Головуючий у 1 інстанції - Буряк І.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
19 серпня 2010 року справа №2а-14088/09/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Колеснік Г.А.,
суддів: Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,
при секретарі: Дровніковій К..
розглянувши у письмовому порядку адміністративну справу за позовом ТОВ “ Віліс” до Міністерства Фінансів України, Донецької обласної державної адміністрації, головного управління державного казначейства України в Донецькій області, Державному комітету України з питань регуляторної політики та підприємства в Донецькій області -про стягнення надміру сплачених коштів,-
за апеляційною скаргою Міністерства фінансів України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 року, -
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення на його користь з державного бюджету коштів, які він надмірно сплатив за отримання ліцензії на здійснення діяльності по проведенню азартних ігор до 2012 року , але дія ліцензії була зупинена у зв.язку з забороною з червня 2009 року грального бізнесу та анулюванням ліцензій і тому вважав , що надмірно сплатив до державного бюджету 3795465,54грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 року позовні вимоги щодо стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЛІС» сплачених коштів у розмірі 379 465 (триста сімдесят дев'ять тисяч чотириста шістдесят п'ять) гривень 54 (п'ятдесят чотири) копійки за користування ліцензією Міністерства фінансів України Серії АВ № 082999 від 26 червня 2006 року з Державного бюджету України задоволено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЛІС» грошові кошти у розмірі у розмірі 379 465 гривень 54 копійки за користування ліцензією Міністерства фінансів України Серії АВ № 082999 від 26 червня 2006 року з Державного бюджету України.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЛІС» 1 697 гривень 28 копійок судового збору.
Суд першої інстанції виходив з того , що дані правовідносини не врегульовані законом але на підставі застосування аналогії права , відповідно до ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка зберігає у себе майно за рахунок іншої особи , зобов,зана повернути вказане майно.
Не погодившись з рішенням суду на підставі порушення норм матеріального та процесуального права, відповідач надав апеляційну скаргу, в якої просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Скарга обґрунтована тим , що до вказаних правовідносин суд безпідставно застосував норми ст. 1212 Цивільного Кодексу України, що Міністерство фінансів України не отримувало гроші позивача, який вносив кошти додержавного бюджету за отримання ліцензії. Повернення вказаних коштів не передбачено діючим законодавством
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Міністерства фінансів України не підлягає задоволенню з наступних підстав.
29 грудня 1998р. виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області зареєстровано ТОВ «ВІЛІС», що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 722539 (арк. справи 13).
26 червня 2006р. позивач з метою організації грального бізнесу отримав ліцензію Міністерства фінансів України серії АВ № 082999 строком дії з 22.05.2006р. по 21.05.2011р. на здійснення діяльності по проведенню азартних ігор (діяльність по організації та проведенню азартних ігор на гральних автоматах) (арк. справи 15).
15 листопада 2007р. ТОВ «ВІЛІС» отримало ліцензію Донецької обласної державної адміністрації серії АВ № 378494 на організацію та утримання гральних закладів строком дії з 15.11.2007р. по 14.11.2012р (арк. справи 14).
16.06.2006р. ТОВ «ВІЛІС» здійснило оплату до Державного бюджету України вартість ліцензії Міністерства фінансів України серії АВ № 082999 у розмірі 955 207,50 грн., що підтверджується платіжними дорученнями (арк. справи 17) та оплату вартості ліцензії Донецької обласної державної адміністрації серії АВ №378 494 у розмірі 340,00грн. (арк. справи 16)
Вказані грошові кошти зараховані до Державного бюджету України на рахунок 31119050600068 по коду платежу 140602200 «Плата за видачу ліцензій та сертифікатів», підтверджується довідкою відділу Державного казначейства у м. Макіївці Державного казначейства України від 19.06.2006р.
У матеріалах справи наявні копія заяви позивача вих. № 11-08/2 від 11.08.2009р. до Управління державного казначейства України у м. Макіївка, яким позивач просить повернути із Державного бюджету грошові кошти у розмірі 379 456,54 грн. на рахунок позивача (арк. справи 22) та копія заяви позивача вих. № 11-08/3 від 11.08.2009р. до Міністерства фінансів України, якою позивач просить видати подання до Управління державного казначейства України у м. Макіївка про повернення позивачу грошових коштів у розмірі 379 465,54 грн. надмірно зарахованих до державного бюджету України за користування ліцензією Міністерства фінансів України Серія АВ № 082999 на рахунок позивача (арк. справи 24).
Також, у матеріалах справи наявна копія заяви позивача на повернення помилково або надмірно перерахованих коштів, яка направлена до Представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємства в Донецькій області про повернення помилково або надмірно сплачених коштів у розмірі 379 465,54 грн. з Державного бюджету за Ліцензію Серія АВ № 082999, відповідно до Порядку оформлення суб'єктам господарювання подання на повернення помилково або надмірно сплачених коштів до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 14060200 «Плата за видачу ліцензій та сертифікатів» (арк. справи 71, 72).
Відповідно до п.2 ч.3 Розпорядження Кабінету Міністрів України, від 07.05.2009, № 494-р «Про заходи щодо підвищення рівня безпеки громадян» зупинено строком на один місяць дію ліцензій, виданих суб'єктам господарювання, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу (крім лотерей), для забезпечення їх перевірки МНС, Держгірпромнаглядом, іншими контролюючими та наглядовими органами з питань забезпечення їх безпечного використання.
До переліку суб'єктів господарювання, яким зупинено дію ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 08.05.2009р. № 650 «Про зупинення дії ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор» внесено ТОВ «ВІЛІС».
Згідно із Законом України, від 15.05.2009р. № 1334-VI «Про заборону грального бізнесу в Україні» в Україні забороняється гральний бізнес та участь в азартних іграх.
Частиною 2 ст. 4 вказаного закону передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом видача ліцензій на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор в Україні припиняється, а ліцензії, видані суб'єктам підприємницької діяльності до дня набрання чинності цим Законом, скасовуються.
Позивач з 07.05.2009р. по 07.06.2009р. не мав можливості використовувати надану йому ліцензію Міністерства фінансів України серії АВ № 082999 у зв'язку із зупиненням її дії, а з 25.06.2009р. не має можливості її використовувати у зв'язку із її скасуванням, незважаючи на те, що позивач здійснив плату за отримання ліцензії на провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор у загальному розмірі 955 207,50грн., строком на п'ять років, а саме з 22.05.2006р. по 21.05.2011р.
У відповідності до п. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
За приписами ст.. 15 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000, № 1775-III ліцензія на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор (крім випуску та проведення лотерей) видається строком на п'ять років. Видача ліцензій на менший строк законом не передбачена.
У відповідності до прикінцевих положень Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» від 15.05.2009, № 1334-VI з дня набрання чинності цим Законом видача ліцензій на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор в Україні припиняється, а ліцензії, видані суб'єктам підприємницької діяльності до дня набрання чинності цим Законом, скасовуються.
Скасувавши ліцензії, законодавці не передбачили механізму повернення (компенсації) сплачених і фактично не використаних коштів за ліцензії. Прийняття зазначеного Закону не може розглядатися як порушення законодавства у сфері ліцензування, а тому про завдання шкоди у даному випадку мова йти не може.
Колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції стосовно того, що у даному випадку може бути застосовано механізм повернення коштів як безпідставно набутого майна, передбачений ст. 1212 ЦКУ. Так, відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦКУ особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. До прийняття зазначеного Закону існувала підстава для сплати ліцензіатом коштів за ліцензію, однак після набрання ним чинності підстава відпала, тобто на законодавчому рівні відпала підстава для сплати коштів за ліцензію.
В апеляційній скарзі відповідач вказує, що судом не в повному обсязі з'ясовані обставини по справі, але не вказую, в чому, на його думку, полягає неповне з'ясування, та які саме обставини не з'ясовані судом. Колегія суддів позбавлена можливості прийняти до уваги цей довід відповідача, оскільки у відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції встановив повно обставини справи та ухвалив постанову з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Міністерства фінансів України - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 року про задоволення позову товариства з обмеженою відповідальністю «Віліс» - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів: Г.А. ОСОБА_2 ОСОБА_3 Ястребова