Постанова від 10.08.2011 по справі 2-а-2447/11

Справа № 2-а-2447/11

ПОСТАНОВА

іменем України

"10" серпня 2011 р.

Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправними дій відповідача,

ВСТАНОВИВ:

Від позивачки 13.07.2011 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов, у якому вона просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії, як пенсіонеру, відпрацювавшому не менше 24 місяців, у 2010 році із застосуванням показників середньої заробітної плати за 2009 рік; зобов'язати відповідача сплатити їй заборгованість по пенсії з 01 січня 2010 року по 31 липня 2011 року у розмірі 11943,59 грн.; зобов'язати відповідача щомісячно сплачувати пенсію з 01.08.2011 року в розмірі 2473,36 грн. до періоду перерахунку пенсії у встановленому законом порядку.

Ухвалами суду від 15.07.2011 року було відкрито скорочене провадження та частину позовних вимог за період з 01.01.2010 року по 12.01.2011 року включно залишено без розгляду.

У даному провадженні розглядаються позовні вимоги за період з 13.01.2011 року.

Від відповідача 05.08.2011 року до суду надійшли письмові заперечення.

Розглядаючи справу у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачкою та відповідачем обставини, дослідивши письмові матеріали справи, вважаю, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивачка ОСОБА_2 є пенсіонером, але продовжує працювати.

Як убачається з матеріалів справи, позивачка 13.01.2010 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі. На її заяву був здійснений перерахунок у зв'язку зі збільшенням страхового стажу.

Не погодившись з таким перерахунком, позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закону), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн.

Листом від 07.07.2011 року № 3033/05-33 Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області відмовило позивачці у проведенні такого перерахунку, виходячи з того, що правові підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік відсутні.

При цьому відповідач посилався на те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунок пенсії позивачки здійснено відповідно до пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.).

Дії відповідача щодо незастосування при перерахунку пенсії позивачки у 2010 році показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої обчислюється пенсія, за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн., суд вважає протиправними з наступних підстав.

Згідно п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеного в ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, що передує року перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Отже, вказаним Законом передбачено, що право на перерахунок виникає за умови, якщо після призначення пенсії особа відпрацювала не менше двох років.

Згідно з ч. 1 ст. 40 названого Закону, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року.

Відповідно п. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом, були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного Фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Таким чином, перерахунок пенсії повинен проводитись у відповідності до положень ч. 4 ст. 42 та ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на час виникнення спірних правовідносин (з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року).

Оскільки вищевказані статті Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у чинній редакції після рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року не у повній мірі передбачали порядок проведення перерахунку пенсії на зазначених підставах, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у якій чітко передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Іншого нормативно-правового акту, який би регулював спірні правовідносини, а саме, визначав порядок проведення перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 та ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на даний час не приймалось.

Зазначена Постанова Кабінету Міністрів України дійсна і на теперішній час, неконституційною не визнавалась, хоча окремі її положення були предметом перевірки Конституційним Судом України (справа № 1-27/2009 від 08.09.2009 р.).

За таких підстав, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, виплатити та встановити розмір пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн.), за період з 13 січня 2011 року, підлягають задоволенню.

Посилання відповідача на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, та неврегульованість питання перерахунку пенсії, у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, судом не можуть бути прийняті до уваги.

У Постанові КМУ № 530 від 28.05.2008 чітко зазначено, що показник середньої заробітної плати враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Оскільки пенсія позивачці перерахована у 2010 році, тому відповідно повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати за 2009 рік.

Суд вважає, що належним способом захисту прав позивачки є зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, на підставі відповідних правових норм, зазначених у судовому рішенні, тому не проводить розрахунок цих виплат та не визначає конкретну суму.

Відповідно до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивачки судові витрати по справі в сумі 3 грн. 40 коп.

Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно.

Частиною 1 ст. 256 КАС України визначено постанови суду, для яких встановлено обов'язкове негайне виконання.

До таких постанов належать, зокрема, постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах стягнення за один місяць (п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", ст.ст. 9, 69-71, 158-163, п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправними дій відповідача, задовольнити у повному обсязі.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2009 рік протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області перерахувати та забезпечити виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, відповідно до частини 1 підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а також з урахуванням проведених виплат з 13 січня 2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 3 (три) грн. 40 коп. у відшкодування судового збору.

Допустити негайне виконання постанови суду у межах стягнення платежів за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено 10.08.2011 року

Суддя:ОСОБА_1