Постанова від 16.09.2009 по справі 2а-105/09/1270

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

16 вересня 2009 року справа № 2а-105/09/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого Ушакова Т.С.,

суддів Островській О.П.

Смішливій Т.В.

при секретарі судового засідання Юрченко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Президента України Ющенко Віктора Андрійовича про визнання незаконним розпорядження Президента України № 67/2008-рп від 18.02.2008 року «Про відставку голови Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області»,-

За участю

представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2. за дорученням від 06.05.2008 року,

від представника: не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

04 квітня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла справа за позовом до ОСОБА_1 до Президента України Ющенко Віктора Андрійовича про визнання незаконним розпорядження Президента України № 67/2008-рп від 18.02.2008 року «Про відставку голови Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області».

Позивач в адміністративному позові зазначив, що відповідно до розпорядження Президента України № 621/2005-рп від 12.03.2005 року він був призначений на посаду Голови Лутугинської районної державної адміністрації. 12 лютого 2008 року відбулася 21-ша позачергова сесія Лутугинської районної ради 5-го скликання, на якій було прийнято рішення № 21/2 «Про висловлення недовіри голові Лутугинської районної державної адміністрації ОСОБА_1»

На думку позивача вищезазначене рішення було прийняте з чисельними порушеннями, у зв'язку з чим позивач просить визнати незаконним та скасувати розпорядження Президента України № 67/2008-рп від 18.03.08р. «Про відставку голови Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області»

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, дав пояснення стосовно позову та просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином, просив проводити розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1. відповідно до розпорядження Президента України № 621/2005-рп від 12.03.2005 року був призначений на посаду Голови Лутугинської районної державної адміністрації.

Відповідно до ч.7 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» за ініціативою Президії Луганської районної ради розпорядженням Лутугинської районної ради № 12 від 6 лютого 2008 року було скликано двадцять першу позачергову сесію районної ради п'ятого скликання, засідання якої призначено на 12 лютого 2008 року. На розгляд сесії було винесено питання «Про взаємодію Лутугинської районної ради та Лутугинської районної державної адміністрації з питань делегованих повноважень про що було доведено до відома депутатів та позивача листами та оголошенням у місцевій газеті «Трудовая слава» №6 (5225) від 7 лютого 2008 року.

Згідно ч.14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника голови районної ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, при зняття рішення ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.

Пунктом 2.3 Регламенту Лутугинської районної ради п'ятого скликання встановлено загальний порядок формування порядку денного пленарного засідання сесії,

однак пунктом 2.3.11 передбачено, що термінові питання, які потребують невідкладного

розгляду та не вимагають попередньої підготовки можуть вноситися в порядок денний

сесії під час її проведення по рішенню ради.

Судом встановлено, що 12 лютого 2008 року на пленарному засіданні зазначеної вище сесії порядок денний було доповнено ще двома питаннями у тому числі: «Про висловлення недовіри голові Лутугинської районної державної адміністрації ОСОБА_1» та «Про другий всеукраїнський з'їзд депутатів раді рівнів у м.Сєвєродонецьку».

Згідно зі ст.59 ч.2, 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків передбачених цим Законом, рішення приймається відкритим або таємним голосуванням, при цьому таємне голосування проводиться у зазначених у цій статті випадках, у тому числі і у випадках, передбачених ст.43 вказаного Закону.

Після виступу голови Лутугинської районної ради та виступів в порядку обговорення депутатів районної ради шляхом таємного голосування сесією було прийнято рішення № 21/2 від 12 лютого 2008 року «Про висловлення недовіри голові Лутугинської районної державної адміністрації ОСОБА_1». Водночас згідно із протоколом № 2 засідання лічильної комісії з висловлення недовіри голові Лутугинської районної державної адміністрації від 12 лютого 2008 року під час голосування за це рішення на сесії районної ради були присутні 44 з 48 депутатів районної ради, з яких 43 проголосували за висловлення недовіри голові Лутугинської районної державної адміністрації.

Таким чином, більше ніж дві третини депутатів Лутугинської районної ради проголосували за висловлення недовіри голові Лутугинської районної державної адміністрації.

Згідно ч. 3 статті 106 Конституції України Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.

Відповідно до частини 1 статті 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Згідно із частинами 9 та 10 вищевказаної статті обласна чи районна рада може висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає обґрунтовану відповідь. Якщо недовіру голові районної чи обласної державної адміністрації висловили дві третини депутатів від складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.

Судом встановлено, що 13 лютого 2008 року головою Луганської обласної державної адміністрації Президенту України було внесено подання про звільнення ОСОБА_1. з посади голови Лутугинської районної державної адміністрації в зв'язку з висловленням йому недовіри більшістю(дві третини) голосів від складу депутатів Лутугинської районної ради Луганської області.

