Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
05 жовтня 2010 року справа №2а-5402/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду в складі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2010 року у справі за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «ОСОБА_4 облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення адміністративно - господарської санкції та пені, -
Позивач ОСОБА_4 обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства «ОСОБА_4 облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення адміністративно - господарської санкції та пені у розмірі 146 508, 84 грн. за невиконання 4 % нормативу за 2009 рік для працевлаштування інвалідів.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2010 року у задоволені позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «ОСОБА_4 облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення адміністративно - господарської санкції та пені у розмірі 146 508, 84 грн. за невиконання 4 % нормативу за 2009 рік для працевлаштування інвалідів - відмовлено.
Позивач з таким судовим рішення не погодився та подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначив, що підприємством не створено в установленому порядку робочих місць для інвалідів у межах нормативу та не проінформовано відповідні органи про наявність вакантних посад для інвалідів впродовж року, що є підставою для накладання адміністративно - господарської санкції.
Сторони у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно до ч. 2 ст. 19 зазначеного Закону України, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу встановленого частиною першою цієї статті і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Часиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 31.01.2007 № 70 визначено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів…
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, складеного відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 1618 працівників, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначена відповідачем 65 особи. Разом з тим, фактично протягом року на підприємстві працювало 57 інваліда.
Позивачем надано перелік підприємств (філій), які увійшли до складу юридичної особи ДП „ОСОБА_4 облавтодор” ВАТ „Державна акціонерна компанія „Автомобільні дороги України”, відповідно до якого юридична особа має у своєму складі 24 філій у районах області та по кожній з філії самостійно розраховується норматив створення місць для інвалідів. (а.с. 9)
З вказаного переліку вбачається, що у 2009 році невиконання нормативу створення робочих місць для інвалідів допущено філією «Краснодонський райавтодор», філією «Лутугинський райавтодор», філією «Новопсковський райавтодор», філією «Перевальський райавтодор», філією «Сватівський райавтодор» та філією «Станично-Луганський райавтодор». При цьому, у філії «Слов'яносербський райавтодор», філії «Старобільська дорожна експлуатаційна дільниця» та філії «ОСОБА_4 дорожна експлуатаційна дільниця» протягом 2009 року працювало понад встановлений норматив 4 інваліди.
Відповідачем надано до суду листи Краснодонського міськрайцентру зайнятості № 1301 від 29.07.2010 (а.с. 21), Новопсковського районного центру зайнятості № 22/7-2029 від 27.07.2010 (а.с. 22), Перевальського районного центру зайнятості № 23/3-1793 від 03.08.2010 (а.с. 23), Сватівського районного центру зайнятості № 25/5-1283 від 28.07.2010 (а.с. 24), Свердловського міськрайцентру зайнятості № 12/3-2604 від 28.07.2010 (а.с. 25) та Станично-Луганського районного центру зайнятості № 27/01-1090 від 09.08.2010 (а.с. 26), згідно до яких відповідні районні філії ДП „ОСОБА_4 облавтодор” ВАТ „Державна акціонерна компанія „Автомобільні дороги України” протягом 2009 року подавали до центрів зайнятості за місцем розташування філій підприємства звіти про наявність вакантних місць для інвалідів форми 3-ПН, а також приймали участь у ярмарках вакансій. Випадки безпідставної відмови у працевлаштуванні інвалідів за вказаний період не зафіксовані.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про те, що оскільки відповідач здійснював всі залежні від нього дії для забезпечення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, тобто не допустив господарського правопорушення, а тому застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій у зв'язку з меншою, ніж установлено нормативом, середньообліковою чисельністю працюючих інвалідів, є безпідставним.
З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги позивача не спростовують правильності зазначених висновків суду першої інстанції, зроблених у відповідності до вимог чинного законодавства, судом першої інстанції правильно встановлено всі обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін
На підставі викладеного, керуючись ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2010 року у справі №2а-5402/10/1270 за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства «ОСОБА_4 облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення адміністративно - господарської санкції та пені - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів: