ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
18 серпня 2015 року № 826/11291/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І., суддів Качура І.А. Данилишин В.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державної служби України з надзвичайних ситуацій
простягнення коштів
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення недоплаченої суми одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі утриманого податку з доходів фізичних осіб у сумі 23 162,94 грн та інфляційних витрат у розмірі 9 288,33 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що його було звільнено з військової служби наказом від 23.12.2014 №693, проте одноразову грошову допомогу при звільненні виплачено 26.01.2015 з утриманням податку з доходів фізичних осіб. Позивач вважає утримання податку з доходів фізичних осіб протиправним, оскільки одноразова грошова допомога підлягала виплаті при звільненні, тобто коли позивач був військовослужбовцем та од нього застосовувався п. 168.5 ст. 168 Податкового кодексу України.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, проте явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового вирішення справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у різі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про час, дату та місце судового засідання в судове засідання не прибув, а також з огляду на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ОСОБА_1 з 1992 року проходив військову службу на офіцерських посадах.
Наказом від Державної служби надзвичайних ситуацій України від 23.12.2014 №693 ОСОБА_1 звільнено з військової служби за станом здоров'я та наказом від 29.12.2014 №752 виключено з кадрів та списків особового складу Державної служби з надзвичайних ситуацій України.
Відповідно до довідки наданої відповідачем остаточний розрахунок з позивачем проведено 26.01.2015, розмір одноразової грошової допомоги складав 116 207,52 грн., сума податку з доходів фізичних осіб з одноразової грошової складає 23 162,94 грн., сума виплаченої одноразової грошової допомоги становить 93044,58 грн.
Загальні засади комплектування органів управління та сил цивільного захисту, проходження служби цивільного захисту визначає розділ ІХ Кодексу Цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VІ (далі по тексту - Кодекс №5403-VІ).
Відповідно до частини першої статті 101 Кодексу №5403-VІ служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту встановлено Інструкцією Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту", затвердженою наказом від 23.04.2015, № 475 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 1. розділу 15 Інструкції особам рядового і начальницького складу, звільненим з органу управління (підрозділу), виплата грошового забезпечення проводиться: тим, хто обіймав на день звільнення посади, - до дня здачі справ включно, при цьому на здавання справ надається не більше 10 днів із дня отримання органом управління (підрозділом) наказу про звільнення.
Згідно п. 5 розділу 15 Інструкції особам рядового і начальницького складу, які звільняються із служби цивільного захисту за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до п. 12. розділу 15 Інструкції особам рядового і начальницького складу, які в разі звільнення зі служби цивільного захисту мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується ця грошова допомога, включаються: для осіб рядового і начальницького складу, що звільняються з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за спеціальним званням і додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії); для осіб рядового і начальницького складу, які на день звільнення зі служби перебували у розпорядженні відповідних начальників органів управління (підрозділів), - посадовий оклад за останньою штатною посадою, оклад за спеціальним званням, встановлений на день звільнення зі служби, додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що отримували особи рядового і начальницького складу за останніми штатними посадами відповідно до чинного законодавства.
Згадуваними нормами законодавства не встановлено граничного терміну виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту.
Листом Вищого адміністративного суду України від 26.05.2010 року № 753/11/13-10 "Про розв'язання спорів, що виникають з відносин публічної служби" зазначено, що під час вирішення спорів зазначеної категорії пріоритетними є норми спеціальних законів, а норми трудового законодавства підлягають застосуванню лише у випадках, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.
З урахуванням викладеного суд вбачає за можливе застосувати ст. 116 Кодексу законів про працю України, якою визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
Згідно зі ст. 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
З огляду на викладене, нарахування одноразової грошової допомоги позивачу можливе лише під час звільнення, а не після того як особа була звільнена та фактично припинила правовідносини з відповідачем. За відсутності бюджетних асигнувань для виплати одноразової грошової допомоги, нараховані кошти обліковується як заборгованість відповідача перед позивачем. Нарахування та виплата будь-яких коштів особі після її звільнення та припинення правовідносин, фактично є виплатою бюджетних коштів сторонній особі.
Виплата одноразової грошової допомоги нерозривно пов'язана із наявністю у позивача статусу військовослужбовця служби цивільного захисту. Іншим особам, які не є військовослужбовцями служби цивільного захисту, зазначена допомога не виплачується.
Відповідно до п. 168.5. ст. 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Враховуючи, що одноразова грошова допомога виплачується виключно певній категорії військовослужбовців та нерозривно пов'язана із наявністю у позивача статусу військовослужбовця, отже утримання податку на доходи фізичних осіб з одноразової грошової допомоги при звільненні без виплати компенсації є порушенням п. 168.5. ст. 168 Податкового кодексу України, отже позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача податок на доходи фізичних осіб утриманий з одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 23 162,64 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача на користь позивача інфляційних витрат в розмірі 9 288,33 грн, суд зазначає наступне.
Посилання позивача на ст. 625 Цивільного кодексу України, якою передбачено оплата боржником суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення на думку суду є безпідставною, оскільки позивач перебував в відповідачем у службових (трудових) відносинах, а не цивільно-правових.
Доходи населення підлягають індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
З огляду на викладене, позовні вимоги у вказаній частині не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.69-71, 122, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Задовольнити позов частково.
2. Стягнути з Державної служби України з надзвичайних ситуацій на користь ОСОБА_1 податок на доходи фізичних осіб утриманий з одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 23 162 (двадцять три тисячі сто шістдесят дві) грн. 64 коп.
3. Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий Суддя В.І. Келеберда
Судді В.М. Данилишин
І.А. Качур