Головуючий у 1 інстанції - Мозговая Н.А.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
01 вересня 2010 року справа №2а-10476/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сухарька М.Г.
ОСОБА_2
при секретарі судового засідання Чеплигіні П.І.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_3 - довіреність
від відповідача: ОСОБА_4 - довіреність від 23.06.10р.
від третьої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2010р. у справі №2а-10476/10/0570 (суддя Мозговая Н.А.) за позовом Артемівського міського управління Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Донецькій області до Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську Донецької області про визнання п. 2 вимоги щодо проведення перерахунку шляхом зменшення внесків на суму 8913,23грн. недійсним,-
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2010р. у справі №2а-10476/10/0570 задоволено позов Артемівського міського управління Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Донецькій області до Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в місті Артемівську Донецької області, внаслідок чого визнаний недійсним пункт 2 вимоги Артемівського міського управління Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Донецькій області від 08.04.10р. № 36-17/382 щодо проведення перерахунку шляхом зменшення внесків до Пенсійного фонду України на суму 8913,23грн.
В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову. Скаржник в апеляційній скарзі вказував на те, що відповідачем була проведена ревізія використання бюджетних коштів, а не перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), суми одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не є об'єктом для нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивач під час апеляційного розгляду справи проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, ухвалена судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої інстанції та при апеляційному розгляді справи встановлено, що відповідачем було проведено ревізію використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Артемівському міському управлінні Головного управління МНС України в Донецькій області, що належать до сфери Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи за період з 01.02.07р. по 31.01.10р., за результатами якої складений акт № 36-17/07 від 19.03.10р., яким встановлено зайву сплату позивачем внесків до пенсійного фонду України за період з 01.02.07р. по 31.05.08р. на загальну суму 8913,33грн., чим порушено п. 4.1 Інструкції про порядок обрахування та сплаті страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03р. № 21-1.
На усунення виявлених ревізією порушень відповідачем згідно до вимог п.7 ст.10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” було направлено позивачеві вимогу від 08.04.2010р. за № 36-17/382, пунктом 2 якої зобов'язано провести перерахунок шляхом зменшення внесків до ПФУ на суму 8913,23грн.
Статтею 2 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” встановлено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
За приписами п.2 ч.1 ст.8 цього Закону до функцій контрольно-ревізійного управління належить проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Згідно до абзацу першого преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181 цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 статті 2 цього Закону встановлено, що контролюючим органом стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є органи Пенсійного фонду України.
За приписами п.п.2.2.1 п.2.2 ст.2 наведеного Закону контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом. Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі за запитами правоохоронних органів ( п.п.2.2.2 п.2.2 ст.2 Закону).
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що здійснюючи перевірку позивача з питань правильності нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України, відповідач вийшов за межи повноважень, передбачених законами України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правом проводити планові, позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, наділені Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи.
З матеріалів справи вбачається, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Артемівську Донецької області було проведено планову перевірку Артемівського міського управління Головного управління МНС України в Донецькій області з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.04.2005р. по 31.05.2008р. та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду України за період з 01.04.2005р. по 31.05.2008р, за результатами якої складено акт від 29.08.2008р., яким не було встановлено порушень щодо нарахування страхових внесків на грошове забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм
матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2010р. у справі №2а-10476/10/0570 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2010р. у справі №2а-10476/10/0570 - залишити без змін.
Ухвала складена та підписана у нарадчій кімнаті в повному обсязі та проголошена у судовому засіданні 01 вересня 2010року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Сухарьок М.Г.
ОСОБА_2