19 серпня 2015 р. Справа № 522/21319/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Чернявська Л.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В.
судді - Потапчук В.О.
судді - Жук С.І.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 29 травня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
встановиЛА:
Позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 29 травня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_4 у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 12 травня 2014 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення від 30.05.2012 року № 1236 виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, та здійснити відповідні виплати з 12 травня 2014 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Приморського районного суду м. Одеси від 29 травня 2015 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з неправильним застосуванням норм матеріального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 проходив службу в Службі безпеки України та був звільнений. Знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На звернення ОСОБА_4 щодо перерахунку пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом № 1290/1-11 від 01 жовтня 2014 року повідомлено, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до якої з 01 липня 2012 року до пенсій, призначених до зазначеної дати (крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей), нараховується підвищення у розмірі 11 відсотків, яке з 01 вересня 2012 року збільшено до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому розміри пенсій, обчислених з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій та підвищень, передбачених Постановою, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Саме в такому порядку на підставі наданої Управлінням служби безпеки України довідки про розмір грошового забезпечення на цю дату, сума якого становить 5114,56 гривень було зараховано підвищення до пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 262,93 грн. (11% від 2390,31 грн.) та з 01.09.2012 в розмірі 458,31 грн. в результаті чого загальна сума пенсійної виплати становить 4091,65 грн., в яких: розмір пенсії -2390,31 грн., доплата до попереднього розміру пенсії -1243,03 грн. та підвищення відповідно до постанови -458,31 грн.
Оскільки розмір пенсії, обчислений з грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 квітня 2012 року становить 4091,65 грн. (80 % від 5114,56 гривень), максимальна сума підвищення, яка полягає нарахуванню з 01.09.2012 року становить 458,31 грн. (4091,65 грн. -3633,34 грн. це розмір пенсії, яка виплачувалась до 01.07.2012 з урахуванням доплати до її попереднього розміру). Згідно з Постановою до пенсії нараховувалось підвищення, а не здійснювався перерахунок грошового забезпечення. Перевіркою пенсійної справи встановлено, що пенсія обчислена та виплачується відповідно до чинного законодавства. (а.с. 5)
Згідно пункту 24 постанови Правління пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 та узгодженої з керівниками силових відомств) «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 30 травня 2012 року уповноважений структурний підрозділ а саме, Управління СБУ в Одеській області надало Головному управлінню ПФ України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням, що підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади військовослужбовця.
Отримавши 01 червня 2012 року довідку про грошове забезпечення позивача від 30.05.2012р. №1236, видану Управлінням СБУ в Одеській області, про те, що розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 за посадою старшого уповноваженого ВКР становить 5114,56 грн., ГУ ПФУ в Одеській області не заявило жодних заперечень з приводу підвищення грошового забезпечення позивача за посадою, яку він обіймав перед звільненням.
Правова природа довідки УСБУ в Одеській області від 30.05.2012 р. безпосередньо випливає із положень Постанови Кабінету Міністрів України № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб».
Довідка видана на виконання вказаної постанови саме для проведення перерахунку пенсії, про що вказано в назві довідки «Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії».
В той же час довідка є документом персоніфікованим, в ній конкретно зазначене прізвище ім'я та по батькові позивача з зазначенням посади, яку він обіймав перед звільненням, що підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади.
Таким чином, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідно до довідки Управління Служби Безпеки України в Одеській області.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Порядок) затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок лише з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 Постанови № 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Голові Служби безпеки України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" позивачу відповідно до «Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України» затвердженої наказом СБУ від 23.01.2008 р. № 35/ДСК нараховані надбавки: за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 88% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; п. 2.3.24 - преміювання у розмірі 10 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове званням та надбавки за вислугу років, а також установлено - п. 2.3.5 - надбавку у розмірі 50% посадового окладу за оперативно розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність; п. 2.3.3.1 - надбавку у розмірі 15% посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень, а також доплату військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно розшуковій діяльності 20% та надбавка військовослужбовцям, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки (КРД) 70%.
За таких підстав відмова Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права па перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Аналогічна правова позиція викладена й у постанові Верховного Суду України від 24.04.2012 року по справі № 21-84а12, № К/800/53985/13.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При перерахунку пенсії позивача, відповідач врахував новий розмір посадового окладу, проте виключив із розрахунку інші складові грошового забезпечення
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_4 про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги один в один дублюють заперечення на адміністративний позов (а.с. 38) були предметом дослідження в суді першої інстанції та висновків останнього не спростовують.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 183-2, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 29 травня 2015 року по справі № 522/21319/14-а, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк
суддя В.О. Потапчук
суддя С.І. Жук