На виконання вимог Конституції України Президентом України 18 лютого 2008 року було видано розпорядження про прийняття відставки голови Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області ОСОБА_1.

Не заслуговує на увагу посилання позивача про те, що оскаржуване розпорядження видано відповідачем за відсутності подання Кабінету Міністрів України, оскільки частина 10 статті 118 Конституції України не містить вимог щодо внесення Кабінетом Міністрів України подання про звільнення голови районної державної адміністрації у разі висловлення йому недовіри відповідною радою.

Що стосується доводів позивача стосовно порушення президентом України вимог пункту 8 статті 40 Кодексу законів про працю України, при прийнятті розпорядження про його звільнення в період відпустки, не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Порядок звільнення голів місцевих державних адміністрацій регулюється спеціальним законодавством, зокрема, відповідними нормами Конституції України, Законом України „Про місцеві державні адміністрації" та Законом України „Про державну службу". Оскільки ОСОБА_1. було звільнено з підстави, передбаченої Конституцією України, до спірних правовідносин норми Кодексу законів про працю України застосуванню не підлягають.

Крім того, постановою Верховного Суду України від 13 березня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Президента України про скасування Указу Президента України від 24 травня 2006 року № 434 та поновлення позивача на посаді голови Київської обласної державної адміністрації підтверджується вищевикладений висновок..

Як вбачається з матеріалів справи, позивача звільнено з підстави, яка не відноситься до загальних підстав звільнення, передбачених Кодексом законів про працю України.

При цьому спеціальним законодавством не передбачено застосування норм Кодексу законів про працю України при прийнятті відставки голови місцевої державної адміністрації з посади у разі висловлення недовіри двома третинам від складу відповідної ради.

Відповідно до вимог Конституції України повноваження Президента України щодо прийняття розпорядження про відставку голови місцевої державної адміністрації, у зв'язку з висловленням йому недовіри двома третинами від складу відповідної ради не залежать від моменту ознайомлення голови районної державної адміністрації з рішенням районної ради про висловлення йому недовіри, та не можуть цим обмежуватися, тому твердження позивача, що розпорядження про звільнення є протиправним, оскільки видане Президентом України до ознайомлення його з рішенням Лутугинської районної ради, є безпідставними.

Відповідно до ч.6 та ч.7 ст.34 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" голови місцевих державних адміністрацій щорічно звітують перед відповідними радами з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень. Обласна та районна ради можуть висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого, з урахуванням пропозицій органу виконавчої влади вищого рівня, Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь.

Крім того, згідно ст.72 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань. Районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь. Якщо недовіру голові районної, обласної державної адміністрації висловили не менш як дві третини депутатів від загального складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що за результатами звіту голови місцевої державної адміністрації відповідна рада має право шляхом таємного голосування висловити недовіру голові місцевої державної адміністрації. Висловлення недовіри не може бути самостійним, а є похідним від результатів та оцінки діяльності голови місцевої державної адміністрації за звітний період.

Також, з врахуванням встановлених обставин у справі, суд вважає, що висловлюючи недовіру позивачеві після обговорення звіту Лутугинська районна рада правомірно скористалась своїми повноваженнями, діяла у спосіб та дотримуючись процедури, які передбачені Законом про місцеве самоврядування.

Крім того, судом встановлено, що у березні 2008 року позивач звернувся до Ленінського районного суду м.Луганська з позовною заявою до Лутугинської районної ради, в якої послався, що рішенням 21 позачергової сесії Лутугинської районної ради 5 скликання № 21/2 від 12.02.2008 року йому було висловлено недовіру, як голові Лутугинської районної державної адміністрації. Позивач зазначив, що вказане рішення є протиправним, просив визнати неправомірними дії Лутугинської районної ради по винесенню рішення 21 позачергової сесії Лутугинської районної ради 5 скликання № 21/2 від 12.02.2008 року та визнати недійсним та скасувати вказане рішення.

17 грудня 2008 року постановою Ленінського районного суду м.Луганська у задоволені позовних вимог колишнього голови Лутугинської районної державної адміністрації ОСОБА_1. до Лутугинської районної ради Луганської області про визнання неправомірними дії Лутугинської районної ради відносно винесення рішення 21 позачергової сесії Лутугинської районної ради 5 скликання № 21/2 від 12.02.2008 року та про визнання недійсним та скасування рішення 21 позачергової сесії Лутугинської районної ради 5 скликання № 21/2 від 12.02.2008 року було відмовлено за необґрунтованістю.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що вимога позивача щодо визнання недійсним та скасування розпорядження Президента України Ющенко Віктора Андрійовича № 67/2008-рп від 18.02.2008 року «Про відставку голови Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області» не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, ст.ст.158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 21 вересня 2009 року.

ГОЛОВУЮЧИЙ Т.С.УШАКОВ .

СУДДІ О.П.ОСТРОВСЬКА

Т.В.СМІШЛИВА