Головуючий у 1 інстанції - Савченко С.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
01 жовтня 2010 року справа №2а-15672/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Радіонової О.О., Жаботинської С.В.
при секретарі судового засідання Дегтярьовій А.М.
за участю
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2010 року по справі № 2а-15672/10/0570 за позовом Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області до Краматорської міської первинної організації Партії національного-економічного розвитку України про припинення державної реєстрації юридичної особи,-
У червні 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача про припинення державної реєстрації юридичної особи.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2010 року по справі № 2а-15672/10/0570 у задоволенні позову Державної податкової інспекції м. Краматорську до Краматорської міської первинної організації Партії національно-економічного розвитку України про припинення державної реєстрації юридичної особи було відмовлено у повному обсязі.
З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, та просив ї задовольнити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з наступного.
18 лютого 1998 року виконавчим комітетом Краматорської міської ради було видано свідоцтво про реєстрацію місцевого об'єднання громадян: Краматорська міська первинна організація Партії національно-економічного розвитку. Відповідно до зазначеного свідоцтва, вид об'єднання політична партія.
Відповідно до довідки № 6-25-67, виданої Донецьким обласним управлінням статистики, органом управління відповідача є Партія національно-економічного розвитку України, статут якої зареєстрований Міністерством юстиції України 25 січня 1996 року № 709, адреса центральних статутних органів: м. Київ, провулок Шевченка, 16 (арк. справи 3).
18 грудня 2002 року відповідач взятий на податковий облік у ДПІ у м. Краматорську та є неприбутковою організацією (довідка про взяття на облік від 30.04.2003 року №151).
Відповідно до акту від 21.05.2010 року № 61/15-113, відповідач не надає звітність до позивача з 26 лютого 2009 року.
Конституцією України передбачено загальні засади утворення і діяльності політичних партій. У зв'язку з необхідністю створення передумов для реалізації громадянами права на свободу утворення політичних партій Конституція України відносить до відання законодавчої влади визначення засад утворення і діяльності політичних партій (пункт 11 частини першої статті 92 Конституції України).
Правила та особливості процедур реєстрації, дії та припинення діяльності політичної партії передбачені Законом України «Про політичні партії в Україні» (надалі - Закон 2365).
Статтею 2 Закону 2365 політична партія визначається як зареєстроване згідно із законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має на меті сприяти формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії забезпечують участь усіх громадян України в політичному житті суспільства, впливають на державну владу, беруть участь у формуванні органів влади і контролі за їх діяльністю. Положення частини другої статті З Закону 2365, згідно з яким політичні партії в Україні створюються і діють тільки із всеукраїнським статусом, відповідає конституційним нормам, що гарантують свободу політичної діяльності, не забороненої Конституцією і законами України (частина четверта статті 15), проголошують невідчужуваність та непорушність прав і свобод людини (стаття 21), встановлюють права кожної людини на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей (стаття 23).
Унормувавши процедуру утворення та припинення діяльності політичних партій і встановлення механізмів контролю за їх діяльністю, Закон 2365 не скасував і не звузив змісту, обсягу і сутності права податкової на здійснення завдань, які встановлені статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Однак, Закон 2365 визначив державний орган, який здійснює контроль за додержанням політичною партією законів України - міністерство юстиції України (стаття 18).
Позивач визначав як підставу для припинення юридичної особи вимоги п. 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якою встановлені підстави для постановленім судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. При цьому, позивач не враховує вимоги ч.2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», відповідно до яких законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначає поняття державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи.
Згідно із статтею 11 Закону 2365 реєстрацію політичних партій здійснює Міністерство юстиції України. Після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи. Реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Законом 2365 встановлені вичерпні заходи, які можуть вживатися до політичних партій у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших
законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: 1) попередження про недопущення незаконної діяльності; 2) заборона політичної партії.
За приписами ст. 20 Закону, у разі публічного оголошення керівними органами політичної партії наміру вчинення політичною партією дій, за які законами України передбачена юридична відповідальність, відповідні органи, до відання яких належить контроль за діяльністю політичних партій, видають приписи про недопущення протиправних вчинків. Якщо вчинені політичною партією дії не тягнуть за собою іншого виду відповідальності, відповідними контролюючими органами видається припис про усунення допущених правопорушень. Керівництво політичної партії зобов'язане невідкладно усунути порушення законодавства України, що стали підставою для винесення попередження, і в п'ятиденний строк повідомити про вжиті заходи органу, який виніс попередження.
Відповідно до статті 23 Закону 2365, політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Виходячи з аналізу вище перелічених законодавчих актів, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» застосовується з урахуванням особливостей, встановлених Законом 2365, яким встановлені певні обов'язкові процедури, які застосовуються до політичних партій, доказів існування яких позивач при розгляді справи не надав.
Проте, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції.
Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: 1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; 2) змінити постанову суду; 3) скасувати її та прийняти нову постанову суду; 4) скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; 5) визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; 6) скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Суд першої інстанції допустився порушень норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Позивачем - податковим органом подано позов о первинної організації політичної партії про припинення юридичної особи.
Суд розглянув справу, відповідачем в якій є політична партія, та про заборону її діяльності, тобто фактично змінив відповідача та предмет позову.
Первинна організація будь-якої політичної партії перебуває на облікові в податковому органі за місцем реєстрації та повинна звітувати перед податковою інспекцією як неприбуткова організація.
Відповідач - первинна організація Партії національно-економічного розвитку України зареєстрована в Краматорській ДПІ з 22 грудня 2002 року. 18 лютого 1998 року здійснена державна реєстрація місцевого об'єднання громадян - Краматорської первинної організації Партії національно-економічного розвитку України.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» відповідач зобов'язаний надавати до податкового органу бухгалтерську та податкову звітність, пов'язану з обчисленням та сплатою податків.
Вказаний обов'язок відповідачем не виконується з лютого 2009 року.
Звернення позивача з позовом до суду про припинення юридичної особи мало місце в червні 2010 року, тобто понад рік з часу надання останнього звіту до податкового органу.
Вказана обставина передбачена в ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» як право на звернення податкового органу до суду із позовом про припинення юридичної особи.
Припинення первинної організації не тягне наслідків, передбачених у статті 21 Закону України «Про політичні партії», тобто припиняється лише діяльність відповідача - первинної організації, а не всієї партії, діяльність партії жодним чином не обмежується.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто наявні підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів ,-
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2010 року по справі № 2а-15672/10/0570 - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2010 року по справі № 2а-15672/10/0570 - скасувати.
Позовні вимоги державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області задовольнити.
Припинити юридичну особу - Краматорську міську первинну організацію Партії національно-економічного розвитку.
Постанова за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.
Постанова у повному обсязі складена 04 жовтня 2010 року.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді О.О.Радіонова
ОСОБА_3