Постанова від 07.02.2012 по справі 2а-0770/466/12

Cправа № 2a-0770/466/12

Ряд стат. звіту № 3.3

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2012 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Рейті С. І.

при секретарі судового засідання -Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 19.01.2012 року)

відповідач: ОСОБА_2 Насірхан

перекладач: Джаміль Саміль Джаміль

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до ОСОБА_2 Насірхан про примусове видворення, -

ВСТАНОВИВ:

у відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 7 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 8 лютого 2012 року.

Позивач, Мукачівський прикордонний загін, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 Насірхан (громадянина ОСОБА_3), яким просить затримати та примусово видворити його за межі території України.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач 4 лютого 2012 року був затриманий у складі групи осіб в прикордонній смузі на відстані 2000 метрів від лінії державного кордону за спробу незаконного перетину державного кордону із України в Угорщину. Дана спроба перетину кордону є повторною, оскільки затримувався 20 вересня 2011 року за спробу незаконного перетину державного кордону із України в Словаччину. Однак, оскільки на час затримання 20 вересня 2011 року відповідач перебував у процедурі оскарження рішення управління міграційної служби про відмову в отриманні статусу біженця -він був направлений по місцю реєстрації в м. Одеса (згідно повідомлення Одеського окружного адміністративного суду - всі адміністративні позови за позовом ОСОБА_2 Насірхан розглянуті судом (залишені без розгляду), та рішення набрали законної сили). 4 лютого 2012 року Мукачівським прикордонним загоном прийнято рішення про примусове повернення, яке відповідачем не виконано та не може бути виконано в зв'язку з відсутністю документів та грошей, в зв'язку з чим просить позов задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги та в зв'язку зі зміною законодавства (згідно ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI), просить суд примусово видворити ОСОБА_2 Насірхан за межі території України.

В судовому засіданні відповідач позовні вимоги визнав частково (стосовно обставин наведених у позовній заяві щодо повторності затримання за спробу незаконного перетину державного кордону та щодо неможливості добровільно покинути території України в зв'язку з відсутністю документів та грошей), однак, просить суд залишити його на території України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі, виходячи з наступного:

20 вересня 2011 року ОСОБА_2 Насерхан затриманий за спробу незаконного (поза пунктом пропуску) перетину державного кордону у складі групи осіб із України в Словаччину, що підтверджується протоколом про адміністративне затримання від 20.09.2011 року.

Під час проведення фільтраційно-перевірочних заходів встановлено, що у відповідача наявна довідка, з чого вбачається, що він звертався до міграційної служби в Одеській області з заявою про надання статусу біженця та він був направлений до місця тимчасової реєстрації в м. Одеса (згідно наявної в матеріалах справи копії листа Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2012 року за № 01.02-4039/2012, до суду надходили позовні заяви ОСОБА_2 Насерхан до Державного комітету України у справах національностей та релігій про визнання нечинними рішень про відмову у наданні статусу біженця (справи №2а/9562/10/1570, №2а/11860/10/1570, №2а/1570/2812/2012, №2а/1570/4293/2012) та всі зазначені позовні заяви залишено без розгляду).

4 лютого 2012 року ОСОБА_4 був затриманий за спробу незаконного (поза пунктом пропуску) перетину державного кордону у складі групи осіб із України в Угорщину, що підтверджується протоколом про адміністративне затримання від 04.02.2012 року. 6 лютого 2012 року на адресу Мукачівського прикордонного загону від Чопського прикордонного загону направлено копію довідки міграційної служби, виданої на ім'я ОСОБА_2 Насерхан, чим було встановлено, що особа яка назвалась ОСОБА_4 фактично є ОСОБА_2 Насерхан (постанова Мукачівського прикордонного загону про уточнення анкетних даних від 06.02.2012 року).

4 лютого 2012 року тимчасово виконуючим обов'язки начальника Мукачівського прикордонного загону ОСОБА_5 прийнято рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства, згідно якого вирішив примусово повернути за межі території України ОСОБА_4 (він же - ОСОБА_2 Насерхан, згідно постанови Мукачівського прикордонного загону про уточнення анкетних даних від 06.02.2012 року) та зобов'язано покинути території України в строк до 6 лютого 2012 року.

Згідно з п.44 Постанови КМ України "Про правила в'їзду в Україну іноземних громадян, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію" від 29.12.1995 року за № 1074, іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI (діє з 26.12.2011 року, далі -Закон 3773), центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Відповідно до ч. 5 ст. 30 Закону 3773, рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.

Судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що у відповідача законна підстава для знаходження на території України відсутня, внаслідок власної недобросовісної правової поведінки жодних дій на набуття такої підстави відповідач не вчинив, наміру дотримуватись вимог національного законодавства України і залишати територію України він не має, і тому підлягає примусовому видворенню з України. Крім того, ст. 4 Закону 3773 визначені підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, однак, суду, при розгляді даної справи, жодних підстав, які визначені в наведеній статті, відповідачем не надано. Судом встановлено, що відповідач переслідує мету незаконно залишитись на території України, працевлаштуватись на території України не має можливості, документів та коштів для повернення на батьківщину не має. Дії відповідача можуть загрожувати національним інтересам безпеки України, охорони громадського порядку та правам і законним інтересам громадян України та інших осіб, які проживають в Україні.

За наведених обставин, враховуючи те, що відповідач не покинув територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення, відсутність у відповідача документів необхідних для добровільного виїзду, що підтверджується протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей та документів від 04.02.2012 року, відсутність на території України родичів, а також спроба неодноразового незаконного перетинання державного корону України -позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають матеріалам справи та вимогам закону та слід задовольнити позов та примусово видворити ОСОБА_2 Насерхан за межі території України.

Відповідно до наказу МВС України "Про затвердження положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні" від 16.10.2007 року № 390 (зареєстроване в Мінюсті України 14.11.2007 року за № 1268-14535) адміністративне видворення в примусовому порядку передбачає затримання іноземців, оформлення перебування примусового виселення, за необхідності примусового тримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, подальше супроводження (конвоювання) затриманого до контрольно-пропускного пункту через державний кордон України.

Частиною 3 ст. 30 Закону 7337 встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення (передбаченого ч. 1 цієї статті, тобто, рішення суд про примусове видворення з України іноземця та особи без громадянства) з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Строк перебування у пунктах тимчасового перебування передбачений ч. 4 ст. 30 Закону 7337, згідно якої - іноземці та особи без громадянства перебувають у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, протягом строку, необхідного для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як дванадцять місяців.

Виходячи з аналізу наведених правових норм, адміністративний суд виносить постанову про примусове видворення з України іноземця та особи без громадянства (якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення) згідно ч. 1 ст. 30 Закону 7337, та на підставі постанови адміністративного суду про примусове видворення органи, що визначені ч. 3 цієї статті та в порядку, встановленому ч. 4 цієї статті -розміщують осіб, примусово видворенних за постановою суду, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, крім того, нормами матеріального права (Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI, який діє з 26.12.2011 року) не передбачено повноваження адміністративного суду щодо затримання іноземців для підготовки їх видворення (що було передбачено ст. 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 04.02.1994 року № 3929-XII, що втратив чинність згідно від Закону України від 22.09.2011 № 3773-VI).

Керуючись ст. ст. 17, 71, 160, 163, 183 -5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до ОСОБА_2 Насірхан про примусове видворення - задовольнити повністю.

2. Примусово видворити громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 Насірхан, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України

3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суду протягом п'яти днів з дня проголошення.

Суддя С.І. Рейті