Постанова від 25.08.2015 по справі 234/9161/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Фоміна Ю.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2015 року справа № 234/9161/15-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів: Казначеєв Е.Г., Ханової Р.Ф.,

при секретареві судового засідання Томах О.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 6 липня 2015 року у справі №234/9161/15-а за позовом публічного акціонерного товариства «Дружківське рудоуправління» до Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - публічне акціонерне товариство «Дружківське рудоуправління» » (далі - ПАТ «Дружківське рудоуправління») звернувся до суду з позовом до Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування третього пункту рішення Краматорської міської ради №47/VI-35 від 12.03.2015 року «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції». Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем норм матеріального закону щодо набрання чинності цього рішення з 01.07.2015 року, при тому що воно згідно норм чинного законодавства може набрати чинності не раніше 01.01.2016 року ( а. с. 2 - 6).

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 6 липня 2015 року зазначені с. 27-29).

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції у зв'язку з порушенням норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі (а. с. 31-33).

Від позивача надійшли письмові заперечення на доводи апеляційної скарги ( а. с. 65 - 66).

В судове засідання представник відповідача не прибув, не надавши доказів поважності причини неявки.

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, вважаючи, що по суті позовних вимог суд першої інстанції правильно вирішив справу. Просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ПАТ «Дружківське рудоуправління» є власником об'єктів нерухомого майна, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, смт. Комишуваха, вул. Самаркандська, будинок 82, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а. с.13).

12.03.2015 року Краматорська міська рада прийняла рішення №47/VI-35 «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста Краматорська в новій редакції», на виконання Закону України від 28.12.2014 року №71- VIII «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», відповідно до ст.266 Податкового кодексу України, керуючись ст.12 розділу І «Загальні положення» Податкового кодексу України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (а.с. 8-12).

Відповідно до пунктів 1-4 резолютивної частини зазначеного рішення:

1. Затвердити Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції (додається).

2. Відділу з питань преси, інформації та зв'язків з громадкістю (Коцаренко) опублікувати дане рішення в газеті «Краматорська правда» та розмістити на офіційному веб-сайті Краматорської міської ради.

3. Дане рішення набуває чинності з 01.07.2015 року.

4.Вважати таким, що втратило чинність рішення міської ради від 24.12.2014 року №44/VI-305 «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська» з 01.01.2015 року (а.с.8).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Між сторонами відсутній спір щодо змісту зазначеного рішення відповідача.

Спірним у справі є правомірність пункту 3 рішення Краматорської міської ради №47/VI-35 «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста Краматорська в новій редакції» щодо дати набуття чинності рішення відповідача №47/VI-35.

Пунктом 12.3 ст.12 Податкового кодексу України ( далі ПК України) встановлено, що сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 12.3.4 ст.12 Податкового кодексу України).

Законом України від 28.12.2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі Закон №71-VІІІ), який набрав чинності 01.01.2015 року внесено зміни до Податкового кодексу України.

Пунктом 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 71-VІІІ рекомендовано органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Отже, зазначеними нормами було рекомендовано органам місцевого самоврядування прийняти рішення щодо встановлення у 2015 році місцевого податку на майно та визначено, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Податковим кодексом України визначені принципи, на яких ґрунтується податкове законодавство, зокрема, пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України визначено принцип стабільності, який говорить, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Аналогічні положення принципу стабільності податкового законодавства визначено у пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, щодо встановлення місцевими радами місцевих податків і зборів, а саме, рішення сільських, селищних та міських рад про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Пунктом 7.3 ст.7 Податкового кодексу України визначено, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Частиною 3 статті 27 Бюджетного кодексу України встановлено, що Закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і приймаються: не пізніше 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку планового бюджетного періоду; після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Згідно з нормами ч.1 та ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України, бюджетне законодавство складається з рішень органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, прийнятих відповідно до цього Кодексу, нормативно-правових актів, передбачених пунктами 3, 4, 5, 6 і 7 цієї частини статті. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.

Таким чином правила, що визначені податковим та бюджетним законодавством, про прийняття місцевими радами рішень щодо зміни розмірів податків, які справляються до бюджетів та формують їх доходну частину, є однаковими.

З урахуванням вимог чинного законодавства зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Законом України від 28.12.2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» не були внесені зміни до пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4, пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України і, саме, з огляду на їх положення та вище наведені норми законів в їх сукупності, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо задоволення позову про визнання протиправним та скасування пункту 3 рішення Краматорської міської ради №47/VI-35 від 12.03.2015 року «Про затвердження Положення про порядок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території м. Краматорська в новій редакції», згідно з яким зазначене рішення набуває чинності з 01.07.2015 року з мотивів, викладених в постанові суду апеляційної інстанції.

Суд апеляційної інстанції погоджується з доводами апеляційної скарги щодо помилкового висновку суду в мотивувальній частині постанови про те, що «…що спірні правовідносини регулюються саме Податковим кодексом України, а тому застосування до таких правовідносин приписів Закону №71-VІІІ є помилковим, оскільки Податковий кодекс України має переважне право при застосуванні у вказаних правовідносинах». Тобто суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, не врахувавши положення п.7.3 ст.7 ПК України, яким встановлено, що «Будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства».

Помилковий висновок суду в цій частині не призвів до неправильного вирішення по суті справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає зміні в частині обґрунтування мотивувальної частини постанови.

Постанова в повному обсязі складена 25 серпня 2015 року.

Керуючись ст..171, ст. 195 ч.1, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.2, ст. 201 ч.1 п.1, ст. 205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Краматорської міської ради задовольнити частково.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 6 липня 2015 року у справі №234/9161/15-а за позовом публічного акціонерного товариства «Дружківське рудоуправління» до Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування пункту рішення змінити в частині обґрунтування мотивувальної частини постанови суду.

В іншій частині постанову Краматорського міського суду Донецької області від 6 липня 2015 року у справі №234/9161/15-а залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дати складання її в повному обсязі.

Головуючий Л.А.Василенко

Судді Е.Г.Казначеєв

ОСОБА_3