Постанова від 26.08.2015 по справі 803/1916/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2015 року Справа № 803/1916/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_2 справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Публічне акціонерне товариство «Український інноваційний банк» в особі ОСОБА_2 Центрального відділення Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - позивач, ДП «Волинський облавтодор») звернулось з позовом ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач, ОСОБА_2 ОДПІ), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Публічне акціонерне товариство «Український інноваційний банк» в особі ОСОБА_2 Центрального відділення Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» (далі - ПАТ «Укрінбанк»), в якому просить з урахуванням уточнених позовних вимог визнати протиправними дії ОСОБА_2 ОДПІ щодо зупинення видаткових операцій на усіх банківських рахунках позивача, в тому числі на рахунку №26047220031001 в ПАТ «Укрінбанк», та скасувати зупинення видаткових операцій на всіх рахунках ДП «Волинський облавтодор», в тому числі на рахунку №26047220031001 в ПАТ «Укрінбанк».

В обгрунтування позовних вимог вказує на те, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14.11.2014 року у справі №803/2342/14, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.03.2015 року, зупинено видаткові операції на рахунках ДП «Волинський облавтодор» до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Для зупинення видаткових операцій на рахунках позивача ОСОБА_2 ОДПІ було скеровано постанову суду до всіх банків, які обслуговують ДП «Волинський облавтодор», в тому числі і до ПАТ «Укрінбанк». Підприємство зазначає, що згідно вимог п.91.4 ст.94 ПК України строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців. Відтак, за твердженням позивача, двохмісячний строк зупинення видаткових операцій за постановою суду від 14.11.2014 року сплив. Крім того, зазначає, що рахунок ДП «Волинський облавтодор» №26047220031001, відкритий в ПАТ «Укрінбанк», є рахунком, на який зараховуються цільові кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Зазначені кошти згідно вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не можуть спрямовуватись на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону. За таких обставин просить визнати протиправними дії податкового органу щодо зупинення видаткових операцій по рахунках підприємства в усіх банках та скасувати зазначене зупинення.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

В поданих суду письмових запереченнях та в судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнав та зазначив, що податковий орган правомірно зупинив видаткові операції по рахунках ДП «Волинський облавтодор», оскільки постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою до виконання в силу положень ст.255 КАС України. Крім того, вказує на те, що ОСОБА_2 ОДПІ є розпорядником інформації про відкриті рахунки платників податків у банках, однак інформація про призначення рахунків відсутня. Разом з тим, ПАТ «Укрінбанк», володіючи інформацією про спеціальний режим рахунку, відкритого ДП «Волинський облавтодор» для зарахування коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, мав право відмовити податковому органу у прийнятті постанови суду про зупинення видаткових операцій. Також зазначає, що ОСОБА_2 ОДПІ не є тим органом, який повноважний зупиняти видаткові операції, оскільки таким органом є банк, відтак просить в позові відмовити.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14.11.2014 року у справі №803/2342/14, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.03.2015 року, зупинено видаткові операції на рахунках ДП «Волинський облавтодор» до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі (а.с.36-40).

Вказана постанова суду була скерована ОСОБА_2 ОДПІ для виконання в банки, які обслуговують ДП «Волинський облавтодор», в тому числі і в ПАТ «Укрінбанк» згідно супровідного листа від 18.05.2015 року за вих.№7639/10/03-18-23 (а.с.41).

З довідки від 12.03.2014 року №155, виданої ОСОБА_2 Центральним відділенням ПАТ «Укрінбанк», вбачається, що відкритий ДП «Волинський облавтодор» у даному відділення рахунок №260472200311001 є окремим поточним рахунком для зарахуванням страхових коштів (а.с.6). Зазначена обставина підтверджується також листами ОСОБА_2 міської виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - ОСОБА_2 міська виконавча дирекція ВОВ ФСС з ТВП) від 03.06.2015 року за №02-28/414, адресованому ОСОБА_2 ОДПІ, та від 03.06.2015 року за №02-28/415, адресованому ПАТ «Укрінбанк», у яких зазначалось про відсутність правових підстав для арешту рахунку №260472200311001, так як останній є окремим поточним рахунком для зарахування матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам (а.с.44-45).

Позивач звертався до ОСОБА_2 ОДПІ з листом від 05.06.2015 року за №826, у якому просив відновити видаткові операції на поточному рахунку №260472200311001, відкритому в ЛЦВ ПАТ «Укрінбанк», який використовується підприємством для зарахуванням страхових коштів, що відповідач листом від 03.07.2015 року №10758/10/03-18-23 повідомив, що відновлення таких операцій можливе за рішенням органу, який їх зупиняв, в даному випадку судом (а.с.8-9).

Крім того, ПАТ «Укрінбанк» у листі від 12.06.2015 року №225, адресованому ОСОБА_2 міській виконавчій дирекції ВОВ ФСС з ТВП, повідомив, що поновлення видаткових операцій за рахунком клієнта у відповідності до вимог Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року №22, здійснюється за рішенням податкового керуючого або суду (а.с.47).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

За змістом частини першої статті 4 цього Закону Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно частини другої статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.

