Постанова від 31.08.2015 по справі 760/13194/15-а

Провадження №2-а-/760/526/15

в справі №760/13194/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2015 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Шереметьєвої Л. А.

при секретарі - Носачову А.К.

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом і просить визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру раніше нарахованої їй пенсії шляхом зменшення відсотку розрахунку пенсії від складових заробітної плати, та зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії у розмірі 87% складових заробітної плати, які включені у довідку Головного фінансового Управління від 15 вересня 2011 року №048-6-2-23/67 на підставі Постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 03 березня 2015 року.

Посилається в позові на те, що з 21 вересня 2011 року перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою Солом»янського районного суду м. Києва від 03 березня 2015 року зобов»язано відповідача перерахувати та виплатити їй пенсію з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення питання соціально-побутових питань, грошової винагороди за вислугу років та компенсації за невикористану відпустку за період з 21 липня 2014 року по 03 березня 2015 року та вживати дій для подальшої виплати пенсії з врахуванням цих складових.

02 червня 2015 року вона звернулася до відповідача за отриманням н інформації про виконання зазначеної постанови.

Листом від 01.07.2015 року відповідач повідомив, що розрахунок пенсії був здійснений за новою редакцією закону та встановлений інший відсоток пенсії, а саме: у розмірі 70% замість 87%, який був визначений відповідачем на час призначення пенсії 21.09.2011 року.

Вважає зменшення розрахунку пенсії незаконною та просить задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала.

Посилалася на те, що на момент призначення пенсії позивачці її відсоток складав 87% від заробітної плати.

Постановою Солом'янського районного суду від 03 березня 2015 року Управління було зобов'язане здійснити перерахунок пенсії з врахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди за вислугу років та компенсації за не використану відпустку за період 21 липня 2014 року по 03 березня 2015 року та вжити дій для подальшої виплати пенсії.

Зазначила, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 було внесено зміни до Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки за рішенням суду перерахунок пенсії мав бути здійснений з 21 липня 2014 року тому, обчислення пенсії було проведено з розрахунку 70% заробітної плати.

Враховуючи викладене вище, просить у позові відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи,суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 21 вересня 2011 року позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 03 березня 2015 року відповідача було зобов'язано перерахувати та виплатити позивачці пенсію з врахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення питання соціально-побутових питань, грошової винагороди за вислугу років та компенсації за невикористану відпустку за період з 21 липня 2014 року по 03 березня 2015 року та вживати дій для подальшої виплати пенсії з врахуванням даних складових.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2015 року Постанова Солом'янського районного суду м. Києва від 03 березня 2015 року залишена без змін та набрала законної сили.

/а.с.17; 19 /

З листа відповідача на звернення позивачки від 01 липня 2015 року вбачається, що розрахунок її пенсії на виконання рішення суду був здійснений за новою редакцією ст. 37 Закону України «Про державну службу», та встановлений інший відсоток пенсії - 70% замість 87%, який був визначений відповідачем на час призначення їй пенсії 21 вересня 2011 року.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожен рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно п. п. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» керівникам надається право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при надані щорічної відпустки, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Пунктом 4 передбачено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З довідок про складові заробітної плати № 28, 29, та 30 від 14 січня 2015 року також вбачається, що на всі виплати, включені в неї, в тому числі матеріальну допомогу, грошову винагороду та різницю в окладах за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої до цього часу не змінювалися.

При перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися саме норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому доводи позивача, проте що відповідач може порушити процедуру здійснення перерахунку пенсії визначену постановою суду. є безпідставними.

Посилання на статтю 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються насамперед порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституцій права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 № 21-445а13 (номер в ЄДРСР 36475603), яка у відповідності до положень ст. 244-2 КАС України, є обов'язковою для застосування.

Статтями 21, 105, 162 КАС України визначено, що адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.

Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

В той же ж час, до повноважень суду не належить здійснення встановлення (нарахування, перерахування) відсоткового розміру перерахунку пенсії, тому що державою віднесені ці повноваження до компетенції Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва, а суд не може перебирати на себе функції вищевказаної установи та визначити (призначити) розмір відсотків при призначенні пенсії.

Таким чином, здійснення перерахунку пенсії у певному відсотковому відношенні є обов'язком Пенсійного фонду України, а у разі не згоди з таким перерахуванням (нарахуванням) позивач має право звернутися до суду та оскаржити таке нарахування.

Виходячи з викладеного вище правового обгрунтування суд не приймає до уваги заперечення представника відповідача в судовому засіданні.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд не приймає до уваги заперечення відповідача.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України №21-430а11 від 20 лютого 2012 року, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.

Враховуючи викладене вище, керуючись ст. ст. 2, 5-11, 19, 69-72, 94, 158-163 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суддя

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 розрахунок пенсії у розмірі 87% складових заробітної плати, які включені у довідку Головного фінансового Управління від 15 вересня 2011 року №048-6-2-23/67,відповідно до постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 03 березня 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані з розглядом справи, а саме: судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп..

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення або отримання до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд.

Суддя: