Постанова від 05.04.2012 по справі 2а-2416/11

Справа № 2а-2416/11

Номер рядка звіту 98

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.04.2012 Сихівський районний суд м. Львова в складі:

головуючого судді Борейка С.В.,

при секретарі Калітовській А.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа Львівський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій та зобов”язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов”язання проведення перерахунку і виплати пенсії посилаючись на те, що вона є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Згідно з ч. 3 ст. 63 вищезгаданого Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року внесено зміни до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 та премію особам рядового, сержантського та старшинського складу встановлено в розмірі 70% посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів -70% посадового окладу; премію для військовослужбовців інших категорій встановлено в розмірі 55% посадового окладу замість 10%. Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 внесено зміни до наказу Міністра оборони України № 50 “Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік”відповідно до якого розмір премії особам рядового, сержантського та старшинського складу збільшено до 125% посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів - 105% посадового окладу; премію для військовослужбовців інших категорій збільшено до 90% посадового окладу. У зв'язку з даною обставиною позивач 13.10.2011р. звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії з 01.06.2011 року, однак, відповідач відмовив їй у перерахунку.

На підставі викладеного позивач просить суд визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату їй пенсії з 01.06.2011 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, на підставі Постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, від 18.10.2010 року № 969 і наказів Міністра оборони України від 28.01.2011р. №50 та 25.06.2011р. №355, від 22.07.2010 року № 380, від 05.11.2010 року № 576.

В процесі розгляду справи представник позивача подав клопотання про збільшення позовних вимог, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.06.2011р. з урахуванням премії в розмірі 125% від посадового окладу.

В судовому засіданні представник позивача позов з уточненням підтримав з підстав, викладених в заяві, просив вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в судовому засіданні проти позову заперечила, посилається на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу. Вважає, що перерахунок раніше призначених пенсій може проводитися лише в разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Кабінетом Міністрів не приймалося такого рішення. Наказ Міністра оборони України не є підставою для перерахунку пенсії позивача в контексті Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”були запровадженні нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу та вона набула чинності з 01.01.2008 року. Тому, органами Пенсійного фонду України з 01.01.2008 року проведено перерахунок раніше призначених пенсій, в тому числі позивачу, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 в розмірах, установлених керівниками державних органів у межах наданих їм повноважень саме на цю дату. Просила в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи Львівського обласного військового комісаріату в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.

Заслухавши пояснення сторін, їх представників, дослідивши та перевіривши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, має право звернутися до адміністративного суду з адміністративним позовом.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

13.10.2011 року позивач звернулася до відповідача ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії з 01.06.2011 року у зв'язку зі зміною грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Збройних Сил України.

Листом від 22.12.2011 року № 6735/07-18 Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю законодавчо визначених правових підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”від 07.11.2007 року № 1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони.

Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 “Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380”абзац 5 п. 9 Наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 викладений в новій редакції, згідно з якою премія особам рядового, сержантського та старшинського складу становила 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та-військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу.

Таке ж положення міститься і в наказі Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50 “Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік”, однак наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року №355 “Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50”розмір премії особам рядового, сержантського та старшинського складу збільшено до 125% посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів -105% посадового окладу; премію для військовослужбовців інших категорій збільшено до 90% посадового окладу.

З положень наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 зі змінами, внесеними наказом від 05.11.2010 року № 576 вбачається, що він був виданий на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та був розрахований на застосування лише у 2010 році, тобто, протягом певного визначеного строку. Характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носила тимчасовий характер та не була новим додатковим видом грошового забезпечення та премій, не змінювала розміру жодного з видів грошового забезпечення. Тобто, наказ передбачав лише введення граничних розмірів премій, у межах яких вони можуть бути виплачені окремим категоріям військовослужбовців.

Крім того, відповідно до тлумачення терміну “законодавство”, яке надано Конституційним Судом України у рішенні від 09.07.1998 року № 12-рп/98, до законодавства України відносяться закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України та законів України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що накази Міністра Оборони України від 22.07.2010 року № 380 “Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік”, від 05.11.2010 року № 576 “Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380”, від 28.01.2011 року №50 “Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік”та від 25.06.2011 року №355 “Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50”, якими позивач обґрунтовує необхідність перерахунку пенсії, не відносяться до законодавства України, а отже, не встановлюють види грошового забезпечення, визначеного законодавством, та не дають підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”.

У відповідності до положень Указу Президента України від 03.10.1992 року

№ 493/92 нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, підлягають державній реєстрації, яка здійснюється Міністерством юстиції України, і набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації.

Судом встановлено, що накази Міністра Оборони України від 22.07.2010 року № 380, від 05.11.2010 року № 576, від 28.01.2011 року №50 та від 25.06.2011 року №355 в Міністерстві юстиції України не зареєстровані, а відтак, не набули чинності та є актами для внутрішнього застосування.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Як встановлено судом, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб, які мають право на пенсію за Законом, або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій з 01.06.2011 року не приймалося.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, підстави для визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними відсутні.

Згідно зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростовували доводи представника відповідача щодо правомірності відмови у перерахунку пенсії, позивач суду не надала.

На підставі наведеного вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа Львівський обласний військовий комісаріат визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії та зобов”язання вчинити дії -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови або отримання її копії.

Головуючий