Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
07 жовтня 2010 року справа №2а-3413/10/1270
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду в складі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, при секретареві судового засідання Ковальчук Г.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Свердловантрацит» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2010 року у справі за позовом Державної податкової інспекції в м. Свердловськ Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення суми податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища, -
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2010 року позов Державної податкової інспекції в м. Свердловськ Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення суми податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19.11.2009 року по 19.02.2010 року у загальному розмірі 23721,85 грн. шляхом звернення стягнення на активи боржника - задоволено: стягнуто з Державного підприємства «Свердловантрацит» (94800, Луганська область, м. Свердловськ вул. Енгельса , 1, р/р № 26005301220740 в філії «Відділення Промінвестбанку в м. Свердловську Луганської області», МФО 304472 код 32355669) суму податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища, шляхом звернення стягнення на активи боржника на р/р 33110329700079 КФК 50080201 УДК в Луганській області в установі банку, МФО 804013 код одержувача 24048566 в розмірі 23721,85грн. (двадцять три тисячі сімсот двадцять одну гривню 85 коп.) .
Відповідач з таким судовим рішення не погодився та подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначив, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Судом першої інстанції не було враховано того, що позивач не здійснив заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами», а саме податкові вимоги підприємству не направлялися, описані активи податковою службою не реалізовувалися, додаткові джерела для погашення суми недоїмки не залучалися, а тому у позивача відсутнє право вимоги стягнення боргу шляхом звернення стягнення на активи відповідача в позовному провадженні. Крім того, сума податкової заборгованості, що пред'явлена позивачем до стягнення вже забезпечена податковою заставою, так як станом на 01.05.2009 року в податкову заставу Державного підприємства «Свердловантрацит» було передано майно та майнові права на загальну суму 247510597, 77 грн., а тому вимоги позивача щодо звернення стягнення на активи боржника є необґрунтованими, та такими , що суперечать діючому законодавству України.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Державне підприємство «Свердловантрацит» зареєстровано Виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 24.04.03 за №1 391 120 0000 000003 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств (арк. справи 7, 8).
Державне підприємство «Свердловантрацит» за період з 19.11.09 по 19.02.10 самостійно нараховувало зобов'язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальному розмірі 23721,85 грн., в тому числі:
- згідно податкового розрахунку № 27943 від 06.11.09 з граничним терміном сплати 19.11.09 на суму 5617,37 грн. (арк. справи 11),
- згідно податкового розрахунку № 35310 від 02.02.10 з граничним терміном сплати 19.02.10 суму 18104,48 грн. (арк. справи 12)
Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби виконують функцію щодо подання до судів позови про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» платників податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів у встановленому законом строки.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303 затверджено Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору.
На виконання цієї Постанови спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 року № 162/379, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.08.1999 року за № 544/3837, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Підпунктом 7.1 п.7 вказаної Інструкції, платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу, відповідно до п.п. 7.2 п.7 вказаної Інструкції.
Крім того, п.п.7.3 п.7 вказаної Інструкції встановлено, що збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Контроль за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища до бюджету, а також своєчасністю подання податкових розрахунків цього збору здійснюється органами державної податкової служби, відповідно до п.п.8.2 вказаної Інструкції.
Згідно п.10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303 платники збору протягом десяти календарних днів настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір.
Відповідно до п.1.3 ст.1 ЗУ №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.5.1. ст.. 5 ЗУ №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання з дня подання такої податкової декларації.
У зв'язку з тим, що вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу та згідно п. 11 ст. Закону України "Про державну податкову службу в Україні №509 органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно п.п.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що оскільки відповідач має податковий борг, самостійно узгоджений платником податків, та знаходження його активів в податковій заставі не звільняє його від обов'язкових платежів до бюджету та державних цільових фондів, а тому позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими.
Посилання відповідача на те, що податковим органом в супереч Закону № 2181 не було надіслано податкові вимоги підприємству щодо сплати податкового боргу, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки відповідно до положень п. 6.1 ст. 6 Закону № 2181 податкове повідомлення надсилається податковим органом платнику податків, якщо сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону. Оскільки в даному випадку сума податкового зобов'язання було розрахована самостійно платником податків та у встановлені строки не сплачена, то позивач відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» має право подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують правильності зазначених висновків суду першої інстанції, зроблених у відповідності до вимог чинного законодавства, судом першої інстанції правильно встановлено всі обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Свердловантрацит» - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2010 року у справі № 2а-3413/10/1270 за позовом Державної податкової інспекції в м. Свердловськ Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення суми податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
У повному обсязі ухвала виготовлена 08 жовтня 2010 року.
Колегія суддів: