83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
28.09.09 р. Справа № 29/204пд
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді ДжартиВ.В., суддів Левшиної Г.В., Курило Г.Є.
при секретарі судового засідання Косенко Ю.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
За позовом: Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк в особі виробничої одиниці „Харцизьктепломережа” м. Харцизьк
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Харцизька житлово-будівельна компанія” м. Харцизьк
Предмет спору: зобов'язання укласти договір про умови надання послуг з централізованого опалення та постачанні гарячої води в редакції позивача.
За участю
Представників сторін:
від позивача: Дерев”яненко О.Г., Антофій М.О., довіреності
від відповідача: Сюльгін Д.В., довіреність
В судовому засіданні 16.09.2009 р. оголошувалась перерва до 28.09.2009 р., згідно зі ст. 77 ГПК України.
Позивач, Обласне комунальне підприємство „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк в особі виробничої одиниці „Харцизьктепломережа” м. Харцизьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю „Харцизька житлово-будівельна компанія” м. Харцизьк, про зобов'язання укласти договір про умови надання послуг з централізованого опалення та постачанні гарячої води в редакції позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на проект договору про умови надання послуг з централізованого опалення та постачанні гарячої води від 07.08.2008 р., рішення виконавчого комітету Харцизької міської ради № 558 від 06.08.2008 р. „Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг”, лист № 975 від 25.05.2009 р.
Відповідач надав відзив від 03.08.09, яким заперечує проти позову. Зазначає, що житловий фонд міста Харцизька на балансі у ТОВ „ХЖБК” не знаходиться. Рішенням виконкому Харцизької міської ради від 06.08.08 № 558 підприємство відповідача визнано лише виконувачем послуг з утримання житла, централізованого тепло-, водопостачання та водовідведення по місту Харцизьк, й внутрішньобудинкові мережі на своєму балансі також не утримує. Пояснив, що балансоутримувачем усього житлового фонду м. Харцизька є комунальне підприємство „Міська служба єдиного замовника”, а власником - територіальна громада м. Харцизька в особі Харцизької міської ради. У зв'язку з наведеним, позовні вимоги позивача вважає безпідставними та необґрунтованими.
Відповідно до довідки Управління державної реєстрації Донецької міської ради від 26.06.09, яка направлена до господарського суду за запитом, Товариство з обмеженою відповідальністю „Харцизька житлово-будівельна компанія” м. Харцизьк (Ідентифікаційний код 35078772) на момент розгляду справи значиться у держреєстрі як юридична особа.
Ухвалою суду від 11.08.09 заступником голови господарського суду Донецької області було продовжено строк розгляду справи на один місяць, відповідно до ст. 69 ГПК України.
Ухвалами суду від 20.08.09,08.09.09, в порядку ст. 30 ГПК України, було викликано до судового засідання для дачі пояснень посадову особу - представника КП „Міська служба єдиного замовника” м. Харцизьк та Харцизької міської ради м. Харцизьк.
Представник КП „Міська служба єдиного замовника” надав письмові пояснення від 15.09.09 по справі. Зазначив, що рішеннями виконавчого комітету Харцизької міської ради від 03.10.08 № 675, 06.08.08 № 559 житловий фонд м. Харцизька передано на обслуговування ТОВ „Харцизька житлово-будівельна компанія”. Свої функції з технічного обслуговування житлового фонду м. Харцизька ТОВ „ХЖБК” виконує відповідно до трьохсторонніх договорів № 154 від 01.08.08, № 325 від 04.10.07, що укладені між Харцизькою міською радою, КП „Міська служба єдиного замовника” та ТОВ „ХЖБК”. У зв'язку з наведеним, позов вважає безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.
Представник Харцизької міської ради надав письмові пояснення від 15.09.09 по справі. Зазначив, що .взаємовідносини між теплопостачальними організаціями та споживачами теплової енергії регулюються Правилами користування тепловою енергією. Користування тепловою енергією допускається лише на підставі договору купівлі-продажу теплової енергії між споживачем і теплопостачальною організацією, про що йдеться у п. 4 цих Правил.
Розпорядженням заступника голови господарського суду Донецької області від 16.09.2009 р. справу призначено на розгляд колегіально у складі головуючого судді Джарти В.В., суддів Левшиної Г.В., Курило Г.Є.
Заслухавши у судовому засіданні представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд встановив:
25.05.2009 р. Обласне комунальне підприємство „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк в особі виробничої одиниці „Харцизьктепломережа” супровідним листом № 975 направило Товариству з обмеженою відповідальністю “Харцизька житлово-будівельна компанія” два примірника проекту договору про надання послуг з централізованого опалення та поставку гарячої води населенню.
Вказаний проект договору відповідачем не підписаний до теперішнього часу, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом щодо зобов'язання відповідача укласти договір на запропонованих ним умовах.
