Справа № 2-а-19/2009р.
Іменем України
27 січня 2009 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі колегії суддів:
головуючої судді Єрмічової В.В.
суддів: Совгири Д.І., Соколова В.В.,
з участю секретаря Спічко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Могилів-Подільського міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради, Державного казначейства України, Міністерства фінансів України про визнання неправомірними дій щодо виплати не в повному розмірі допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в сумі 7580 гривень 51 коп.,-
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Могилів-Подільського міськрайонного суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України про визнання неправомірними дій щодо виплати не в повному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що вона має на утриманні дитину, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, але всупереч Закону, у 2007 році позивачці, на її думку, допомога сплачувалась не в повному обсязі, зокрема: квітень - 129,03 грн., травень - 129,03грн., червень - 129,03 грн., липень - 129,03 грн.; серпень - 132,64 грн.; вересень - 134,45 грн.; жовтень - 136,13 грн.; листопад - 140,05 грн.; грудень - 144,10 грн., а всього 1203,49 грн. У 2008 році виплати не проводились взагалі.
Позивачка ОСОБА_1 змінила позовні вимоги в частині стягнення суми заборгованості щодо виплати не в повному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,а саме зменшила її розмір та просить стягнути з відповідачів на її користь кошти у сумі 6402 гривен 15 копійок. Вважає, що виплати за 2007-2008роки їй проведено не в повному обсязі, оскільки відповідно до ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до шести років складає: з 01.04.2007р. по 01.10.2007 р. - 463 грн.; з 01.10.2007 р.- 470 грн. , а відповідно до ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" складає: з 01.01.2008р. - 526 грн., з 01.04.2008р. - 538грн., з 01.07.2008р. - 540 грн., тобто їй не виплатили кошти у вищевказаній сумі. Змінені позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить визнати протиправними дії суб'єктів владних повноважень управління праці і соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вінницької області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України по недоплаті їй грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути недоплачену допомогу за період з 01.04.2007 року по 18.09.2008 року в сумі 6402 гривні 15 копійок та судові витрати, понесені нею по справі в сумі 75гривень 80 копійок.
Представник відповідача - управління праці і соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради, Нагара С.П., яка діє на підставі довіреності виданої начальником даної установи (а.с.26) позов визнає частково суду пояснила, що управлінням праці і соціального захисту населення здійснено виплати в межах отриманих коштів з Державного бюджету України і його вини в тому, що позивачці кошти не виплачені в повному обсязі немає. Не заперечує проти виплат коштів щодо заборгованості по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007року в сумі 1885 гривень 70 коп.
Представник відповідача - Міністерства фінансів України, Пивовар А.А., згідно довіреності виданої 02.06.2008 року даною установою (а.с.32), повідомлений у встановленому порядку про час та місце розгляду справи , про що свідчать розписки (а.с.16,37)в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заперечення проти позову. Позов не визнає та просить в позові до Міністерства фінансів України відмовити, а справу розглянути без їх представника (а.с.29-31).
Представник відповідача - Державного казначейства України в судове засідання не з'явився без поважних причин, хоча повідомлений у встановленому порядку про час та місце розгляду справи про що свідчать розписки (а.с.15,39).
Суд, заслухавши позивачку, представника відповідача управління праці і соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що змінені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1, виданим відділом РАЦСу по місту Могилеву-Подільському Могилів-Подільського міськрайонного управління юстиції Вінницької області (а.с.8).
Рішенням Конституційного Суду України за № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) абзац третій частини другої статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначеним рішенням Конституційного Суду України також визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу УШ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч.2 ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд» у випадку визнання актів або їх окремих положень такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи викладене, вищевказані норми закону втрачають чинність з дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення, тобто з 09 липня 2007року.
