Вугледарський міський суд Донецької області
м. Вугледар, вул. Трифонова, 22, 85670, (06273) 6-44-66
м. Вугледар 25 серпня 2011 року
Суддя Вугледарського міського суду Донецької області Жамбровський С.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м.Вугледар Донецької області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання перерахувати пенсію, -
Позивач звернувся 24 травня 2011 року до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Вугледар Донецької області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання перерахувати пенсію з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення про перерахунок пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 27 квітня 2010 року позивач звернувся в УПФУ м.Вугледар з питання проведення перерахунку пенсії, так як після первинного її призначення минуло 2 роки, протягом яких він продовжував працювати. Позивачу був здійснений перерахунок по стажу та заробітній платі із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, в наслідок чого пенсія позивача після перерахунку змінилась з 2599,73 грн. до 2763,23 грн. Позивач просить суд визнати відмову УПФУ м.Вугледар неправомірною при здійснені перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням показника середнього заробітку за календарний рік, який передував року звернення, тобто за 2008 рік.
Позивач в судове засідання не з'явився, до судового засідання надав заяву з проханням розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до судового засідання надав заяву про розгляд справи без його участі та заперечення, відповідно до яких позов не визнано з тих підстав, що відповідно до заяви позивача та інших документів, було здійснено перерахунок пенсії, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік. Згідно п.3, п.п.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, тобто право на перерахунок для позивача настало при умові сплати страхових внесків. Крім того перерахунки пенсій провадяться відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,92 грн.
Суд, дослідивши докази, надані сторонами на обґрунтування своїх вимог та заперечень, вважає, що вимоги, викладені в позові, не підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку і звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку.
Як вбачається з листа від 10.05.2011 року управління ПФУ про відмову в перерахунку пенсії підставою для відмови в перерахунку пенсії стала обставина, що йому вже було здійснено перерахунок пенсії із застосовуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, іншого порядку перерахунку пенсії чинною нормативною базою не передбачено.
(а.с. 11-12)
Правові наслідки для позивача створює рішення а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії лише за період з 01 січня по 22 травня 2008 року.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, керуючись ст. ст. ст.ст. 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області про визнання відмови неправомірною Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледар Донецької області щодо здійснення перерахунку та виплату пенсії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд через місцевий адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Вугледарського
міського суду ОСОБА_2