Страхувальник-роботодавець, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Кошти Фонду, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

Аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що арешт коштів шляхом зупинення видаткових операцій на рахунку в банку, який відкритий для зарахування страхових коштів, порушує право застрахованих осіб на отримання належного їм матеріального забезпечення та соціальних послуг. Водночас законодавець чітко передбачив, що страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що зупинення видаткових операцій на рахунку №26047220031001, відкритому в ЛЦВ ПАТ «Укрінбанк» для зарахування страхових коштів ДП «Волинський облавтодор», суперечить нормам ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», порушує право застрахованих осіб, що працюють на даному підприємстві, на отримання належного їм матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Як передбачає абзац другий пункту 1.17 Інструкції Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року №22 (далі - Інструкція), банк здійснює зупинення видаткових операцій за рахунками клієнтів на підставі рішення суду, яке винесене за зверненням органу державної податкової служби і надійшло до банку безпосередньо від суду або органу державної податкової служби після отримання рішення суду. Банк здійснює поновлення видаткових операцій за рахунком клієнта на підставі рішення податкового керуючого або суду.

Аналізуючи положення Інструкції, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ДП «Волинський облавтодор» в частині поновлення видаткових операцій на рахунку №26047220031001, відкритому в ЛЦВ ПАТ «Укрінбанк» для зарахування страхових коштів позивача.

Водночас суд не вбачає правових підстав для задоволення позовної вимоги про поновлення видаткових операцій на всіх інших рахунках ДП «Волинський облавтодор» з огляду на таке.

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

В силу вимог пункту 89.4 цієї ж статті Кодексу у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.

У той же час у відповідності до положень пункту 91.4 статті 91 ПК України встановлено строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, не більше двох місяців.

Системний правовий аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що спеціальною нормою, яка визначає правові наслідки у разі невиконання платником вимоги податкового керуючого саме щодо для здійснення опису майна у податкову заставу та подання документів для такого опису є підпункт 89.4 статті 89 ПК України, тоді як підпункт 91.4 статті 91 названого Кодексу поширюється на випадки невиконання платником інших вимог податкового керуючого.

Виходячи з принципу превалювання спеціальної норми над загальною, відповідно до якого загальні норми можуть бути застосовані лише щодо питань неврегульованих спеціальною нормою права, суд зазначає, що двомісячний строк зупинення видаткових операцій на рахунках ДП «Волинський облавтодор» в даному випадку застосуванню не підлягає, оскільки за правилами підпункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків діє до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі, що і було визначено судом у постанові від 14.11.2014 року.

Доказів складення акта опису майна ДП «Волинський облавтодор» у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, позивач суду не надав, як і не надав доказів погашення податкового боргу, відтак правові підстави для поновлення видаткових операцій на рахунках останнього відсутні.

Крім того, суд вважає безпідставною та такою, що не підлягає до задоволення, позовну вимогу ДП «Волинський облавтодор» про визнання протиправними дій ОСОБА_2 ОДПІ щодо зупинення видаткових операцій на всіх банківських рахунках позивача, в тому числі і на рахунку №26047220031001 в ПАТ «Укрінбанк», з врахуванням наступного.

Згідно частини першої статті 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Як встановлено судом, зупинення видаткових операцій на рахунках ДП «Волинський облавтодор» відбулось за рішенням суду, яке набрало законної сили. Скерування ОСОБА_2 ОДПІ постанови суду від 14.11.2014 року на виконання банкам здійснено у відповідності до вимог п.1.17 Інструкції, відтак такі дії податкового органу є правомірними.

Щодо тверджень позивача про безпідставне скерування ОСОБА_2 ОДПІ постанови суду до ПАТ «Укрінбанк», в якому відкритий рахунок для зарахування страхових коштів, то слід відмітити, що за приписами підпункту 20.1.32 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.

Отже, ПК України визначає обмеження щодо зупинення видаткових операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу, водночас положення чинного законодавства не містять винятків щодо неможливості арешту окремого рахунку по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

За таких обставин дії податкового органу щодо скерування постанови суду про зупинення видаткових операцій на рахунку ДП «Волинський облавтодор» в ПАТ «Укрінбанк» є правомірними, водночас з врахуванням спеціального режиму зазначеного рахунку, суд дійшов висновку про відновлення порушеного права позивача на використання страхових коштів, що обліковуються на поточному рахунку в ПАТ «Укрінбанк», шляхом прийняття постанови про поновлення видаткових операцій на даному рахунку.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Відновити видаткові операції на рахунку №26047220031001, відритому в ОСОБА_2 Центральному відділенні Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» для зарахування страхових коштів Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

ОСОБА_4Плахтій

Постанова в повному обсязі складена 31 серпня 2015 року.