ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
20 серпня 2015 року 11 год. 36 хв. Справа № 813/2297/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сакалош В.М.,
за участі секретаря судового засідання - Козак О.О.,
представника позивача - Ніколаєвої Л.В.,
представника відповідача - Петришина Р.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Датекс ЛТД» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про скасування податкових вимог, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Датекс ЛТД» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про скасування податкових вимог від 01.08.2014 року № 1988-25 та від 10.11.2014 року № 3914-25.
Ухвалою суду від 05 травня 2015 року провадження у справі відкрито, хід її розгляду відображено в ухвалах суду, в судовому засіданні 20 серпня 2015 року проголошено вступну і резолютивну частини постанови, відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що дії, які вчиняла ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області щодо позивача, здійснювались з порушенням чинного законодавства.
По-перше, податкова вимога на адресу ТзОВ «Датекс ЛТД» надійшла у серпні місяці 2014 р. за № 1988-25 від 01.08.2014 р. після того , як було повідомлено ДПІ у Галицькому районі м. Львова про розпочату процедуру адміністративного оскарження листом №01-24/07/14 від 24.07.2014 р.
У податковій вимогі було вказано, що станом на 31.07.2014 р. сума податкового боргу ТзОВ «Датекс ЛТД» за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 359550,02 грн., у тому числі : з податку на додану вартість : основний платіж - 227898,51 грн., штрафні санкції - 96210,08 грн. пеня - 34421,43 грн., адміністративний штраф та інші санкції - 1020,00 грн. А також було направлено рішення № 8752/2500-005 від 05.08.2014 р. про опис майна у податкову заставу ДПІ у Галицькому районі м. Львова.
По-друге, згідно п. 60.1 , 60.1.2, 60.1.3 ПКУ у випадку, якщо контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення, зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі, то податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними. Згідно п.60.4 ПКУ відкликання зумовлює надсилання нового податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги , які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу. Натомість, ДПІ у Галицькому районі м. Львова була повторно вислана податкова вимога №3914-25 від 10.11.2014 р. на суму 1020,00 грн., яка була отримана позивачем 09 грудня 2014 р.
По-третє, на запит ТзОВ «Датекс ЛТД» №01-05/12/14 від 05.12.2014 р. про надання роз'яснення щодо підстав надсилання податкової вимоги та нараховування пені в розмірі 40 тис. грн., під час адміністративного оскарження, відповідь не була надана.
По-четверте, правове значення факту надіслання податкових вимог полягає в тому, що право на стягнення податкового боргу виникає у податкового органу через 60 календарних днів з моменту надіслання такому платнику податкової вимоги, як це передбачено пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України. Оскільки, в період з 28 січня по день подання позовної заяви, тобто за період, коли сума боргового зобов'язання вважається узгодженою, жодної податкової вимоги не надходило, отже, і дії податкової служби щодо стягнення податкового боргу є неправомірними.
А саме:
- ДПІ у Галицькому районі м. Львова надіслано рішення про опис майна у податкову заставу та інформаційний лист про те, що станом на 28.01.2015 р. на підприємстві рахується податковий борг в сумі 328052,81 грн. податку на додану вартість згідно податкового повідомлення- рішення № 0003612204 від 01.10.2014 р., реквізити для погашення боргу та прохання повідомити про вжиті заходи, шляхи та терміни погашення податкового боргу, які було отримано нами 10 лютого 2015 р. У відповідь було надіслано листа у ДПІ у Галицькому районі м. Львова № 01-12/02/15 від 12.02.2015 р. про те, що ТзОВ «Датекс ЛТД» продовжить процедуру судового оскарження і просить не застосовувати будь яких інших дій щодо стягнення грошового зобов'язання до набрання судовим рішенням законної сили;
- надіслано адміністративний позов про стягнення податкового боргу № 5392/13-04-10-00-10 від 14.04.2015 р. в сумі 329 407,48 грн., в результаті якої відкрито провадження в адміністративній справі № 813/1994/15 від 23 квітня 2015 р.;
Аналогічно з порушенням чинного законодавства була направлена податкова вимога №3914-25 від 10.11.2015 р., тобто під час процедури адміністративного оскарження.
Відповідач щодо позову заперечив, надав суду заперечення у письмовому вигляді, де зазначив наступне.
Відповідно до п.3.1 Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 576, податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів. Працівниками відділу погашення заборгованостей в інформаційній системі "Податковий блок" податкові вимоги лише реєструють, з метою надання їм порядкового номеру та роздруковують, з метою надіслання (вручення) платнику податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Стосовно податкової вимоги №1988-25 від 01.08.2014 року
Відповідно до п.60.1.3. ст. 60 ПК України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо:
- контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.
Податкова вимога №1988-25 від 01.08.2014р. - відкликана у зв'язку з проведенням заяви-оскарження (податкового повідомлення-рішення) Товариством з обмеженою відповідальністю «Датекс ЛТД» податкових повідомлень-рішень від 17.06.2014 року №0002292204, №0002282204, скарга від 24.07.2014р. вих. №02-24/04/14 (вх. №3573/10 від 29.07.2014 року), 15.08.2014 року анульована в ІС «Податковий блок».
Стосовно податкової вимоги №3914-25 від 10.11.2014р.
Відповідно до ст.59 Податкового Кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.3.1 Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №576, податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів. У зв'язку з вищенаведеним відповідач стверджує, що працівниками відділу погашення заборгованостей в інформаційній системі "Податковий блок" податкові вимоги лише реєструють, з метою надання їм порядкового номеру та роздруковують, з метою надіслання (вручення) платнику податків.
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, надавши правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Експлуатація ІС «Податковий блок» здійснюється відповідно до Тимчасового регламенту, затвердженого наказом ДПС України від 24.12.2012 року №1198, який встановлює порядок дій структурних підрозділів територіальних органів Міндоходів з використання системи при виконанні функціональних обов'язків. ІС «Податковий блок» містить декілька підсистем - автоматизованих інформаційних систем (АІС), серед яких: «Реєстрація платників податків», «Обробка податкової звітності та платежів», «Облік платежів», «Податковий аудит», а також «Скарга» та «Суди». Інформація з вказаних підсистем в автоматичному режимі відображається в аналітичній системі ризикоорієнтованій системі адміністрування податків - «Аналітична система», за допомогою якої можна переглянути результати співставлення та відпрацювання схемного кредиту, побудувавши їх через запит.
Ця система призначена для виконання основних завдань органів ДФС, як-от: інформування платників податків про їх податкові зобов'язання та надання роз'яснень податкового законодавства; податковий облік та реєстрація платників податків; прийом та обробка документів податкової звітності та облік платежів; перевірка податкової звітності на відповідність вимогам та нормам, встановленим законодавчими та нормативними актами України; застосування заходів із погашення податкового боргу у випадках порушення податкової дисципліни з боку платників податків; вирішення спірних питань щодо сум податкових донарахувань та податкового боргу, тощо.
Відповідно до пункту 71.1 статті 71, пункту 74.1. статті 74 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань. Відповідно вказаного Кодексу, інформація може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.
Згідно пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Працівники територіальних органів ДФС за спеціальною процедурою отримують права доступу користувача до компонента системи (ролі) та інформаційних ресурсів відповідно до повноважень кожного окремого працівника. При цьому, Тимчасовим регламентом для кожної підсистеми визначено конкретні процедури, які можуть виконуватись, терміни та періодичність їх виконання, а також підрозділи на конкретному рівні (районний, центральний) щодо кожної окремої процедури, які відповідальні за внесення, актуалізацію та обробку даних в ІС «Податковий блок».
В ІС «Податковий блок» спеціально уповноваженими відповідальними особами територіальних органів ДФС щодо кожного окремого платника податків вносяться об'єктивні дані - податкова інформація; відомості щодо реєстрації платника податків, відомості щодо перебування його на обліку, дані податкової звітності платника податків (задекларовані), дані щодо фактичної сплати податків, результати податкового контролю та інша податкова інформація.
Інформація з ІС «Податковий блок» використовується територіальними органами ДФС, у тому числі під час проведення перевірок та звірок.
Підсистема «Облік платежів» створює єдиний механізм для систематичного обліку та здійснення розрахункових операцій в особовому рахунку платника податків по всіх видах податків в такий спосіб, щоб дані обліку повністю інтегрувались з усіма даними інших вдосконалених процесів. Саме таким чином створюється доступна та достовірна інформація про стан розрахунків платників податків з бюджетом для використання в інших підсистемах. Також за допомогою підсистеми платник податків зможе отримувати послуги та інформацію про стан розрахунків з бюджетом за власним особовим рахунком у будь-якому органі ДФС місцевого рівня.
Відповідно до пункту 1 Розділу 2 Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів» (Затверджено Наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 № 765, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2014 р. за №217/24994) далі іменується - Порядок №765, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.
У пункті 11 Розділу 2 Порядку №765 зазначено, що форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки.
Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати.
На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.
У розділі 3 Порядку №765 зазначено, що нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають: зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником; суми до сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником; зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, визначені територіальним органом Міндоходів та узгоджені відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобов'язань за податками, зборами, митними платежами, єдиним внеском; пеня на суму заниження податкового зобов'язання, нарахованого територіальним органом Міндоходів або платником; проценти за користування розстроченням (відстроченням).
Нарахування узгоджених сум грошових зобов'язань за податками, зборами, митними платежами та сум єдиного внеску, нарахованих до сплати, в інтегрованій картці платника здійснюється датою граничного строку сплати таких нарахувань.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996р. №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.п.21.1.1., 21.1.2.. 21.1.4. п.21.1. ст.21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані, крім іншого: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами: забезпечувати сумління виконання покладених на контролюючі органи функцій; не допускати порушень прав та охоронюваний законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Водночас, відповідно до вимог Порядку виконання робіт в інформаційній системі «Податковий блок», затвердженого наказом ДПС України від 24.12.2012року № 1197 «Про введення в дію тимчасового регламенту експлуатації інформаційної системи «Податковий блок», процедура приймання та обробки податкової звітності здійснюється автоматично на центральному рівні Державною фіскальною службою України, за надходженням від платника податків декларацій, звітів, розрахунків, тощо.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення- рішення.
Податкова вимога, за приписами п. п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України, - це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до п.3.1 Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 576, податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів. Працівниками відділу погашення заборгованостей в інформаційній системі "Податковий блок" податкові вимоги реєструють, з метою надання їм порядкового номеру та роздруковують, з метою надіслання (вручення) платнику податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику.
Щодо податкової вимоги №1988-25 від 01.08.2014р. судом враховано, що податкова вимога №1988-25 від 01.08.2014р. відкликана у зв'язку з проведенням заяви-оскарження (податкового повідомлення-рішення) Товариством з обмеженою відповідальністю «Датекс ЛТД» податкових повідомлень-рішень від 17.06.2014 року №0002292204, №0002282204, скарга від 24.07.2014р. вих.. №02-24/04/14 (вх. №3573/10 від 29.07.2014 року), та 15.08.2014 року анульована в ІС «Податковий блок». Тобто, права і інтереси позивача у цьому аспекті захисту не потребують.
Щодо податкової вимоги від 10. 11. 2015 року № 3914-25, судом враховано наступне. Товариством з обмеженою відповідальністю «Датекс ЛТД» 27 жовтня 2014 р. було отримано Рішення про результати розгляду скарги ГУ Міндоходів у Львівській області, і 04 листопада 2014 р., було направлено скаргу №01-03/11/14 від 03.11.2014 р. до Державної фіскальної служби України та лист у ДПІ Галицького району м. Львова про продовження процедури адміністративного оскарження. Державна фіскальна служба України, в свою чергу, прийняла скаргу до розгляду, про що свідчило рішення про продовження строку розгляду повторної скарги № 7395/6/99-99-10-01-01-25 від 25.11.2014 р.
З наданих даних про рух коштів в облікових картках ТзОВ «Датекс ЛТД» вбачається, що сума штрафної санкції в розмірі 1020,00 грн. була донарахована ДПІ у Галицькому районі м. Львова 06.11.2014 р. А податкова вимога на цю ж суму була виписана 10.11.2014 р. і направлена товариству.
Оскільки, згідно п.56.15 ПКУ скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті ПКУ, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження та згідно п.59.3 ПКУ податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання, тобто після 10-ти календарних днів за днем узгодження податкового зобов'язання. Тобто, податкова вимога виписана та надіслана Товариству з обмеженою відповідальністю «Датекс ЛТД» з порушенням п.56.15 та 59.3 ПКУ.
Крім цього, дана податкова вимога виписана повторно, так як фінансові санкції на суму 1020,00 грн. були вже прописані у податковій вимозі № 1988-25 від 01.08.2015 р. А повторне надсилання податкової вимоги на одне і теж грошове зобов'язання не передбачено чинним Податковим кодексом України податків.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги щодо скасування податкової вимоги від 10. 11. 2015 року № 3914-25 обґрунтовані матеріалами справи, не спростовані відповідачем належними та допустимими доказами, а відтак підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати слід стягнути на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати податкову вимогу від 10.11.2014 року № 3914-25 Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Датекс ЛТД» (вул. Зелена, 131, м. Львів, 79035) судові витрати в розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 25 серпня 2015 року.
Суддя Сакалош В.М.