Постанова від 26.08.2015 по справі 755/12455/15-а

Справа № 755/12455/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" серпня 2015 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Чех Н.А.

з участю секретаря - Кузьменко А.М.,

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що він звільнений зі служби, яку проходив в органах внутрішніх справ, та перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років з 26.12.2014 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Проте, при обчисленні пенсії в розрахунок не включено суми одноразових видів грошового забезпечення, отримані за 24 останні календарні місці служби підряд перед звільненням, з яких сплачено ЄСВ, що призвело до заниження розміру пенсії. Зокрема, не враховано суми матеріальної допомоги в розмірі 7 345,75 грн. та 12 407,75 грн., отримані ним в 2013 та 2014 роках. З цих сум сплачено ЄСВ у повному обсязі, що підтверджується довідками про доходи МВС від 10.06.2015 року № 593 та від 18.02.2015 року № 187. Вказані документи були надані відповідачу для здійснення перерахунку пенсії. Однак, на момент подачі позову до суду, відповіді він не отримав.

В судовому засіданні позивач підтримав усі обставини викладені в позовній заяві, позовні вимоги, просив їх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав викладених в письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права позивача визначені та закріплені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановлено у суді, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В лютому та червні 2015 року МВС України видано довідки про доходи позивача, однак при обчисленні пенсії позивачу відповідачем не було враховано суми одноразових видів грошового забезпечення.

Позивач є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ, та з 26.12.2014 року йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з преамбулою Закону №1058-ІУ зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону, а частиною першою ст.113 цього закону передбачено, що Держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Дію Закону №1058-ІV поширено на військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу (пункт 17 ст. 11 Закону №1058-ІV). Військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу також є платниками єдиного внеску (п. 9 частини першої ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Частиною першою ст. 66 Закону України від 05.11.1991 №1788- XII «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону №1058-IV нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку, виплат, доходу.

Відповідно до п. 1 постанови КМ України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з п. 2.16 розділу II (Грошове забезпечення) Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 № 499 який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 205/14896, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога для оздоровлення входять до складу грошового забезпечення. З сум матеріальної допомоги справляється ЄСВ.

Згідно зі ст. 1-1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до частини третьої ст. 43 Закону № 2262- XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм суми виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні враховуватися в грошове забезпечення для обчислення пенсії, незалежно від того, чи це суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення які мали постійний характер (виплачувалися щомісячно), чи це суми додаткових видів грошового забезпечення які мали одноразовий характер (матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань).

Дана позиція підтверджується рішенням Верховного суду України в постанові від 10.03.2015 у справі № 21-70а15, який за здійсненим аналізом норм матеріального права зазначив, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 11, 17, 71, 158-163, 186, 244-2 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 в частині не включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, матеріальної допомоги (матеріальна допомого для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань) на загальну суму 19 753,5 грн., з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія зазначених вище його додаткових видів (сум матеріальної допомоги (матеріальна допомого для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань)) на загальну суму 19 753,5 грн. з 26 грудня 2014 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня оголошення постанови в повному обсязі, а учасниками судового розгляду, які не були присутні у судовому засіданні протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: