Постанова від 25.05.2015 по справі 398/5939/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" травня 2015 р. справа № 398/5939/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 січня 2015 року

справа № 398/5939/14-а

за позовом ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області

про визнання недійсним розпорядження та повернення грошової суми,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2014 року ОСОБА_1 звернувся у Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області про визнання неправомірними дій та скасування рішення комісії від 25 лютого 2014 року №39 про стягнення з пенсії, виниклої переплати пенсії в розмірі 7190,96 грн. в розмірі 20 відсотків пенсії щомісячно, зобов'язання припинити утримання та повернути незаконно утримані з пенсії суми.

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 січня 2015 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області та отримує пенсію за віком з 16 квітня 2009 року.

Для призначення пенсії разом з іншими документами позивачем була надана довідка про заробітну плату від 05 травня 2009 року №71 за період з 1982 року по 1988 рік, виданої державним підприємством «Шахта «Ведьмежоярська».

10 січня 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області встановлено, що відомості, зазначені в довідці про нараховану заробітну плату від 05 травня 2009 року №71, виданої позивачу частково відповідають даним перевірених первинних документів.

У зв'язку з тим, що довідка від 05 травня 2009 року №71, містила недостовірні дані про суми заробітної плати, пенсійну справу ОСОБА_1 було приведено у відповідність, а саме з лютого 2014 року пенсію перераховано на підставі пояснювальної записки державного підприємства «Шахта «Ведьмежоярська» від 31 січня 2014 року №200 та уточнюючих довідок про заробітну плату від 31 січня 2014 року № 198, 199.

Таким чином, за період з 16 квітня 2009 року по 28 лютого 2014 року переплата пенсії склала 7190,96 грн., у зв'язку з чим відповідачем прийнято рішення від 25 лютого 2014 року №39 про стягнення з позивача суми переплати в розмірі 7190,96 грн. (не більше ніж 20 відсотків від суми нарахованої пенсії щомісячно).

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Згідно з пунктом 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

При цьому пунктом 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

З аналізу наведених норм вбачається, що на відповідача покладено обов'язок перевіряти документи, подані для призначення (перерахунку) пенсій, тому призначаючи пенсію позивачу з урахуванням довідки про заробітну плату від 05 травня 2009 року №71 управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області зобов'язано було оцінити представлені документи щодо можливості їх застосування для призначення пенсії або витребувати додаткові документи з власної ініціативи. Однак, відповідач даним правом не скористався.

Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Згідно з частиною 1 статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

З наведених норм вбачається, що повернення пенсіонером суми пенсій, виплаченої надміру може відбуватися за наявності однієї із двох підстав. Зокрема, внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.

При цьому, згідно з приписами статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсію, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих особі, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Відповідачем не надано належних доказів будь-яких зловживань з боку позивача, внаслідок чого утворилася сума переплати по пенсії.

Крім того, згідно з рішенням комісії відповідача №39 від 25 лютого 2014 року, переплата пенсії виникла у зв'язку з наданням підприємством недостовірних даних по заробітній платі позивача (а.с. 9).

Згідно з поясненнями державного підприємства «Шахта «Ведьмежоярська», з боку підприємства допущені помилки у довідці про нараховану заробітну плату від 05 травня 2009 року №71 (а.с. 27).

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже, рішення про відшкодування сум переплат пенсій та грошової допомоги, що виникла внаслідок зловживань з боку пенсіонера управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області від 25 лютого 2014 року №39 року є необґрунтованим та протиправним, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Також, стягнення управлінням Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області з ОСОБА_1 переплати в порядку, передбаченому статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та підлягає поверненню.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання припинити утримання з пенсії переплаченої суми пенсії в розмірі 20 відсотків щомісячно, оскільки скасуванням рішення та зобов'язанням повернути утримані з пенсії суми охоплюється обсяг порушених прав та законних інтересів позивача.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення при неповному з'ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 196, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 січня 2015 року - скасувати.

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії про відшкодування сум переплат пенсій та грошової допомоги, що виникла внаслідок зловживань з боку пенсіонера управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області від 25 лютого 2014 року № 39 року щодо утримання переплати пенсії з ОСОБА_1 у розмірі 20 відсотків щомісячно починаючи з 01 березня 2014 року до погашення переплати в повному обсязі.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії та Олександрійському районі Кіровоградської області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані, за рішенням від 25 лютого 2014 року № 39, суми.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим