Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
07 вересня 2010 року справа №2а-15228/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Колеснік Г.А.,
суддів: Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,
при секретарі: Драній Л.Г.
за участю:
представника позивача: не прибув
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання прийняти уточнюючи розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість,
за апеляційною скаргою Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 9 серпня 2010 року, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» (надалі позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області (надалі відповідач) про визнання протиправними дії Макіївської ОДПІ по відмові в прийнятті уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень-грудень 2008 року; зобов'язання Макіївської ОДПІ прийняти від ТОВ «Донбас Автомотив» уточнюючи розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень 2008 року від 13.05.2010, за червень 2008 року від 13.05.2010, за липень 2008 року від 13.05.2010, за серпень 2008 року від 13.05.2010, за листопад 2008 року від 13.05.2010, за грудень 2008 року
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання прийняти уточнюючи розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість задоволено частково.
Визнано протиправними дії Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області по неприйняттю уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 04 травня 2010 року за травень-серпень, жовтень-грудень 2008 року, направлених товариством з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» 07 травня 2010 року та отриманих Макіївською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області 13 травня 2010 року.
Зобов'язано Макіївську об'єднану державну податкову інспекцію Донецької області відповідно до її компетенції вчинити дії щодо прийняття від товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, датованих 04 травня 2010 року, за травень-серпень, жовтень-грудень 2008 року.
Рішення суду вмотивовано тим, що відповідач у судовому засіданні не довів у повному обсязі правомірності вчинених ним дій.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду та постановити нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Апеляційна скарга вмотивована порушенням позивачем приписів Методичних рекомендацій до наданих уточнюючих розрахунків.
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. 4.1.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000, № 2181-III прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Позивач надіслав на адресу Макіївської ОДПІ уточнюючі розрахунки з ПДВ від 04.05.2010 у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за періоди, у яких виправляються помилки, - травень-серпень, жовтень-грудень 2008 року. До вказаних розрахунків позивачем були додані розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, що є Додатками 5 до податкової декларації з ПДВ.
Відповідач отримав вказані уточнюючі розрахунки з додатками поштою 13.05.2010, що підтверджується повідомленням від 17.05.2010 № 4903/10/5-15 (арк. справи 6). З цього повідомлення також вбачається, що вказані вище уточнюючи розрахунки вважаються не прийнятими податковим органом з огляду на положення п. 4.3, 4.5 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.2008 № 827, та п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181.
Стосовно посилання відповідача на Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах державної податкової служби України (далі - Методичні рекомендації), затверджених наказом ДПА України від 31 грудня 2008 року № 827, колегія суддів зазначає, що цей акт не зареєстрований в Міністерстві юстиції України. Згідно листа Міністерства юстиції України № 1111-0-26-10-20 від 24 лютого 2010 року Методичні рекомендації за своєю правовою природою носять рекомендаційний, роз'яснювальний характер і відповідно до підпункту "е" пункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року N 731, на державну реєстрацію не подаються.
Проте, пунктом 4.5 глави 4 Методичних рекомендацій розширено визначений абзацом п'ятим підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181 перелік підстав для невизнання податкової звітності, чим встановлено нову правову норму, що зачіпає права, свободи й законні інтереси платників, та відповідно до пункту 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 731 від 28 грудня 1992 року, підлягає державній реєстрації в Міністерстві юстиції. Разом з цим, відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Враховуючи зазначене, Міністерство юстиції України звернулося до Державної податкової адміністрації щодо скасування наказу Державної податкової адміністрації від 31 грудня 2008 року N 827 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України". Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 30 червня 2010 року на сайті Міністерства юстиції оприлюднено перелік нормативно-правових та інших актів, що застосовуються без державної реєстрації, а отже є незаконними, серед цих актів вказані Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України. Отже відповідач посилається на акт, який є незаконним та не може мати наслідком застосування відповідальності для платника податків.
Оскільки для вірного нарахування податкових зобов'язань має значення коли саме платник податків подає до податкової інспекції уточнюючи розрахунки, колегія суддів приходить до висновку стосовно зміни рішення суду в частині визначення дати зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином, оскільки, судом першої інстанції повно досліджені обставини справи, які мають значення для вирішення даного спору, рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права і тому не підлягає скасуванню. Підстав для задоволення апеляційної скарги не встановлено.
Керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 9 серпня 2010 року про часткове задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас Автомотив» - залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції набирає законної сили з дня прогошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Г.А.ОСОБА_3ОСОБА_4Ляшенко