24 січня 2011 р. Справа № 37846/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача - ОСОБА_1,
суддів - Багрій В.М., Старунський Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації на постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 07 серпня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Управління праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації про стягнення грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
12 травня 2008 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, 14 травня 2008 року ОСОБА_4, ОСОБА_5, 19 травня 2008 року ОСОБА_6, 21 травня 2008 року ОСОБА_7, 26 травня 2008 року ОСОБА_8 звернулися до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації про перерахунок та виплату щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2007 року, ОСОБА_3 за 2007 рік, ОСОБА_4 за період з квітня 2007 року по грудень 2007 року, ОСОБА_5 за період з червня 2007 року по грудень 2007 року, ОСОБА_6 за 2007 рік, ОСОБА_7 за ОСОБА_9 за період з квітня 2007 року по грудень 2007 року та за ОСОБА_10 за період з вересня по грудень 2007 року, ОСОБА_8 за 2007 рік, покликаючись на те, що вони мають право на отримання грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Постановою Полонського районного суду Хмельницької області від 07 серпня 2008 року в справі № 2а-1766/08 позов задоволено частково. Постановлено стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на користь ОСОБА_2 в сумі 2284,54грн., ОСОБА_3 в сумі 2986,19грн., ОСОБА_4 в сумі 2652,22грн., ОСОБА_5 в сумі 2529,40грн., ОСОБА_6 в сумі 2848,86грн., ОСОБА_7 в сумі 3972,17грн., ОСОБА_8 в сумі 2652,22грн.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, його оскаржило Управління праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації. В апеляційній скарзі просить скасувати оскаржувану постанову та винести нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. В обгрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що, відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в тій частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». З огляду на це Управління не може змінити видатки держави, затверджені державним бюджетом, оскільки це є прямим порушенням Конституції та чинного законодавства.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів. Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню підлягає частково.
Задовольняючи частково позовні вимоги позивачам, суд виходив з того, що позивачі, як особи, які здійснюють догляд за дітьми ОСОБА_2 за ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 за ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4 за ОСОБА_13 10 серпня 2006 року, ОСОБА_5 за ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6 за ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_7 за ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_8 за ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_7 до досягнення ними трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» мають право на одержання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше встановленого законом прожиткового мінімуму.
Безспірно встановлено, що позивачі здійснюють догляд за дітьми ОСОБА_2 за ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3 за ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4 за ОСОБА_13 10 серпня 2006 року, ОСОБА_5 за ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6 за ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_7 за ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_8 за ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_7 до досягнення ними трирічного віку, та відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми, у редакції, що була чинною на час виникнення та існування спірних правовідносин у 2007 році, мали право на отримання щомісячної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Рішенням Конституційного ОСОБА_15 України від 09 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п. 7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» про зупинення на 2007 рік дії вищевказаної ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», із вказівкою на те, що дане рішення Конституційного ОСОБА_15 України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_7 за ОСОБА_9 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за ОСОБА_10 за період з 01 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року в частині щодо виплати їй недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Покликання апелянта на відсутність бюджетного фінансування у 2007 році передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмірів щомісячної допомоги, як на причину невиконання державою взятих на себе зобов'язань, до уваги колегією суддів не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судом апеляційної інстанції постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене, оскільки постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, то апеляційна скарга підлягаєь до задоволення, а оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову.
Керуючись ст. 195, ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації - задоволити, а постанову Полонського районного суду Хмельницької області від 07 серпня 2008 року в справі № 2а-1766/08 - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Управління праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації про стягнення грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задоволити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Полонської районної державної адміністрації провести нарахування і виплату щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною на користь ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, ОСОБА_7 за ОСОБА_9 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за ОСОБА_10 за період з 01 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та виплачених сум.
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя С.І. Богаченко
Суддя В.М. Багрій
Суддя Д.М. Старунський