Відповідно до приписів ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Укладання господарського договору є обов'язковим лише для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання кого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених Законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору для певних категорій суб'єктів господарювання, чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. При цьому, при укладанні господарських договорів, зміст договору визначається на основі, зокрема: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечить законодавству, типовому договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Централізоване постачання гарячої та холодної води за змістом ст.ст. 1, 13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” є одним із видів комунальних послуг.
Згідно ст.ст. 19, 22, 24 Закону України “Про теплопостачання”, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, при цьому таке зобов'язання покладено на виробника.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про теплопостачання” балансоутримувач (будинку, групи будинків, житлового комплексу) - власник відповідного майна або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно і уклала договір купівлі-продажу теплової енергії з теплогенеруючою або теплопостачальною організацією, а також договори на надання житлово-комунальних послуг з кінцевими споживачами.
Стаття 24 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” встановлює права та обов'язки балансоутримувача. Так, згідно п. 1 ст. 24 даного Закону балансоутримувач має право:
1) здійснювати функції утримання на балансі переданого йому за договором з власником майна та управляти їм чи передавати за договором повністю або частково функції управління управителю;
2) визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту майна;
3) укладати договори на надання житлово-комунальних послуг;
4) приймати рішення щодо використання коштів на виконання капітального та поточного ремонтів;
5) здійснювати господарську діяльність у порядку, визначеному законом;
6) звертатися до суду про звернення стягнення на майно осіб, які відмовляються оплачувати рахунки за споживання житлово-комунальних послуг або відшкодовувати завдані збитки майну, що перебуває в нього на балансі.
Балансоутримувач зобов'язаний (п. 2 ст. 24 даного Закону):
1) укладати договір з власником (співвласниками) на утримання на балансі відповідного майна;
2) утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками);
3) вести бухгалтерську, статистичну та іншу, передбачену законодавством, звітність відповідно до законодавства;
4) забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном;
5) забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил;
6) забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
Згідно матеріалів справи, позивач є виробником теплової енергії (п. 4.1 Статуту та п. 2.1 Положення).
Статтею 7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг.
Рішенням виконавчої комітету Харцизької міської ради № 558 від 06.08.2008 р. „Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг” визначено ТОВ „Харцизька житлово-будівельна компанія” виконувачем послуг з утримання житла, централізованого тепло-, водопостачання та водовідведення по м. Харцизьк та зобов'язано забезпечити: укладення договорів з мешканцями багатоквартирних будинків, укладення договорів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, постачання у багатоквартирні будинки послуг з централізованого опалення, гарячого та холодного водопостачання, водовідведення.
Рішенням виконавчої комітету Харцизької міської ради № 104 від 18.02.2004 р. „Про прийняття на баланс і технічне обслуговування житлового фонду від ВАТ „Харцизький трубний завод” Державне комунальне підприємство „Служба єдиного замовника” прийняло на баланс житловий фонд, прийнятий від ВАТ „Харцизький трубний завод”. Пунктом 1.2 цього рішення зобов'язано ДКП „СЕЗ” укласти договори на технічне обслуговування вищеназваного житлового фонду.
Приписами ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначено що, якщо балансоутримувач не є виконавцем послуг, він повинен укласти вказаний договір з іншими виконавцями. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Відповідно до ст. 24 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” балансоутримувач має право укладати договори на надання житлово-комунальних послуг.
Згідно до приписів ст. 19 Закону України “Про теплопостачання” теплогенеруюча організація має право постачати вироблену теплову енергію безпосередньо споживачу згідно з договором купівлі-продажу.
Оскільки Обласне комунальне підприємство „Донецьктеплокомуненерго” є теплогенеруючою організацією та виконавцем послуг з постачання теплової енергії, то і договір повинен укладатися з балансоутримувачем житлового фонду.
З огляду на вище викладене, суд відмовляє у задоволенні позову Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк в особі виробничої одиниці „Харцизьктепломережа” м. Харцизьк щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю „Харцизька житлово-будівельна компанія” м. Харцизьк укласти договір про умови надання послуг з централізованого опалення та постачанні гарячої води в редакції позивача.
Відповідно до ст. 85 ГПК України за згодою сторін в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судові витрати підлягають віднесенню на позивача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, Цивільного кодексу України, ст. 179, 181, 275 Господарським кодексом України, ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, ст. ст. 82 -85 ГПК України, господарський суд
У задоволенні позовних вимог Обласного комунального підприємства „Донецьктеплокомуненерго” м. Донецьк в особі виробничої одиниці „Харцизьктепломережа” м. Харцизьк до Товариства з обмеженою відповідальністю „Харцизька житлово-будівельна компанія” м. Харцизьк про зобов'язання укласти договір про умови надання послуг з централізованого опалення та постачанні гарячої води в редакції позивача - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення оформлений та підписаний 02.10.2009 р.
Суддя
Судді Г.В. Левшина
Г.Є. Курило