону № 2487, щодо визначення та обладнання місць для розміщення матеріалів передвиборної агітації.

Норми зазначеного Закону не містять заборони щодо прийняття рішення про додаткове встановлення та розміщення місць для розташування матеріалів передвиборної агітації після строків, визначених пунктом 10 статті 49 Закону № 2487.

Також слід звернути увагу на те, що відведення додаткових місць було здійснено на виконання листа Краснодонської міської виборчої комісії від 14 жовтня 2010 року, що спростовує посилання позивача на порушення вимог ч. 10 ст. 49 Закону № 2487.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що відповідач, приймаючі оскаржуване рішення, створив додаткові місця для розміщення передвиборної агітації всіх зареєстрованих кандидатів на посаду міського голови м. Краснодону та кандидатів в депутати, а тому не звужував та не позбавив їх такого права, а навпаки, своїм рішенням надав змогу всім кандидатам на посаду міського голови м. Краснодону, у тому числі і позивачу, розмістити свою передвиборну агітацію на спеціально відведених та обладнаних стаціонарних рекламних щитах.

Колегія суддів суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення відповідача прийнято в межах повноважень, передбачених діючим законодавством та ніяким чином не порушує права позивача як суб'єкта виборчого процесу.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 177, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу кандидата на посаду міського голови м. Краснодона ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року у справі № 2а-8003/10/1270 за позовом кандидата на посаду міського голови м. Краснодона ОСОБА_4 до виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку відповідача, Краснодонська міська рада Луганської області про визнання дій та рішення виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області № 723 від 19.10.2010 року протиправним, скасування рішення виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області № 723 від 19.10.2010 року протиправним, скасування рішення виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області № 723 від 19.10.2010 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення є остаточною та оскарженню не підлягає.

Колегія суддів: А.А. Блохін

ОСОБА_5

ОСОБА_6