вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
07.09.09Справа №2а-9070/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Єлжовій Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК до Комунального підприємства Аеропорт "Керч"
про стягнення,
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулося з адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК до Комунального підприємства Аеропорт "Керч" про стягнення на користь УПФУ в м. Керч АРК заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за квітень, травень 2009 року у сумі 47559,56 гривень, заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за квітень, травень, червень 2009 року за списком № 1 у розмірі 1937,29 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що КП Аеропорт "Керч" зареєстрований в УПФУ в м. Керч АРК, проте у встановлений законодавством термін страхові внески за квітень, травень 2009 року у сумі 47559,56 гривень, передбачені Законом України від 09.07.2003 року № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем не були сплачені у повному обсязі, тому УПФУ в м. Керч АРК направлено вимогу про їх сплату. Сума недоїмки по страховим внескам, заявлена у позові погоджена з відповідачем, проте добровільно у повному обсязі не сплачена, тому за КП Аеропорт "Керч" склалася заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 47559,56 гривень.
Крім того, УПФУ в м. Керч АРК відповідачеві було направлено лист з додатками - розрахунком суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. Даними повідомленнями зазначалося, що розмір сум до відшкодування за списком № 1, пенсії призначені відповідно до п.п. а) ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за квітень 2009 року складає 629,29 гривень, з травня 2009 року - 654,00 гривень.
Оскільки відповідачем добровільно не сплачена заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за квітень, травень 2009 року у сумі 47559,56 гривень, заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за квітень, травень, червень 2009 року за списком № 1 у розмірі 1937,29 гривень, УПФУ в м. Керч АРК просить стягнути зазначені суми з КП Аеропорт "Керч".
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.08.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.08.2009 року закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання представник позивача не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, надіслав клопотання про розгляду справи за його відсутністю.
Відповідач у судове засідання не з'явився, письмового відзиву на позовну заяву не надав, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 08998812.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.128 КАС України розглядати справу у відсутності представника позивача, відповідача повідомлених належним чином про дату, час та місце розгляду справи на підставі наявних у справі матеріалів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до п. 6 п.2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки
Таким чином, УПФУ в м. Керч АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення недоїмки, відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій являється публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі -Закон № 1058-ІV) всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону № 1058- IV страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство Аеропорт "Керч" являється юридичною особою має ідентифікаційний код юридичної особи 24040122, значиться в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, що підтверджується довідкою відділу статистики в м. Керчі АРК від 04.04.2008 року № 01-3/260 (а.с.6).
Судом встановлено, що КП Аеропорт "Керч" зареєстрований як платник в Управлінні ПФУ в м. Керч АРК за реєстраційним номером 04010059, що підтверджується позовною заявою.
Судом встановлено, що КП Аеропорт "Керч" під час здійснення підприємницької діяльності використовує працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, що підтверджується відомостями, зазначеними відповідачем в розрахунках суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, відповідач являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п.п. 4,6 частини 2 статті 17 Закону № 1058- IV страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону № 1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону № 1058- IV встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону № 1058- IV, п. 5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція) перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень 2009 року, КП Аеропорт "Керч" зобов'язався сплатити 23199,86 гривень, з яких за ставкою збору 33,2 % - 21376,19 гривень, за ставкою 4% - 357,30 гривень за ставкою 2% - 1466,37 гривень.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень 2009 року, КП Аеропорт "Керч" зобов'язався сплатити 24359,70 гривень, з яких за ставкою збору 33,2 % - 22489,69 гривень, за ставкою 4% - 343,47 гривень за ставкою 2% - 1526,54 гривень.
В порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону № 1058- IV відповідач своєчасно до 20.05.2009 року, до 20.06.2009 року зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків не сплатив повністю.
Згідно з частиною 3 статті 106 Закону № 1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду за формою та в строки, встановлені правлінням Пенсійного фонду України надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату.
Пунктом 8.2. Інструкції органи Пенсійного фонду направляють страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, якщо страхувальник має на кінець звітного періоду заборгованість по сплаті страхових внесків. При цьому вимога формується на підставі облікових даних карток особових рахунків страхувальника.
На суму недоїмки станом на 01.06.2009 року в розмірі 628086,00 гривень УПФУ в м. Керч АРК виставлена вимога № Ю-38/5 від 04.06.2009 року, яка 05.06.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується підписом посадової особи на корінці вимоги.
До суми недоїмки, крім іншого, включено заборгованість зі сплати страхових внесків за квітень, травень 2009 року в сумі 47559,56 гривень.
Суд зазначає, що у визначений абзацом 3 частини 3 ст.106 Закону № 1058- IV 10-денний строк відповідач встановлені у вимозі суми недоїмки зі сплати страхових внесків не оскаржив, тому сума заборгованості вважається погодженою.
Судом встановлено, що згідно з розрахунком недоїмки, повідомленням УПФУ в м. Керч АРК суми заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 47559,56 гривень станом на 07.09.09 не сплачені.
Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 47559,56 гривень являється погодженою відповідачем, підлягає стягненню з останнього, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" N 1788-XII від 05.11.1991 року виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ.
Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених згідно пунктом «а», «б»-«з» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України
Згідно пункту 6.1. Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:
а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;
30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;
40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;
50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;
60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;
70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;
80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;
90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;
100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Судом встановлено, що 24.04.09 УПФУ в м. Керч АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1, які підлягають відшкодуванню за квітень 2009 року в сумі 654,00 гривень із супровідним листом від 22.04.2009 року № 3958/04-22, де зазначено, що суми відшкодування пільгових пенсій за 2008 рік уточнені з корегуванням «-24,71» гривень, тому відповідач зобов'язаний сплатити за квітень 629,29 гривень, в подальшому - 654,00 гривень. Зазначений лист із додатками одержано відповідачем 27.04.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 1861161.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» КП Аеропорт "Керч" зобов'язаний відшкодувати УПФУ в м. Керч АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій 1-му громадянину (Германенко О.С.), що складає за квітень 2009 року 654,00 - 24,71 = 629,29 гривень, за травень 2009 року - 654,00 гривень, за червень 2009 року - 654,00 гривень.
Таким чином, судом встановлено, що за квітень, травень, червень 2009 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 1 - 1937,29 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, повідомленням УПФУ в м. Керч АРК.
Згідно з пунктом 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Оскільки заборгованість КП Аеропорт "Керч" по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за квітень, травень, червень 2009 року за списком № 1 в сумі 1937,29 гривень підтверджується розрахунком заборгованості, відповідач не надав доказів сплати ним заборгованості в УПФУ в м. Керч АРК на виплату та доставку пільгових пенсій, яка підлягає стягненню на користь позивача, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов'язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов'язкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в м. Керч АРК підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 07 вересня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 14 вересня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства Аеропорт "Керч" (ЄДРПОУ 24040122) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Керч АРК (на р/р 2560670445612 в КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 324805, ОКПО 22300406) 49496,85 гривень:
- заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 47559,56 гривень;
- заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 у сумі 1937,29 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення її у повному обсязі, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Трещова О.Р.