Кагарлицький районний суд Київської області
м. Кагарлик, вул. Московська, 3, 9200, (04453) 5-13-39
Справа №2-а-34/10
04 лютого 2010 року Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого судді Шевченко І.І.
при секретарі Камхі А.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кагарлик справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, -
позивач просить суд визнати дії управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької РДА щодо відмови йому надати статус інваліда війни неправомірними, зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації визнати його інвалідом війти та видати йому відповідне посвідчення та від сплати державного мита на підставі п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України посилаючись на те, що він являюсь інвалідом 2 групи, захворювання пов'язане з Чорнобильською катастрофою (1 категорії).
Згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» п.9 ст..7 до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Настановою по організації і веденню Цивільної оброни в районі і на об'єктах народного господарства за №92 від 22.06.1976 р. для виконання інженерно -технічних, рятувальних і других спец. робіт по ЦО, на базі організацій в районах утворюються служби. Так, при Райвузлі зв'язку було створено службу оповіщення і зв'язку. Керівництво Цивільною обороною на об'єкті та керівництво Службою проводився безпосередньо керівником об'єкту.
Силами Цивільної оборони, для виконання покладених на них завдань, являються формування ЦО. Формування ЦО утворюються на усіх об'єктах, підприємствах організаціях для ведення рятувальних робіт в пунктах ураження і Зонах катастроф. Невоєнізовані формування комплектуються штатом підприємств. Начальник підприємства - начальник служби оповіщення і Зв'язку безпосереднє керує роботами невоєнізованих формувань по проведенню аварійно-відновлювальних робіт і виконанню других завдань які виникають в конкретній ситуації (ст..21,22,24,28,228,231,232 Настанови по організації і веденню ЦО).
Згідно довідки обласної філії ВАТ «Укртелеком» за №17-15-8 від 06.06.2008 року він, як начальник Кагарлицького Райвузла зв'язку, Київського обласного виробничо - технічного Управління зв'язку був в 1986 р. начальником цивільної оброни об'єкту, начальником служби оповіщення та зв'язку ЦО Кагарлицького району, керівник невоєнізованого формування Цивільної оборони і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Наказом №73 від 17.09,1986 року він був командирований в складі формування РВЗ для ліквідації аварії на ЧАЕС з 20.09.1986 р. по 10.10.1986 року.
За роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС він нагороджений Подякою за підписом голови держкомісії по ліквідації аварії на ЧАЕС.
У жовтні 2008 року він звернувся до Управління праці і соціального захисту КРДА про надання мені статусу згідно Закону.
Листом за № 1447 від 3.11.2008 р. Управління повідомило його, що потрібна довідка з Обласного управління по надзвичайних ситуацій КОДА яка б підтверджувала залучення до складу формування ІДО і що при наданні такої довідки йому буде надано статус згідно вимог Закону.
В червні 2009 року ним до Управління праці та соціального захисту населення в Кагарлицькому районі була надана така довідка обласного Управління з питань надзвичайних ситуацій КОДА за №01-08/584 від 10.06.2009 про те, що він дійсно приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування Служби оповіщення і зв'язку київського виробничо - технічного управління зв'язку від Кагарлицького РВЗ в період з 20.09.1986 р. - 10.10.1986 р..
Листом за №844 від 17.07.2009 р. Управління праці і соціального захисту населення в Кагарлицькому районі повідомило, що довідка, яка вимагалась в листопаді 2008 року від Управління надзвичайних ситуацій КОДА тепер непотрібно і відмовив йому в його проханні про надання статусу інваліда війни.
Оскільки порушено його права у наданні йому статусу інваліда війни згідно п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він вимушений звернутись за захистом своїх прав до суду згідно Конституції України.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився та подав до суду заперечення, в якому зазначено, що статус встановлюється на підставі довідки, яка містить інформацію про наказ або розпорядження про залучення особи до формувань цивільної оборони, займану посаду та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Однак, практика реалізації пункту 9 ст. 7 вищезазначеного закону виявила складність застосування цієї норми щодо працівників, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони, або були прикомандировані до воєнізованих формувань ЦО, оскільки не всі роботи, до виконання яких залучались зазначені особи можуть бути віднесені до завдань формувань Цивільної оборони. В довідках не має відомостей про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Даний позов не визнає, оскільки на даний час не має правових підстав для встановлення статусу інваліда війни, що приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.
Вислухавши позивача та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов підлягає до задоволення.
В судовому засіданні суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач - ОСОБА_1, являюсь інвалідом 2 групи, захворювання пов'язане з Чорнобильською катастрофою, першої категорії.
Згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» п.9 ст..7 до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Настановою по організації і веденню Цивільної оброни в районі і на об'єктах народного господарства за №92 від 22.06.1976 р. для виконання інженерно -технічних, рятувальних і других спец. робіт по ЦО, на базі організацій в районах утворюються служби. Так, при Райвузлі зв'язку було створено службу оповіщення і зв'язку. Керівництво Цивільною обороною на об'єкті та керівництво Службою проводився безпосередньо керівником об'єкту.
Силами Цивільної оборони, для виконання покладених на них завдань, являються формування ЦО. Формування ЦО утворюються на усіх об'єктах, підприємствах організаціях для ведення рятувальних робіт в пунктах ураження і Зонах катастроф. Невоєнізовані формування комплектуються штатом підприємств. Начальник підприємства - начальник служби оповіщення і Зв'язку безпосереднє керує роботами невоєнізованих формувань по проведенню аварійно-відновлювальних робіт і виконанню других завдань які виникають в конкретній ситуації (ст..21,22,24,28,228,231,232 Настанови по організації і веденню ЦО).
Згідно довідки обласної філії ВАТ «Укртелеком» за №17-15-8 від 06.06.2008 року позивач, як начальник Кагарлицького Райвузла зв'язку, Київського обласного виробничо - технічного Управління зв'язку був в 1986 р. начальником цивільної оброни об'єкту, начальником служби оповіщення та зв'язку ЦО Кагарлицького району, керівник невоєнізованого формування Цивільної оборони і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Наказом №73 від 17.09,1986 року позивач був командирований в складі формування РВЗ для ліквідації аварії на ЧАЕС з 20.09.1986 р. по 10.10.1986 року у м. Чорнобиль, про що свідчить довідка, що видана начальником управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації. Підставою видачі даної довідки слугував Закон України «Про Цивільну оборону України», Положення про Цивільну оборону України, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.1994 року № 299, розпорядження начальника Цивільної оборони Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 26.04.1986 р. № 01/1, від 30.04.1986 р. № 2, від 19.05.1986 р. № 52 та інші), архівні дані і матеріали по ЦО за 1986 рік, які зберігаються в управлінні.
На підтвердження статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач має посвідчення категорії 1 серії А № 685598 видане Київською облдержадміністрацією 14 квітня 1998 року.
Згідно витягу із акту огляду МСЕК позивач визнаний інвалідом ІІ групи, а відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої Ради по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру і визнанні у нього хвороби пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно довідки №01-08/584 від 10 червня 2009 року Управління з питань надзвичайних ситуацій підтвердило участь позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони у складі невоєнізованого формування служби оповіщення і зв'язку Київської області від Кагарлицького районного вузла зв'язку в період з 20 вересня по 10 жовтня 1986 року для виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони.
При вивченні документів, які були надані позивачем було встановлено та підтверджено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування медичної служби ЦО Київської області згідно з наказом №73 від 17.09,1986 року він був командирований в складі формування РВЗ для ліквідації аварії на ЧАЕС з 20.09.1986 р. по 10.10.1986 року.
Відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551 - ХІІ із змінами та доповненнями до осіб, які належать до інвалідів війни особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Ст.. 18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551 - ХІІ посвідчення та нагрудні знаки для осіб, на яких поширюється чинність цього Закону вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.
Згідно з вимогами ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідно до частини 2 статті 35 Закону України «Про правові засади цивільного захисту» від 24 червня 2004 року № 1859, сили і засоби підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та підпорядкування, які залучаються у відповідному порядку до здійснення заходів цивільного захисту, а також добровільні рятувальні формування належать до регіональних і місцевих сил цивільного захисту.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позицію відповідача, органу, якому делеговані державою функції по відмові у визначені відповідного статусу особи як інвалід війни ОСОБА_1 неправомірною та зобов'язує управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації визнати позивача ОСОБА_1 інвалідом війни та видати йому відповідне посвідчення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст.. 7 п. 9, 18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 35 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», суд, -
Позов позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької РДА щодо відмови ОСОБА_1 надати статус інваліда війни неправомірними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації визнати ОСОБА_1 інвалідом війти та видати йому відповідне посвідчення.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі..
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.І. Шевченко