Головуючий у 1 інстанції - Груіцька Л.О.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
19 серпня 2010 року справа №2а-791/10/0528
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі суддів: Юрченко В.П., Старосуда М.І., Василенко Л.А., при секретарі Чуріковій Я.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 травня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Краматорського міського голови ОСОБА_3, Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
Позивач ОСОБА_2 до Краматорського міського суду Донецької області із позовом до Краматорського міського голови ОСОБА_3, Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними щодо прийняття рішення №166 від 24.03.2010 року «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду територіальної громади м. Краматорська» та скасування рішення №166 від 24.03.2010 року «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду територіальної громади м. Краматорська».
Постановою суду першої інстанції від 14 травня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково, внаслідок чого, визнано неправомірними дії Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області в частини прийняття рішення №166 від 24.03.2010 року «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду територіальної громади м. Краматорська» та скасовано рішення №166 від 24.03.2010 року «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду територіальної громади м. Краматорська». В задоволені решти вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області подана апеляційна скарга, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що підставою для прийняття спірного рішення було збільшення розміру мінімальної заробітної плати, збільшення відрахувань по заробітній платі по страховим внескам до Пенсійного фонду України, тому дія Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими доводяться до відома фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань рішення органів, які є вищестоящими по відношенню до органів, які приймають ці акти.
Представники відповідачів в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги.
Позивач до апеляційного суду не з'явився, надавши до суду заперечення до апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а справу розглядати за його відсутності.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, осіб, що приймають участь у справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає апеляційну скаргу обґрунтованою з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 16.01.2007 року Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області прийнято рішення за № 22, яким затверджені тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлових територій житлового фонду територіальної громади м. Краматорська.
Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області від 24.03.2010 року №166, у зв'язку із зміною розміру мінімальної заробітної плати, відсотків для відрахувань із заробітної плати внесків до Пенсійного фонду України та інших фондів соціального страхування, з 01.05.2010 року застосовані коефіцієнти зміни витрат, пов'язаних з наданням послуг, у розмірі згідно з додатком при коригуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду територіальної громади м. Краматорська, затверджених рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області від 16.01.2007 року №22.
Суд першої інстанції частково задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що Виконавчий комітет Краматорської міської ради Донецької області неправомірно прийняв рішення від 24.03.2010 року №166 без дотримання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Однак, такий висновок не відповідає обставинам по справі та не ґрунтується на нормах матеріального права з огляду на наступне.
Згідно ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97 місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Як встановлено ст. 5 цього Закону, до системи місцевого самоврядування входить територіальна громада, сільська, селищна, міська рада, сільський, селищний, міський голова, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, органи самоорганізації населення.
За приписами ст. 28 цього Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.
Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року № 1875-IV визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Статтею 7 цього Закону передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
За правилами ст. 31 цього Закону порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 року № 955 "Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води" передбачений механізм коригування тарифів на житлово - комунальні послуги.
Відповідно до пункту 331 цього Порядку у разі зміни протягом установленого строку дії тарифів ставок податків і зборів (обов'язкових платежів), рівня заробітної плати на підприємствах відповідно до актів законодавства, Генеральної, галузевої угод, ставок орендної плати, інших обов'язкових платежів і зборів, цін і тарифів на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси запроваджується механізм коригування тарифів.
Коригуванню підлягають лише ті індивідуальні складові витрат, за якими відбулися цінові зміни у бік збільшення або зменшення, що сприятиме забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження зазначеного механізму.
Закон України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 року № 1160-IV визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.
Як встановлено в статті 1 цього Закону, державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності (далі - державна регуляторна політика) - напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання держави у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.
Разом з тим, статтею 3 цього Закону встановлено, що його дія не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими доводяться до відома фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань рішення органів, які є вищестоящими по відношенню до органів, які приймають ці акти.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що оскільки рішення №166 від 24.03.2010 року «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду територіальної громади м. Краматорська» прийнято у зв'язку із зміною на державному рівні таких економічних складових як розмір мінімальної заробітної плати та розмір обов'язкових відрахувань від заробітної плати, тому не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах Закон України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 року № 1160-IV.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушив правила застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області - задовольнити.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14 травня 2010 року у справі №2а-791/10/0528 за позовом ОСОБА_2 до Краматорського міського голови ОСОБА_3, Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та скасування рішення - скасувати.
У задоволені позову ОСОБА_2 до Краматорського міського голови ОСОБА_3, Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та скасування рішення відмовити в повному обсязі.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошені в судовому засіданні 19 серпня 2010 року. у повному обсязі постанова виготовлена 25 серпня 2010 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її виготовлення у повному обсязі.
Колегія суддів