Головуючий у 1 інстанції - Ковальова Т.І.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
07 вересня 2010 року справа №2а-3555/10/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, при секретарі Чуріковій Я.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоцентр Бизон» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоцентр Бизон» до Державної податкової адміністрації в Луганській області та заступника начальника відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Державної податкової адміністрації в Луганській області про визнання дій незаконними, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Автоцентр Бизон» звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції про Державної податкової адміністрації в Луганській області та заступника начальника відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Державної податкової адміністрації в Луганській області про визнання незаконними дії працівників державної податкової адміністрації в Луганській області під час проведення позапланової, невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Автоцентр Бизон» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та оплати до бюджету податку на додану вартість в частині взаємовідношень з Товариством з обмеженою відповідальністю «ТКФ Нафтатрейд Україна» за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року, що проводилася з 06.04.2010 року по 27.04.2010 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року в задоволені позовних вимог відмовлено.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач, подавши апеляційну скаргу, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду та ухвалення нового судового рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що згідно ч. 13 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» обмеження щодо підстав для проведення позапланових перевірок не поширюються на випадки, коли такі перевірки проводяться після порушення кримінальної справи відносно платника податків (його посадових осіб). З практики ВАСУ випливає, що такі перевірки правомірні тільки у тому випадку, якщо кваліфікуючі ознаки злочину, передбаченого відповідною статтею Кримінального кодексу України, стосуються сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Кримінальну справу №02/10/9012 порушено 28.01.2010 року відносно директора ТОВ «Автоцентр Бизон» за фактом зловживання ним службовим становищем.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, представники відповідачів заперечували проти доводів апеляційної скарги, просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судове рішення залишити без змін, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю «Автоцентр Бизон», зареєстроване Станично-Луганською районною державною адміністрацією Луганської області 11 вересня 2006 року (а. с.64).
Постановою слідчого СВ ПМ Леніської МДПІ в м. Луганську від 31 березня 2010 року призначено по кримінальній справі № 02/10/9012 додаткову документальну перевірку ТОВ «Автоцентр Бизон» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на додану вартість в частині в частині взаємовідношень з ТОВ «ТФК Нафтатрейд Україна» за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року включно ( а. с. 76).
Наказом ДПА в Луганській області № 121 від 06 квітня 2010 року призначено проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ «Автоцентр Бизон» з питань дотримання вимог податкового законодавства з 06 квітня 2010 року по 30 квітня 2010 року за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року. Проведення невиїзної позапланової документальної перевірки доручено заступнику начальника відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА в Луганській області ОСОБА_4 (а. с. 77).
В період з 06.04.2010 року по 27.04.2010 року ДПА в Луганській області, на підставі постанови СВ ПМ Ленінської МДПІ в м. Луганську (а.с. 76) проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Автоцентр Бизон» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати в бюджет податку на додану вартість в частині взаємовідношень з ТОВ «ТФК Нафтатрейд Україна» за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року, за результатами якої було складено акт № 2/35/34489796 від 29.04.2010 року (а. с. 7-29).
В період з 24.12.2009 року по 28.01.2010 року ДПІ в Станично -Луганському районі Луганської області проведено планову (виїзну) перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Автоцентр Бизон» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 30.09.2009 року, за результатами якої було складено акт № 2/23/34489796 від 04.02.2010 року (а. с. 30-56).
29 квітня 2010 року ДПА в Луганській області складено акт про відмову ТОВ «Автоцентр Бизон» від підписання акту позапланової невиїзної перевірки від 29.04.2010 року № 2/35-00/34489796 (а. с. 95).
Постановою Ленінського районного суду м. Луганська від 18 травня 2010 року постанову прокурора Ленінського району м. Луганська радника юстиції ОСОБА_5 від 28 січня 2010 року про порушення кримінальної справи в відношенні директора ТОВ «Автоцентр Бизон» ОСОБА_6 за фактом зловживання ним службового положення, яке потягло тяжкі наслідки за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - скасовано (а. с. 100-101).
Частиною 6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу» передбачено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Згідно ч.7 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, а в інших випадках - за рішенням суду.
В частині 14 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» зазначено, що обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Законом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться після порушення кримінальної справи проти платника податків (посадових осіб платника податків), що перевіряється, відповідно до кримінально-процесуального законодавства.
Інші доводи апеляційної скарги спростовуються матеріалами справи та не ґрунтуються на нормах матеріального права.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення, а апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 11, 160, 184, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоцентр Бизон» - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року по справі №2а-3555/10/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автоцентр Бизон» до Державної податкової адміністрації в Луганській області та заступника начальника відділу фінансових розслідувань управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Державної податкової адміністрації в Луганській області про визнання дій незаконними - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після виготовлення її у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала виготовлена 10 вересня 2010 року.
Колегія суддів: