Постанова від 07.02.2011 по справі 2-а-656/11

Справа № 2-а-656/ 2011 p.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 лютого 2011 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши у скороченому провадженні в смт. Іванків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання зробити перерахунок додаткової пенсії та нарахування доплати, як особі проживаючій на радіоактивно забрудненій території,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача. У позовній заяві зазначала, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, перебуває на обліку у відповідача, де отримує нараховану ним пенсію. Крім того, як непрацюючий пенсіонер, вона повинна отримувати доплату за проживання на радіоактивно забрудненій території.

Призначена пенсія не відповідає чинному законодавству, і підлягає перерахунку.

Позивач письмово звернулася до відповідача за проведенням перерахунку, але їй було відмовлено.

Такі дії відповідача позивачі вважає неправомірними, оскільки вони суперечать вимогам ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 3, має становити - 25% мінімальної пенсії за віком щомісяця. Доплата за проживання на радіоактивно забрудненій території відповідно до ст. 39 Закону має становити дві мінімальні заробітні плати.

Тому позивач просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати зробити відповідний перерахунок з 01.01.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Представник відповідача подав суду заперечення, у якому просив розглядати справу без його участі, при розгляді справи застосувати шестимісячний строк позовної давності, передбачений ст. 99 КАС України, позов не визнали, посилаючись на те, що діяли в межах бюджетного законодавства та чинних постанов КМ України.

Дослідивши докази, що є у справі суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням. Вона постійно проживає в смт. Іванків, яке відноситься до зони радіоактивного забруднення - добровільного гарантованого відселення. Відповідно до даних трудової книжки з 01.10.2010 року вона набула статусу непрацюючого пенсіонера, проте, відповідач коштів, передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» їй не виплачує, посилаючись на те, що з 01.01.2008 року такі виплати не встановлюються.

Згідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 3, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком. Відповідач виплачує позивачці по 73,40 грн. щомісяця.

Відповідно до ст. 39 Закону доплата непрацюючим пенсіонерам за проживання на радіоактивно забрудненій території у зоні добровільного гарантованого відселення має становити 2 мінімальні заробітні плати, проте відповідач таких коштів позивачці, яка є непрацюючим пенсіонером та проживає в смт. Іванків, яке відноситься саме до такої зони, не нараховує і не виплачує, керуючись нормою, яка рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнана неконституційною.

Відповідач у запереченні посилається на те, що діяли в межах бюджетного законодавства, чинних постанов Кабінету Міністрів України.

Розмір додаткової пенсії та доплати за проживання на радіоактивно забрудненій території, визначений постановою КМ України суперечить вимогам ст. 39, 51 Закону та іншим нормативним актам і на момент розгляду справи значно менший, ніж передбачено Законом.

Позиція відповідача ґрунтується виключно на Постановах Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України в Україні визначається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу.

Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України - є нормами прямої дії.

Відповідно до ст. 19 ч. 2 ОСОБА_2 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 України та Законами України.

Статтю 113 ОСОБА_2 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.

Враховуючи вище наведене, суд вважає, за необхідне застосувати саме норму Закону, а не постанови Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 46 ОСОБА_2 України мінімальна пенсія за віком не може бути нижчою ніж прожитковий мінімум, ст.ст. 17, 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» наголошують, що мінімальна пенсія за віком є державною гарантією і вона визначається виключно законом України.

Порядок визначення розміру мінімальної пенсії за віком встановлений частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за приписами якої мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Також, згідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4.

Таким чином, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України зобов'язані здійснювати перерахунок пенсій саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії.

Отже, для позивачки, яка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, додаткова пенсія повинна розраховуватися, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 25.07.2010 року (враховуючи шестимісячний строк позовної давності на застосуванні якого наполягає відповідач). Доплата, як непрацюючому пенсіонеру, за проживання на радіоактивно забрудненій території позивачу має бути нарахована з 01.10.2010 року.

Тому дії відповідача є незаконними у призначенні, перерахунку, сплаті пенсії у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом.

Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, а також і відповідач, відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

Керуючись ст. ст. 79, 122, 183-2 КАС України, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 48, 152 ОСОБА_2 України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування», ст. ст. 14, 49, 39, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління пенсійного фонду в Іванківському районі Київської області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 додаткової пенсії та доплати, як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на радіоактивно забрудненій території - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити перерахунок та виплатити перераховану додаткову пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 25.07.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області нарахувати та стягнути перераховану доплату, як непрацюючому пенсіонеру ОСОБА_1 відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01.10.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Допустити у справі негайне виконання.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: