ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
17 серпня 2015 року № 826/3048/15
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Лотос-2007» до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в особі Департаменту містобудування та архітектури, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Обслуговуючий кооператив «Садово-дачний кооператив «Орхідея 3», Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання незаконним та скасування висновку.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Обслуговуючий кооператив «Лотос-2007» (далі по тексту - позивач) з позовом до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в особі Департаменту містобудування та архітектури (надалі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Обслуговуючий кооператив «Садово-дачний кооператив «Орхідея 3», Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просив визнати незаконним та скасувати висновок Департаменту містобудування та архітектури №14-0372-В.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем при прийнятті рішення було порушено порядок встановлення і зміни цільового призначення землі та режиму її використання, що не відповідає приписам Земельного кодексу України та інших нормативно-правових актів.
Відповідач проти заявленого позову заперечень не надав, в судове засідання не з'явився.
Треті особи заперечили проти заявленого позову та зазначили про відсутність будь-яких порушень чинного законодавства відповідачем при винесенні оскаржуваного висновку.
Відповідно до вимог ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд з підстав, визначених ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню не підлягає з огляду про наступне.
Як свідчать матеріали справи, 17 липня 2014 року Виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в особі Департаменту містобудування та архітектури видано висновок № 14-0372-В про погодження проекту землеустрою, яким погоджено проект землеустрою (кадастрова справа А-8002) розроблений ТОВ «Епоха-Гео» щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення колективного садівництва у мікрорайоні Осокорки Дарницького району м. Києва.
Як встановлено під час розгляду справи, СДК "Орхідея-3" було зареєстровано 05 серпня 2004 про що видано реєстраційне свідоцтво АОО № 117221 та згідно положень статуту кооператив створений згідно розпорядження КМДА від 29.09.1998р. «Про вирішення питань щодо статусу самозахоплених ділянок, які входять в межі забудови 2-ої черги житлового масиву «Осокорки».
28 жовтня 2004 року Садово-дачний кооператив «Орхідея - 3» подав до Київської міської ради клопотання (вх. № 36114 від 02.12.2004р.) про відведення йому земельної ділянки в урочищі (мікрорайоні) Осокорки Дарницького району міста Києва під індивідуальне дачне будівництво.
25 листопада 2004 року Постійна комісія з питань містобудування та землеустрою Київської міської ради листом № 225-ПК2-6133 направила заступнику голови КМДА - начальнику Головного управління земельних ресурсів Муховикову А.М. лист відповідача (вх. № 36114 від 02.12.2004р.) для розгляду у встановленому порядку. 06 грудня 2004 року заступник міського голови - секретар Київради Яловий В. листом № 39843 дав доручення Муховикову А.М. розглянути питання у встановленому порядку.
Згідно з листом Київської міської ради від 25 листопада 2004 року № 225-ПК2-6133 Приватним підприємством «Смерічка», був розроблений проект землеустрою, щодо відведення Відповідачу земельної ділянки для ведення колективного садівництва у мікр. Осокорки у Дарницькому районі міста Києва. Даним проектом землеустрою передбачено відведення Відповідачу у довгострокову оренду, на 24 роки, земельну ділянку площею 57, 22 га., для ведення колективного садівництва у мікр. Осокорки у Дарницькому районі міста Києва, за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.
В силу положень ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Отже, Обслуговуючий кооператив «СДК «Орхідея-3» рівно як і позивач є суб'єктом земельних відносин, відповідно має всі законні права на отримання у користування на правах оренди відповідної земельної ділянки.
Згідно ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про землеустрій", "Про основи містобудування", "Про планування і забудову територій", "Про архітектурну діяльність", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про охорону культурної спадщини", "Про державну експертизу землевпорядної документації" з метою реалізації права на землю фізичними та юридичними особами, прийнято рішення Київської міської ради від 15 липня 2004 р. № 457/1867, додатком до якого є Регламент розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, який визначає загальні положення і встановлює особливості та процедуру надання в постійне користування та передачі в оренду земельних ділянок в м. Києві фізичним та юридичним особам та оформлення права користування землею на підставі прийнятих Київською міською радою рішень, є обов'язковим для виконання всіма розташованими у місті Києві органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають в м. Києві та бажають отримати земельну ділянку у постійне користування, в оренду або змінити цільове призначення земельної ділянки.
Статтею 28 зазначеного Регламенту передбачено, що право оренди земельної ділянки у зацікавленої особи виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації.
Для цього зацікавлена особа в місячний термін з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради про передачу земельної ділянки у користування зобов'язана звернутись до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для організації робіт із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та підготовки документа, що посвідчує право на земельну ділянку. У разі передачі земельної ділянки в оренду зацікавлена особа зобов'язана в чотирьохмісячний термін з моменту звернення до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) укласти договір оренди землі.
На підставі технічного завдання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) землевпорядна організація забезпечує встановлення і передачу у встановленому порядку межових знаків землекористувачу, виготовляє документ, що посвідчує право на земельну ділянку, та подає до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для перевірки.
Державну реєстрацію Обслуговуючого кооперативу "Лотос-2007" здійснено 20.03.2007р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію кооперативу та довідкою 2122 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, які наявні в матеріалах справи. Дії вчинені Обслуговуючим кооперативом «СДК «Орхідея-3» та його попередниками щодо оформлення земельної ділянки в урочищі "Осокорки" Дарницького району м. Києва не можуть визнані такими, що порушують право Обслуговуючого кооперативу «Лотос - 2007»та створюють небезпеку порушення прав на набуття ним права на земельні ділянки, в урочищі «Осокорки» Дарницького району м. Києва, оскільки були вчинені до створення кооперативу.
Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі», тобто підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки є рішення орендодавця.
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
До виключної компетенції Київської міської Ради, відповідно до вимог п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 9 Земельного кодексу України визначено, що Київській міській раді у галузі земельних відносин надано наступні повноваження: розпоряджатись землями територіальної громади міста; передавати земельні ділянки комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надавати земельні ділянки у користування із земель комунальної власності; вилучати земельні ділянки із земель комунальної власності; здійснювати викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; припиняти право користування земельними ділянками; приймати рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; готувати висновки щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; встановлювати та змінювати межі сіл, селищ, районів у містах; організовувати землеустрій; координувати діяльність місцевих органів земельних ресурсів; здійснювати контроль за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмежувати, тимчасово забороняти (зупинення) чи припиняти використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; інформувати населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; вирішувати земельні спори; вирішувати інші питання у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 року №182/342 затверджено Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - Положення), згідно норм якого Головне управління земельних ресурсів є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради та виконує функції місцевого органу держаної виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядкований Київському міському голові.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам визначається ст. 123 Земельного кодексу України, згідно з положеннями якої надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок, умови і строки розроблення яких визначаються відповідним договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки, який погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень приймають рішення про надання земельної ділянки.
Пунктом 9 вказаної статті визначається, що рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою, таку відмову або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Позивачем не представлено документів не наведено відповідних посилань на докази, які б свідчили, що позивачу було відмовлено у наданні спірної земельної ділянки та відповідно в разі необґрунтованої відмови позивач вправі звернутись до суду з позовом про оскарження таких рішень чи дій.
Таким чином, оскаржуваний позивачем висновок виконавчого органу Київської міської ради є проміжковим актом, спрямованим на вирішення питання своєчасного реагування на звернення Обслуговуючого кооперативу «СДК «Орхідея-3», який не є обов'язковим для врахування міським головою. Оскаржуваний висновок, жодним чином не впливає на права та інтереси позивача і не спричиняє будь-яких наслідків.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, судом не встановлено, що оскаржуваний висновок суперечить законодавству або порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.
За таких обставин позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур