Постанова від 27.08.2015 по справі 825/2447/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2015 року Чернігів Справа № 825/2447/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

при секретарі Шевченко А.В.,

за участі прокурора Єреп В.В.,

та представника третьої особи ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом прокурора Козелецького району Чернігівської області до Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 господарство «Жито-2006» про визнання протиправними та скасування розпоряджень, -

ВСТАНОВИВ:

06.08.2015 прокурор Козелецького району Чернігівської області (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - Козелецька РДА), третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 господарство «Жито-2006» (далі - ФГ «Жито-2006») про визнання протиправними та скасування розпоряджень відповідача від 24.05.2007 № 248 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду ФГ «Жито-2006» та від 20.07.2009 № 317 «Про надання земельної ділянки в оренду для ведення ФГ «Жито».

Свої вимоги позивач мотивує тим, що оскаржуваним розпорядженням затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 50,00 га в оренду, терміном на п'ять років ФГ «Жито» для ведення фермерського господарства із земель державної власності на території Євминської сільської ради та в подальшому передано вказану земельну ділянку в оренду фермерському господарству, як юридичній особі, а не громадянину, що суперечить вимогам п. 6 ст.118 Земельного кодексу України та ст 7 Закону України «Про фермерське господарство».

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності, а також зазначає, що при винесенні оскаржуваних розпоряджень районна державна адміністрація діяла на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Представник третьої особи в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на обставини, викладені в запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, доводи позовної заяви та заперечень на неї, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави у випадках та порядку, встановлених законом.

Згідно п. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ст. 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст. 3 ЗК України).

За вимогами ст. 3 Закону України «Про охорону земель» основними принципами державної політики у сфері охорони земель є: забезпечення охорони земель як основного національного багатства Українського народу, пріоритет вимог екологічної безпеки у використанні землі як просторового базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва.

Відповідно до ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим кодексом.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковим до виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Судом встановлено, що розпорядженням Козелецької РДА від 24.05.2007 № 248 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду фермерському господарству «Жито-2006» дозволено ФГ «Жито-2006» підготувати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 5 років площею 50,00 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель державної власності (землі сільськогосподарського призначення - рілля) на території Євминської сільської ради.

Розпорядженням Козелецької РДА від 20.07.2009 № 317 «Про надання земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства ФГ «Жито» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 50,00 га в оренду терміном на 5 років ФГ «Жито» для ведення фермерського господарства із земель державної власності на території Євминської сільської ради та надано вказаному підприємству земельну ділянку площею 50,00 га в оренду терміном на 5 років для ведення фермерського господарства із земель державної власності на території Євминської сільради. Встановлено орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно статистичної звітності за формою 6-зем установлено, що земельна ділянка загальною площею 50,00 га, сформована за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення - рілля і знаходиться в адміністративних межах Євминської сільської ради. Вартість землі складає 615472,50 грн. Договір оренди земельної ділянки загальною площею 50,00 га. ФГ «Жито-2006» з Козелецькою РДА не укладено, зазначена земельна ділянка з липня 2009 року до цього часу не використовується.

У відділі Держземагенства в Козелецькому районі та землевпорядній організації ПП «Сінав» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 50,00 га в оренду терміном на 5 років ФГ «Жито-2006» для ведення фермерського господарства із земель державної власності на території Євминської сільради відсутній.

Зазначені факти підтверджено матеріалами справи, а саме: даними Євминської сільської ради, податкового органу, відділу Держземагенства в Козелецькому районі, Козелецької райдержадміністрації, ПП «Сінав».

У відповідності до п. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення фермерського господарства подають клопотання до відповідної районної державної адміністрації за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Згідно ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.

Проте, Козелецькою РДА надано дозвіл фермерському господарству «Жито-2006» підготувати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 5 років площею 50,00 га для ведення фермерського господарства та в подальшому передано вказану земельну ділянку в оренду фермерському господарству, як юридичній особі, а не громадянину, що суперечить вимогам п. 6 ст. 118 ЗК України та ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство».

На даний час розпорядження Козелецької РДА від 24.05.2007 № 248 та від 20.07.2009 № 317 є чинними.

Поряд з цим, відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (із змінами і доповненнями) визначено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваннями чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Наявність не скасованих розпоряджень Козелецької РДА щодо земельної ділянки унеможливлює вирішення питання про надання її у користування інших осіб з метою оплатного та ефективного використання.

У сукупності зазначені обставини беззаперечно становлять державний інтерес, в основі якого покладено потребу у здійсненні загальнодержавних дій щодо охорони землі як національного багатства.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги наведене вище, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Та таких підстав позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Козелецького району Чернігівської області задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області від 24.05.2007 № 248 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду фермерському господарству «Жито-2006».

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області від 20.07.2009 № 317 «Про надання земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства ФГ «Жито».

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.Л. Клопот