Справа № 760/20683/14-к
1-кс/760/5810/14
24 вересня 2014 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 розглянувши клопотання старшого слідчого ОВС СУ ФР МГУ Міндоходів - ЦО з обслуговування ВП ОСОБА_2 , погоджене старшим прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтриманням державного обвинувачення Генеральної прокуратури України радник юстиції - ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів на підставі матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 320141001100000216 від 11.06.2014 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 212 КК України -
Слідчим управлінням фінансових розслідувань МГУ Міндоходів - Центрального офісу з ОВП проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32014100110000216 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.06.2014 року щодо вчинення за попередньою змовою службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28, ч. 3 ст. 212 КК України.
Підставою внесення кримінального провадження в ЄРДР послужили аналітичне дослідження Управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ІНФОРМАЦІЯ_6 №347/23.3-34364937 від 04.12.2013 та рапорт оперативних співробітників відділу організації боротьби із розкраданням бюджетних коштів та їх легалізації оперативного управління ІНФОРМАЦІЯ_7 з обслуговування великих платників від 04.06.2014 року.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадяни ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , фактично керуючи господарською діяльністю підприємств, що входять до групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_3 », починаючи з кінця 2013 року і по теперішній час, діючи за попередньою змовою із службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та переслідуючи злочинну мету, розробили схему направлену на ухилення від сплати податків підприємствами групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка полягає в проведенні безтоварних операцій з підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Так, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 , за адресою реєстрації не знаходиться, стан платника « 8» - до ЄДР внесено запис про вiдсутнiсть за мiсцезнаходженням. Директор, головний бухгалтер та засновник в одній особі - ОСОБА_8 , яка зареєстрована та фактично проживає в АДРЕСА_1 , зареєстрована як приватний підприємець. На ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » трудові ресурси, матеріально-технічна база, складські та офісні приміщення відсутні, тобто умов для здійснення фінансово - господаської діяльності немає.
Крім того, згідно матеріалів кримінального провадження встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), діючи на виконання злочинного плану ОСОБА_4 , здійснюючи господарські операції з товарно-матеріальними цінностями, ввезеними на територію України із закордону, фактично реалізовують їх на території України за готівкові кошти, отримуючи при цьому дохід від реалізації за готівку, який не відображається в податковому та бухгалтерському обліку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ). Офіційно по податковому та бухгалтерському обліку відображаються нікчемні фінансово-господарські операції, які свідчать про нібито реалізацію ввезених на територію України товарно-матеріальних цінностей підприємствам з ознаками фіктивності, в т.ч. на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( код за ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Зазначені обставини порушують ст.185, ст.187,ст.188 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), що призвело до заниження нарахування та сплати податку на додану вартість в розмірі 8 735 890,38 грн., в т. ч. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на суму 5 498 624,30 грн. ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » - 235 452,41 грн. ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » - 1 252 115,10 грн. ПДВ, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - 1 749 698,57 грн.
Описана злочинна діяльність ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та службових осіб підприємств, що входять до групи компаній « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка полягає фактично в «реконвертації» грошових коштів (отримання безготівкових коштів на поточні рахунки підконтрольних підприємств від підприємств-вигодонабувачів, взамін передача готівкових коштів представникам підприємств, за мінусом плати, що стягувалась за проведення незаконної безтоварної операції), призвела до незаконного збагачення останнього та акумулювання здобутих злочинним шляхом готівкових коштів.
Разом з тим, вказані особи організували ввезення на територію України товарів, які на даний час заборонені. Так, зокрема, частина товарів надходить з порушеннями митного та податкового законодавства з використанням підробних ветеринарних сертифікатів виробників Бразилії. Відповідно до документів м'ясопродукти від виробників Бразилії (ввіз яких на територію України на даний час заборонений) слідують транзитом до Молдови, в адресу нібито підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 », однак не перетинаючи кордон з Молдовою фактично розміщуються на складах Групи компаній Імперіал, що розташовані у м. Києві та
м. Херсоні, звідки і проводиться їх реалізація за готівку на території України. Вказані фінансові операції не відображаються у податковій звітності.
Під час проведення слідчих дій в офісному приміщенні Одеського філіалу ГК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » встановлено печатку нерезидента ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (Молдова), що свідчить про підготовку підроблених документів для подання до митних органів
З урахуванням того, що митне оформлення ввезення/вивезення товарів на територію України, в тому числі в режимі транзиту підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (дані з печатки ІНФОРМАЦІЯ_10 проводилось службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_11 , виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у їх володінні та були складені за наслідком ввезення/вивезення товарів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », з метою встановлення обставин, які мають значення для розслідування кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України, після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Вважаю за можливе розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, до яких просить надати доступ слідчий.
Розглянувши дане клопотання, долучені до нього матеріали, прихожу до висновку про необхідність задоволення даного клопотання, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи викладене, перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, прихожу до висновку про необхідність задоволення клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, суд -
Клопотання задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до речей і документів старшому слідчому з ОВС Слідчого управління фінансових розслідувань Міжрегіонального Головного управління Міністерства доходів і зборів України - Центрального офісу з обслуговування великих платників ОСОБА_9 , які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 , за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: вантажно-митних декларацій та супутніх документів, які подавались для митного оформлення в режимі ввезення/вивезення товарів, в тому числі в режиму транзиту підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ), в період 01.01.2013 по 22.09.2014.
Документи надати в оригіналах і повному обсязі.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва протягом п'яти діб з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1