При вирішенні даного адміністративного позову, суд вважає необхідним керуватись ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у редакції Закону України № 2334-Ш від 22.03.2001 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, яка діяла до її нової редакції згідно з Законом України
№ 107-УІ від 28.12.2007 р.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складає: з 1 квітня - 463 грн.; з 1 жовтня - 470 грн. Оскільки згадане вище рішення Конституційного суду України вступило в законну силу з 09.07.2007 року, тому суд вважає за необхідне суму виплати рахувати з 09.07.2007 року, яка буде становити 328,54 грн. (463:31=14,94 грн. (виплата за один день). 463 грн. -(14,94х9)=328,54 грн.(сума виплати з 09.07.2007 року по 01.08.2007 року)
Виходячи з цього, оплата за період з 09.07.2007 року по 01.01.2008 року мала би становити: 328,54+(463х2)+(470х3) = 2664,54 грн.
Згідно з довідкою управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради № 1128 від 23.12.2008 року (а.с.5) позивачка у 2007 році отримала допомогу по догляду за дитиною за: липень - 129,03 грн.; серпень - 132,64 грн.; вересень - 134,45 грн.; жовтень - 136,13 грн.; листопад - 140,05 грн.; грудень - 144,10 грн., а всього 816,40 грн. Внаслідок цього позивачка недоотримала від відповідачів суму: 2664,54 грн. - 816,40 грн. = 1848 гривень 14 копійок, яку суд і стягує на її користь.
У відповідності до ст.36 Бюджетного Кодексу України, Міністерство фінансів України на будь-якому етапі складання і розгляду проекту Державного бюджету України проводить аналіз бюджетного запиту, поданого головним розпорядником бюджетних коштів, з точки зору його відповідності меті, пріоритетності, а також ефективності використання бюджетних коштів. На основі результатів аналізу Міністр фінансів України приймає рішення про включення бюджетного запиту до пропозиції проекту Державного бюджету України перед поданням його на розгляд Кабінету Міністрів України.
Однак, як вбачається з пояснень, матеріалів справи, Міністерством фінансів України не були враховані всі пропозиції і тому належні виплати згідно закону не були профінансовані.
Суд вважає, що відповідальність за такий стан лежить на Міністерстві фінансів України, а тому позов підлягає частковому задоволенню і слід стягнути з Міністерства фінансів шляхом списання коштів з розрахункового рахунку Головного управління Державного казначейства на користь ОСОБА_1 1848,14 грн.
В позові до управління праці і соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради слід відмовити, оскільки це управління здійснювало та здійснює виплати лише в межах отриманих коштів з Державного бюджету України і його вини в тому, що позивачу вони не виплачені в повному обсязі, немає.
Статтею 256 КАС України не передбачено постанову про стягнення суми заборгованості по періодичних платежах допускати до негайного виконання, тому суд відмовляє позивачці в цій частині позову.
В іншій частині позовних вимог щодо стягнення допомоги за 2008рік відмовлено із слідуючих підстав.
Як вбачається з довідки виданої управлінням праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради від 20.01.2009року допомога по догляду за дитиною до 3-ох років позивачці, яка призначена позивачці з 01.04.2007року станом на 01.01.2009року в повному обсязі (а.с.34).
Згідно ст.96 Конституції України Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період.
Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року стосується Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Згідно з ч.1 ст.94 КАС України суд вважає за необхідне стягнути з Державного Бюджету України на користь позивачки ОСОБА_1 судові витрати по справі в сумі 18 гривень 48 копійок.
На підставі ст.96 Конституції України ,ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у редакції Закону України № 2334-Ш від 22.03.2001 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ч.2 ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд», рішення Конституційного Суду України за № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, керуючись ст.86,159,161,163КАС України, суд, -
Змінений позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії суб'єктів владних повноважень Міністерства фінансів України, Державного казначейства України по недоплаті ОСОБА_1 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 01.01.2008 року в сумі 1848 гривень 14 копійок.
Стягнути з Міністерства фінансів України шляхом списання Головним управлінням Державного казначейства України на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 01.01.2008 року в сумі 1848 (одна тисяча вісімсот сорок вісім) гривень 14 копійок.
Стягнути з Державного Бюджету України на користь позивачки ОСОБА_1 судові витрати по справі в сумі 18(вісімнадцять) гривень 48 копійок.
В позові до управління праці та соціального захисту населення Могилів-Подільської міської ради Вінницької області відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Київського апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Головуюча:
Судді: